Galeria zdjęć: Zagraliśmy z pompą po raz drugi - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

WOŚP we Włoszech

13 stycznia w Bolonii odbył się drugi włoski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Małecki: "Polacy nie zawiedli i tym razem".

Tegoroczny, włoski Finał WOŚP odbył się w jednym z największych lokali w Bolonii „La Scuderia”, położonym w centrum dzielnicy studenckiej na Placu Giuseppe Verdi. W trwającej kilka godzin imprezie wzięli udział Polacy mieszkający w wielu regionach Włoch.

- Polacy nie zawiedli i tym razem, choć jestem przekonany, że byłoby ich o wiele więcej, gdyby nie deszcz i potem obfite opady śniegu w Bolonii i okolicach. O 16.00, gdy pierwsi wolontariusze wyszli w miasto, okazało się, że ulice są opustoszałe. Z nieba wciąż lało jak z cebra! – mówi szef włoskiego sztabu oraz prezes Unii Stowarzyszeń Włosko-Polskich (UAIP), Robert Małecki i dodaje – jednak dla najbardziej zapartych nie było to przeszkodą. Oprócz Polaków z Bolonii przyjechała Polonia z Mediolanu, Treviso, Modeny, Padwy, Vicenza i Reggio Calabria.

- Wielkim honorem i niespodzianką dla nas wszystkich było przybycie i zaszczycenie nas swoją obecnością Konsula Generalnego RP w Mediolanie, Jerzego Adamczyka, który powitał serdecznie Polaków i Włochów obecnych na drugim finale WOŚP we Włoszech – przyznaje Małecki.

Mediolan czy Bolonia?
Podobnie jak rok wcześniej, negocjacje związane z wyborem miejsca na finał trwały dość długo.  Najpierw pomyślano o zorganizowaniu drugiego finału w Mediolanie, ale potem uznano, że lepszym miejscem będzie Bolonia.

- Zdecydowaliśmy się na Bolonię, ponieważ tutaj jest wiele prężnie działających Stowarzyszeń i innych ugrupowań polonijnych, jak też miłośników Polski i Polonii. Byłem mile zaskoczony pracą społeczną tych ośrodków, dlatego też chciałem w pewien sposób je wyróżnić – podkreśla prezes UAIP.

“Zdobyte rok wcześniej doświadczenie zagrało na nasz sukces”
O tym co znaczy przygotowanie Finału WOŚP organizatorzy przekonali się już rok wcześniej, podczas organizacji pierwszej, tak wielkiej imprezy na Półwyspie Apenińskim.

- Organizując zeszłoroczny włoski Finał WOŚP w Ostia–Rzym, który osobiście uważam za wielki sukces, popełniliśmy wiele błędów, ale jednak dzięki nim, wiele się też nauczyliśmy i w tym roku zorganizowaliśmy imprezę polonijną, jakiej we Włoszech jeszcze nie było!

Artyści
Imprezę prowadził mieszkający w Rzymie aktor Olek Mincer, który zagrał między innymi w "Pasji" Mela Gibsona i we wchodzącym jeszcze w styczniu na ekrany kin we Włoszech filmie "W ciemności" Agnieszki Holland.

Podczas wielkiego Finału WOŚP w Bolonii wystąpiło 9 artystów i grup muzycznych z Polski oraz Włoch. Na scenie “la Scuderia” zaśpiewali: Krzysztof Cwynar, Piotr Kuba Kubowicz, Valentina Dus - Valya, Paweł Zawierka z zespołem, Michał Masłoń z zespołem i Kordian Kacperski z grupą baletową, polska piosenkarka mieszkająca i tworząca we Włoszech - Edyta Kamińska z zespołem baletowym, raperski duet polsko-włoski - Bieda&Keller oraz ciesząca się międzynarodową sławą sopranistka - Dominika Zamara.

Aukcja
Podczas imprezy odbyła się aukcja przedmiotów wartościowych, podczas której można było wylicytować wiele atrakcyjnych przedmiotów: niespodzianki jubilerskie przygotowane rękoma Doroty Mróz, kompozycje kwiatowe przekazane przez Genowefę Kamińską, romantyczną kolację dla dwojga przygotowaną w CRU.DOP przez polskiego kucharza hollywoodzkich gwiazd - Nestora Grojewskiego, pakiet przygotowany przez polski salon urody Halo SPA w Rzymie, dwie książki autorstwa Aleksandry Seghi "Słodkie pieczone kasztany" oraz jej kalendarze kulinarne (www.aleksandraseghi.blogspot.it), rysunki humorystyczne polskiego karykaturzysty - Szczepana Sadurskiego oraz oryginalną koszulkę reprezentanta Polski w Piłce Nożnej - Kamila Glika z jego autografem.

Otwarcie puszek
Otwarcie puszek włoskiego sztabu WOŚP musi nastąpić do końca tego miesiąca ponieważ sztab ma się rozliczyć z fundacją do 31 stycznia.

Podziękowania
Włoski sztab WOŚP dziękuje wszystkim sponsorom, bez których impreza by się nie odbyła: Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Spółka Konsulent Ital–Pol, oferującej osobom prywatnym i firmom zarówno włoskim, jak i polskim swoje doświadczenie i wysoki profesjonalizm, konsultacje, porady i opiekę prawną, Wine Bar CRU.DOP w Rzymie, Salon piękności Halo SPA w Rzymie, sklep polski U Michała w Rzymie, firma Desing&Print, Salon fryzjerski Trinity z Rzymu oraz Europejska Klinika Prawa (Rzym).
Sztab WOŚP dziękuje właścicielowi lokalu La Scuderia, który został bezpłatnie udostępniony na organizację tegorocznej imprezy. Wielkie podziękowania należą się także organizacjom oraz osobom prywatnym, które współorganizowały włoski Finał WOŚP, a w szczególności Ani z Cento i jej koleżankom, Bożence z Modeny, Kasi z Aniołem, Stasi z córką i Faustowi  oraz wszystkim wolontariuszom.

- Składam podziękowania na ręce Corrado Salustro - Konsula Honorowego w Bolonii, który udostępnił pokoje hotelowe ze śniadaniem w Hotelu White Palace i zaprosił na kolację w pizzerii w Centro Commerciale White Park w Cento artystów przybyłych z Polski. Gorąco dziękuję również członkom Unii Stowarzyszeń Włosko-Polskich (UAIP), a w szczególności Irenie Czopek ze stowarzyszenia AIPP w Padwie za nieocenioną i przeogromną pracę włożoną w organizację imprezy. Dziękuję wszystkim artystom, którzy na finale grali i śpiewali bez honorarium, oraz dwutygodnikowi dla Polaków we Włoszech „Nasz Świat” – mówi zmęczony jeszcze po wczorajszej imprezie Robert.

Anna Malczewska

zdjęcia: włoski Sztab WOŚP, Bożena Baczewska oraz Edyta Kamińska

{gallery}galleries/wosp_bolonia{/gallery}