Mudry – gesty, które leczą (cz. I) - Nasz Swiat
13
Cz, maj

Zdrowie i uroda

W medycynie europejskiej stwierdza się obecnie coraz większe zainteresowanie medycyną dalekowschodnią i jej metodami leczenia. Naturalne metody leczenia i samoleczenia przeżywają obecnie swój renesans, korzysta się z nich niemal we wszystkich krajach świata. Znane są od wielu stuleci, oparte są na wielowiekowym doświadczeniu, a przede wszystkim są sprawdzone w praktyce.

Większość starych nauk wychodziła z założenia, że o zdrowiu i witalności człowieka decyduje swobodny przepływ energii życiowej przez jego organizm. Dzięki wprowadzeniu naturalnych metod leczenia mamy możliwość wzmocnienia przepływu Energii Życiowej przez ciało, doprowadzając je do stanu harmonii i równowagi, a więc zdrowia. Akupresura, joga klasyczna, mudry - joga małych palców, masaże punktowe, ziołolecznictwo, leczenie dotykiem, koloroterapia, muzykoterapia, kąpiele, chiropraktyka, relaksacja, medytacja - to tylko niektóre niekonwencjonalne metody leczenia. Właściwe i konsekwentne praktykowanie choćby jednej z nich pozwoli odzyskać i zachować zdrowie. Od zarania dziejów ludzie starali się zgłębić tajemnicę wiecznej młodości i nieśmiertelności. Możliwość przedłużenia życia jest odwiecznym marzeniem tak starym, jak ludzkość. Przedstawione w tym opracowaniu mudry przeznaczone są dla każdego. Polecam je jednak w szczególności tym, którzy potrafią zaakceptować myśl, iż „starzenie się i stan chorobowy są procesem, który można cofnąć. Niemożliwe leży w zasięgu twojej ręki”.

AYURVEDA
Zgodnie ze starożytną indyjską legendą, Bóg uzdrawiania i leczenia DCHANWANTARI wyszedł z morza, niosąc na rękach drogocenną czarę z eliksirem nieśmiertelności Amritą. Dchanwantari jest uważany za mistycznego autora Ayurvedy - systemu starożytnej indyjskiej medycyny. Ayurveda - w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „czysta wiedza” ( AYU - żyć lub życie codzienne, VEDA - wiedza). Jest praktyczną nauką o zdrowym życiu i samoleczeniu, jej celem jest doskonałe zdrowie i długowieczność. AYU zawiera wiedzę, która jest trudna do zrozumienia dla Europejczyków, gdyż nie są oni zaznajomieni z subtelnościami wschodniej ezoteryki. Guru Machariszy uprościł wiadomości z medycyny wschodniej, uogólnił je, ułożył w system MACHARISZY AYURVEDY dostępny dla nas Europejczyków. System ten rodzi się z koncepcji organizmu jako całości (holistycznej).
Przewiduje kompleksowe terapeutyczne wskazania, do których należą:
- leczenie
- odżywianie
- rozkład dnia
- ćwiczenia fizyczne
- picie wody
- leczenie ziołami, minerałami, metalami, kolorami, światłem, słowem
- masaże
- refleksoterapia
- nakłuwanie igłami i inne.
Mądrość Ayurvedy pochodzi od dawnych mędrców - Riszich, którzy osiągnęli ją drogą intuicyjną bezpośrednio ze świadomości kosmicznej. Stwierdzili oni, że świadomość jest energią, przejawiającą się w pięciu podstawowych elementach, jakimi są: ogień, powietrze, niebo (eter), ziemia, woda. Pojęcie tych elementów stanowi sedno nauki Ayurvedy, bowiem doskonałe zdrowie jest zachowaniem równowagi pomiędzy tymi elementami. Każdy palec ma swój odpowiednik w jednym z pięciu elementów makrokosmosu i odpowiednio tymi elemenami manipulując możemy doprowadzić do wyrównania energii w organizmie.
Tak, więc:
- kciuk jest odpowiednikiem ognia (słońca)
- palec wskazujący jest odpowiednikiem powietrza
- palec środkowy jest odpowiednikiem nieba (eteru)
- palec serdeczny jest odpowiednikiem ziemi
- mały palec jest odpowiednikiem wody.
Tradycyjna medycyna hinduska bazuje na obserwacji, iż większość chorób powodowana jest przez zachwianie równowagi mikrokosmosu ciała ludzkiego, wynikającej ze złego odżywiania, problemów psycho-fizyczno- duchowych. Ułożenie palców w odpowiedniej pozycji uruchamia w organizmie siły, które przywracają zachwianą równowagę i leczą.
Dorota Bylica