Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
24
N, styczeń

Promocja historii Polski przez Związki polonijne z południowych Włoch.

W dniach 20 i 21 maja 2011 r. w PEDARZE (CT) i REGGIO CALABRIA odbyły się koncerty poświęcone uczczeniu 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja i 150-leciu Zjednoczenia Włoch.
Obu uroczystościom patronowały: ze strony włoskiej: Urzędy Miasta Pedara i Reggio Calabria – Assessorat ds Kultury, Sztuki i Spektaklu / ze strony polskiej: Wydział Konsularny przy Ambasadzie RP przy Kwirynale w Rzymie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” – Zarząd Krajowy, Senat RP – Komisja Łączenia Polaków za Granicą z Warszawy.

20 maja 2011
PEDARA
Małe miasteczko, niedaleko Katanii (14 km), w połowie drogi pomiędzy Etną i morzem, gościło dwóch znanych polskich artystów: Panią Annę Kostrzyńską – sopran i Pana Marcina Dominika Głucha – pianistę i dyrygenta.

Dobrze im razem. Łączy ich pasja, wspólna praca i ciekawość par, które tak jak oni pod jednym dachem tworzą polsko-włoski dom. Za kilka dni 16 czerwca, w Konsulacie Honorowym RP w Bolonii  zostanie zainaugurowana wystawa fotograficzna, przedstawiająca rezultat wspólnych zachwytów, Stasi i Fausta Branchi fotografów z zawodu i z zamiłowania, nad polską i włoską przyrodą. Wcześniej, 5 czerwca  zapraszają zaś pary polsko-włoskie na wspólne grillowanie.

Ze Stasią i Faustem Branchi rozmawia Danuta Wojtaszczyk

Jesteście pomysłodawcami spotkań par polsko-włoskich, których odbyło się już siedem, a ósme zostało zaplanowane na 5 czerwca. Z relacji, które nadsyłacie do naszego dwutygodnika wiemy, że Wasze grono stale się powiększa i że świetnie się wszyscy bawicie hołdując polskim i włoskim tradycjom, nie tylko kulinarnym. Kiedy wpadliście na pomysł zorganizowania tych spotkań?
Stasia:  Pomysł, aby zorganizować spotkania par polsko-włoskich narodził się w sierpniu 2009 roku. Rozmawiając z przyjaciółmi Fausta odkrywaliśmy, że często ktoś z ich znajomych ma żonę lub narzeczoną Polkę. Znaliśmy już kilka par i zapraszaliśmy do naszego grona następne.

Stasia i Fausto: Podczas naszych spotkań rozmawiamy po polsku i po włosku, wymieniamy się rożnymi doświadczeniami dotyczącymi życia codziennego, spraw urzędowych, wychowania dzieci.
Przygotowujemy zawsze przekąski polskie i włoskie. Ze względu na to, że mamy w Bolonii sklep polski Biało-Czerwona są do dyspozycji produkty oryginalne.
Ogólnie poznaliśmy 30 par, w tym jedną „inną”, gdyż żona jest Włoszką, a mąż Polakiem - para bardzo sympatyczna.

Czytaj: Wystawa fotograficzna Stanisławy i Fausta Branchi „Polska-Włochy: pod tym samym niebem.  Przyroda – muzyka dla oczu”

Stasiu, masz to szczęście, że Twój włoski mąż jest żywo zainteresowany Polską i chętnie uczestnicy w obchodach ważnych dla Polski rocznic i świąt, i pewnie czuje się wgłębi duszy trochę Polakiem. Znasz innych Włochów, których tak jak Fausta ciekawi nasz kraj? Polska nie zalicza się jeszcze do  ulubionych met wycieczkowych turystów z Włoch, ale ja osobiście coraz częściej spotykam osoby, które pragną spędzić urlop nad Wisłą i proszą mnie o praktyczne wskazówki. A jakie jest są Twoje doświadczenia?Mój mąż Fausto bardzo chętnie uczestniczy w polskich imprezach kulturalnych i czuje się w połowie Polakiem. Nie opuścił nigdy uroczystości związanych z obchodami rocznic wyzwolenia Bolonii. Ostatnio natomiast fotografowaliśmy Rajd Motocyklowy „Z ziemi włoskiej do Polski”, ich pobyt na Piazza Maggiore, zwiedzanie bazyliki San Petronio, następnie przejazd i wspólną modlitwę na Cmentarzu Polskim w San Lazzaro di Savena.
Spotykam się często z pozytywnymi opiniami o naszym kraju. Nawet przy okienku na poczcie, pani opowiadała mi o pięknej wycieczce grupy Włochów, którzy zwiedzili Kraków. Jest to miasto najczęściej przez nich odwiedzane.

„Zawiozłaś” jakichś znajomych Włochów do Polski?
Stasia: Nie,  na razie nie, nie licząc Fausta, ale moja córka Asia była z grupą włoskich przyjaciół na Sylwestrze kilka lat temu w Krakowie.  Mało tego, Asia i jej narzeczony Włoch postanowili przeprowadzić się do Polski na stałe.
Natomiast  starsza córka Ela mieszka tak jak my w Bolonii, pracuje w biurze adwokackim i na razie nie myśli o powrocie do kraju, ale chętnie jeździ do Polski na wakacje.
Podczas naszych podroży często spotykamy w Polsce turystów z Włoch np. w Białowieży, na Mazurach, w Przemyślu. Uważamy na to, co mówimy po włosku, ponieważ bardzo, ale to bardzo dużo osób zna język włoski i zdarzają się często śmieszne sytuacje, wręcz niewiarygodne.

Obecnie wspólnie prowadzicie profesjonale studio fotograficzne? Fausto jest zawodowcem, a dla ciebie fotografowanie było początkowo hobbym. To mąż „wciągnął” Cię w fotografowanie, takie całkiem już „na serio”?
Stasia: W dziedzinie fotografii Fausto jest ekspertem, wie wszystko o technice i sprzęcie. Od niego nauczyłam się bardzo dużo i wciąż rozwijam swoją pasję do fotografii. Razem z Faustem zainwestowaliśmy w Bieszczadach i przygotowujemy tam bazę wypadową.  Pragniemy promować Polskę, zapraszać włoskich fotografów, pasjonatów natury, piękna krajobrazów, przygody, wszystkich, którzy są otwarci na poznawanie nowych miejsc, nowych przyjaciół. Operujemy czterema językami: angielskim, włoskim, polskim i rosyjskim, więc niewykluczone, że uda się nam zebrać międzynarodowe grono.

Fotografia to pasja, która Was łączy, ale nie jedyne Wasze hobby. Zdradźcie co robicie, kiedy nie fotografujecie?
Stasia: Moją drugą pasją jest kuchnia włoska. Od przyjaciół otrzymuje dużo pochwał, moja teściowa dzieli się ze mną tradycyjnymi przepisami z kuchni bolońskiej, które następnie odnoszą sukces.
Organizuję również obiady i kolacje polskie, które cieszą się powodzeniem wśród Włochów, niektórzy namawiają mnie, abym otworzyła polski bar.

Jakie polskie dania najbardziej smakują Waszym włoskim przyjaciołom?
Stasia: Smakuje im bardzo żurek z jajkiem, gołąbki z ryżem i mięsem, pierogi ruskie, z kapustą, z grzybami, zupa cebulowa, zapiekanki  z ziemniaków, racuszki z jabłkami, naleśniki z owocami, krokiety z kapustą, polskie torty, ciasteczka i  ciasta, a zwłaszcza szarlotka.

 

Czytaj: 8. spotkanie par polsko-włoskich odbędzie się już za kilka dni

Jak na co dzień polskie i włoskie zwyczaje współżyją w Waszym domu?

Stasia i Fausto: Pod naszym polsko-włoskim dachem jest wesoło. Mamy wielu przyjaciół i przy byle okazji, nawet w wąskim odstawiamy mini-teatrzyk polsko-włoski. Może kiedyś zaprezentujemy go w większym gronie.
Święta są u nas zawsze tradycyjne polskie. Wigilia z opłatkiem i 12 daniami (w małych ilościach, ale zawsze 12!).

Fausto, co najbardziej uderzyło Cię w Polsce, podczas Twojej pierwszej podroży?
To był 1990 albo 1991 rok. Jan Paweł II chciał, aby kolejny Dzień Młodzieży odbył się w Krakowie. Od zawsze kochałem przyrodę, dlatego zacząłem od „studiowania” jak wygląda fauna i flora w tym dalekim kraju, ojczyźnie Papieża.
W tamtych czasach nie było ani tak szczegółowych, ani tak bogato ilustrowanych przewodników po Polsce, jakie można nabyć teraz, a internet dla cywili jeszcze nie istniał. Napisałem więc do polskiego biura podróży, Orbisu, o ile dobrze pamiętam. Przysłali mi kilka broszur, dzięki którym odkryłem, że bizony europejskie i lasy dziewicze znajdują się właśnie w Polsce.
Baaa, dowiedziałem się, że w Polsce mieszka ostatnie stado tych dostojnych ssaków. Od razu zakochałem się w żubrach, spakowałem plecak i w sierpniu 1991 roku przybyłem do Krakowa. Stamtąd udałem się oczywiście do Białowieży, później na Mazury, dalej do Gdańska i na wydmy w Łebie. Do Włoch wróciłem przez Niemcy.
„Ile tu Trabantów, ile małych Fiatów (126) ile starych ciężarówek, i wszyscy, jak tylko mogą ustępują ci pierwszeństwa, czyli dokładnie na odwrót niż jeździ się we Włoszech” – myślałem. W ciągu 20 dni pobytu nigdy na ulicy nie spotkałem zestresowanych ludzi, gotowych cię zaatakować, jeśli tylko zagapisz się na światłach i nie wystartujesz od razu na zielonym…Od razu poczułem się dobrze w tym kraju.

Wymień pięć  rzeczy (dowolnej kategorii), które najbardziej podobają ci się w Polsce.
Pierwszą rzeczą, która mnie uderzyła w Polsce i to już podczas pierwszej podroży była niebywała gościnność. Było około godziny 23.00, zaraz po przejechaniu granicy z Czechosłowacją zatrzymałem się, aby coś zjeść. Właściciel restauracji, który  domyślił się, że jestem Włochem, zaserwował kotleta z frytkami i jeszcze, aby umilić mi wieczór włączył dość głośno kasetę z piosenkami Al Bano.
Bardzo lubię żurek, zwłaszcza Stasi, bo robi doskonały i flaczki mojej teściowej.
Ale to, co najbardziej podoba mi się w Polsce to solidność,  determinacja i chęć, bez względu na wszystko, aby być razem. Myślę, że są to cechy, które pozwoliły Polakom przetrwać najtrudniejsze czasy i odrodzić się jako naród, mimo że był, okupowany, ciemiężony i masakrowany.
Gościnność i dyspozycyjność to dwie inne cechy, które urzekły mnie w Polsce pamiętnego lata ‘91 roku, kiedy to byłem gościem rodziny w Narewce, z którą do dziś się przyjaźnie i która jest dla mnie jak moja bliska rodzina.

Słyszałam, że uczysz się polskiego. Jak Ci idzie?
Żyję nadzieją, że pewnego dnia będę mógł swobodnie porozmawiać z moim teściem bez pomocy tłumacza :) Jednak póki co, moje słownictwo w języku polskim nie jest zbyt bogate.

Ale jesteś już w stanie się dogadać po polsku?
Jeśli rozmowa jest prosta, to jakoś daję sobie radę. Potrafię na przykład samodzielnie kupić pączki, które uwielbiam :)

Co sprawia Ci najwięcej trudności w nauce?
Budowa zdania, która nie jest natychmiastowa. Ale moją prawdziwą bolączką są deklinacje – niewiarygodne, że jeden wyraz może przybierać tyle form! Dla Włocha to trochę abstrakcja, bo po włosku dom to zawsze dom: vado a casa, entro in casa, casa di Maria….

Stasia, jako nauczycielka, jest wyrozumiała czy surowa?
Surowa.

Pomaga Ci w odrabianiu lekcji?

Zawsze mówi, że mam sam odrabiać. Ale potem mi pomaga…

D.W.


STANISŁAWA STECIAK BRANCHI urodziła się w Polsce, w Bieszczadach, zauważyła jakiś czas temu w małej pizzerii w San Lazzaro di Savena fotografa z taką samą pasją dla pizzy, który pozdrowił ją z nieśmiałym  uśmiechem.
Prawdę mówiąc FAUSTO BRANCHI fotoreporter z zawodu, nie miał zamiłowania do pizzy, ale do pięknej pani z obcym akcentem i udawał się do pizzerii tylko dla niej. Po kilku pizzach Fausto zapragnął poznać Stasię bliżej. Odkrył, że mają dużo wspólnych pasji: podróżowanie, fotografowanie, krajobrazy i sztuka.
Przed odkryciem fotografii Stasia z przeszłością konserwator zabytków-sztukator w Polsce, rysowała swoją ziemię, wielki kolorowy park naturalny w Karpatach i marzyła.
Fausto też marzył od dzieciństwa. Marzył o zwiedzaniu świata z aparatem fotograficznym na szyi i przygotowywał się odkrywając ścieżki niedaleko swojego domu w Parco dei Gessi Bolognesi ze swoimi zachwycającymi wzgórzami, jaskinią della Spipola, del Farneto, Montecalvo, gdzie zimą po  zadymach śnieżnych niebo się otwiera i można przebiec wzrokiem od Apeninów do Dolomitów i dotrzeć do błękitnego morza.
Stasia i Fausto czują się dobrze razem. Z aparatem na szyi udają się na odkrycie Włoch i Polski, ale ze spokojem, ponieważ to nie pizza do zjedzenia w pośpiechu na stojąco.
Dla pełni wrażeń czekają aż blade światło słoneczne oświetli kwiaty i owady, które się do nich zalecają. Czekają na wiosnę, lato, jesień, zimę, gorąco, zimno, pełnię księżyca i pioruny.Czekają aż lot flamingów zakoloruje niebo na różowo.
Spotykają spojrzenie żubra, fotografują walkę wilków na śniegu, napotykają dziki wychodzące z lasu.
W swoim dzienniku podróży wpisali Puszczę Białowieską, Elbę, Rezerwat Naturalny Valli di Sant’Antonio Karpaty Wschodnie, Abruzzo-Valle della Majella, Apeniny, Alpy, Sardynia Delta del Po...
Odkryli razem, że wiele krajobrazów polskich jest podobnych do tych włoskich. Odkryli, że Polska i Włochy są połączone od Odrodzenia, historia ucisków podziałów i dyktatur.
Narody, które wymieniają się w swoich hymnach narodowych. Więź braterska.
To nie przypadek, że 21 kwietnia 1945r. Polacy wyzwolili Bolonię spod nazistowskiej dyktatury.
Podczas wizyty w Bolonii Papież Jan Paweł II gościł też na Cmentarzu Polskim w San Lazzaro di Savena. Uklęknął wzruszony i objął jeden z 1441 białych krzyży, upamiętniających żołnierzy, wielu płakało razem z nim.
Mario Rebeschini,
prezes  Associazione Italiana Reporters Fotografi


Niniejsza prezentacja jest wstępem do katalogu wystawowego Stanisławy i Fausto Branchi „Polska- Włochy: pod tym samym niebem. Przyroda: muzyka dla oczu”.

Możliwości internetu w naszym codziennym życiu są niemal nieograniczone. Wystarczy posiadać komputer podłączony do sieci, by móc swobodnie kupować, sprzedawać, poznawać nowych ludzi, zapewniać sobie różne rozrywki . Ostatnio osoby, które nie mogą lub nie mają czasu na bezpośrednią pomoc psychologa, mogą teraz skorzystać z internetowych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych. Do kogo skierowane są tego rodzaju e-gabinety? Jakie są ich zalety oraz wady? Na te i inne pytania odpowiada mgr Agata Rakfalska-Vallicelli.

Kiedy wpadła Pani na pomysł stworzenia internetowego gabinetu psychologicznego?
Mieszkając poza granicami Polski od 5 lat, z jednej strony zrozumiałam, iż nie jest tak łatwo być emigrantką, a z drugiej strony uświadomiłam sobie, iż nie ma wielu psychologów we Włoszech mówiących w języku polskim. Moje zainteresowanie tą formą pomocy wypłynęło z naturalnej chęci pomocy Polakom mieszkającym za granicą.

Do kogo skierowany jest tego rodzaju e-gabinet?
Prowadzony przeze mnie Internetowy Gabinet Psychologiczny OPEN skierowany jest przede wszystkim do Polaków mieszkających za granicą, którzy z różnych względów nie mają możliwości skorzystać  z pomocy psychologa w języku polskim.  Ponadto oferta w postaci konsultacji psychologicznych skierowana jest również do osób, których warunki pracy (np. częste wyjazdy służbowe), bądź sytuacja życiowa (świeżo upieczone mamy, osoby fizycznie niepełnosprawne, itp.) nie pozwala im na regularne wizyty w tradycyjnym Gabinecie.

W jaki sposób odbywają się spotkania, jak działa tego rodzaju gabinet?
Gabinet Psychologa on-line działa w podobny sposób do tradycyjnego Gabinetu. Osoba potrzebująca porady/konsultacji z psychologiem, rejestruje się na stronie i umawia na pierwszą darmową konsultację, podczas której może poznać sposób pracy psychologa, sprawdzić, czy odpowiada jej taka forma pomocy psychologicznej,  a przedstawiając swój problem zobaczyć, czy psycholog jest w stanie jej pomóc.

Kiedy już dana osoba ma swoje konto na stronie (login i hasło), może wybrać z kalendarza odpowiadającą mu datę spotkania, opłacić ją i w danym dniu o określonej godzinie być zalogowanym na Skypie (musi posiadać konto na Skype).  W trakcie trwającej około godziny rozmowy omawiane są problemy danej osoby i proponowane sposoby ich rozwiązania.
Uważam, iż bezpośrednia rozmowa (poprzez Skype, z kamerką lub bez) jest najlepszym sposobem, aby poznać problemy danej osoby i wspólnie znaleźć sposoby, aby je rozwiązać.

Czy pacjent musi się specjalnie przygotować do spotkania?

Pacjent musi umieć korzystać z komputera, posiadać dość dobre łącze, pozwalające na normalną komunikację i oczywiście posiadać konto Skype (słuchawki, kamerka).
W dniu spotkania powinien znaleźć sposób, aby nikt mu nie przeszkadzał w rozmowie. Dobrze by było, aby w osobnym pokoju mógł usiąść wygodnie w fotelu,  spokojnie i bezstresowo porozmawiać z psychologiem.

W jaki sposób dokonuje się płatności?
Płatności można dokonać na dwa sposoby: za pomocą karty kredytowej (poprzez PayPall) lub za pomocą przelewu bankowego przez internet z podstawowych polskich banków (Dotpay).

Dlaczego zdecydowała się Pani na otworzenie gabinetu on-line?
W chwili obecnej prowadzę normalny Gabinet Psychologiczny w Modenie i Spilamberto (Emilia Romagna). Z reguły pacjenci to Włosi, chociaż ostatnio zgłosił się do mnie również Polak (musiał jechać 2 godziny na spotkanie, więc widać, jak bardzo był zmotywowany do rozmowy , ale i jak bardzo taka pomoc była mu potrzebna.

Dlaczego otworzyłam gabinet on-line? Dobre pytanie. Pomysł wyszedł sam z siebie, kiedy widziałam, jak wiele osób przebywających za granicą ma różnego rodzaju problemy, z którymi nie może sobie poradzić, a jednocześnie nie wie, do kogo się zgłosić.

Uważam, że najważniejszą kwestią jest zgłoszenie się o pomoc do specjalisty, jak tylko problem się pojawi, nie czekanie na jego pogorszenie. Często problem może być rozwiązany w krótkim czasie, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie podjęta decyzja o wizycie u psychologa. 
Stawiam na prewencję, a nie leczenie!

Jak można sprawdzić, czy rzekomy psycholog ma odpowiednie kwalifikacje?
We Włoszech jest to bardzo proste – istnieją regionalne Izby Psychologów (ja jestem zapisana do Ordine degli Psicologi dell’Emilia Romagna. Ponadto psycholog powinien nieustannie się dokształcać (kursy, szkoły podyplomowe, konferencje), być pod ciągłą superwizją.

W Polsce sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż nie istnieje ustawa o zawodzie psychologa, dlatego też każda osoba (nawet bez wykształcenia) może wykonywać ten zawód. Istnieje Polskie Towarzystwo Psychologiczne, które reguluje pewne kwestie, np. odnoszące się do etyki zawodu.
Ponadto ważne jest rozróżnienie psychologa od psychiatry.

Czy dużo Polaków mieszkających za granicą korzysta z tego rodzaju gabinetów?
Ciężko jest określić, ile osób korzysta.  Wiem, że jest dość duże zainteresowanie tego typu pomocą, choć wiele osób z różnych  powodów nie decyduje się na nią (ani tradycyjną, ani internetową). Podjęcie decyzji o wizycie u psychologa jest trudne, z różnych powodów (np. pomyślą, że jestem chora psychicznie, szalona; nie potrafię rozmawiać o swoim problemie z nikim obcym;  próbowałam już wszystkiego, więc nie sądzę, aby psycholog znalazł na to rozwiązanie, zbyt dużo kosztuje, itp.).

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jakie koszty podejmujemy nie korzystając z pomocy psychologicznej (np. masz problem w pracy może pogorszyć relacje rodzinne, spowodować, że sięgniemy po leki, czy alkohol, który tylko pogorszy nasze  wyniki w pracy, i tak powstaje błędne koło). W Europie naturalną rzeczą jest wizyta u dentysty, kiedy boli nas ząb; wizyta u kardiologa, kiedy boli nas serce, ale nie jest jeszcze przyjęte, aby pójść do psychologa, kiedy dopada nas depresja, nie możemy poradzić sobie z naszymi lękami, mamy problemy w relacjach z innymi, itp.).

Na jakie problemy napotykają najczęściej Polacy mieszkający na emigracji?
Zdawać by się mogło, iż Polacy na emigracji mają jakieś specyficzne problemy, które nie spotkały by ich w Polsce.  Moje doświadczenie pokazuje, iż problemy są podobne, choć ujawniają się one wcześniej, gdyż przebywanie w obcym kraju może być czynnikiem stresujących wywołującym jakieś negatywne reakcje. Oczywiście największym problemem jest adaptacja do nowego środowiska i nowej kultury (języka, zwyczajów). Zdaje się, że mniej problemów mają dzieci emigrantów, niż ich rodzice.

Główne problemy adaptacyjne objawiać się mogą poprzez różne zaburzenia, jak np. objawy depresyjne , różnego rodzaju lęki (tzw. nerwica), ataki paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (tzw. nerwica natręctw), itp. Wiele osób sięga po alkohol, jakby to on miał rozwiązać wszystkie problemy. Duży procent osób zgłaszających się do mnie ma problemy w relacjach, zarówno tych związanych z adaptacją w nowym kraju (znalezienie nowych znajomych, odnalezienie się w nowej pracy, czy po prostu poczucie samotności i odizolowania od innych), jak i problemy w relacjach z członkami rodziny, które pozostały w Polsce (rozmowy na odległość, problemy zdrady i braku zaufania). Wiele z tych problemów  można wspólnie z psychologiem rozwiązać w dość krótkim okresie czasu, ale ważna jest tutaj motywacja do zmiany i chęć do działania.

Specjalizuje się Pani w Krótkoterminowej Psychoterapii Strategicznej, na czym ona polega?
Każdy psycholog, psychoterapeuta pracuje w różny sposób, w zależności od szkoły jaką skończył.  Ja jestem w trakcie studiów w Szkole Krótkoterminowej Terapii Strategicznej w Arezzo, którą kieruje znany psycholog prof. Giorgio Nardone.

Reprezentuje ona rodzaj rewolucji kopernikańskiej w dziedzinie psychoterapii, gdzie pomoc terapeutyczna skupia się na efektywnym i szybkim rozwiązywaniu problemów prezentowanych przez klientów. Utrzymujące się przez lata problemy natury psychologicznej, związane z tym cierpienie osób nimi dotkniętych, jak i rodziny, nie zawsze wymagają używania skomplikowanych metod terapeutycznych wydłużonych w czasie.

Wyniki otrzymane za pomocą dobrze ustrukturyzowanych i zaaplikowanych we właściwy sposób interwencj strategicznych pokazują ( w ciągu ostatnich 20 lat w Centro di Terapia Strategica w Arezzo pomoc uzyskało ponad 86% klientów w czasie około 7 sesji terapeutycznych), iż możliwa jest szybka i efektywna pomoc psychologiczna w przeważającej liczbie zaburzeń psychicznych.
Na temat Krótkoterminowej Terapii Strategicznej można przeczytać więcej na moim blogu.

Czy jest ona skuteczna?
Skuteczność psychoterapii jest często poruszanym problemem. Krótkoterminowa Terapia Strategiczna zakłada rozwiązanie przedstawionego przez pacjenta problemu w czasie do 10 sesji (spotkania odbywają się  co 2 tygodnie).  Wiele oczywiście zależy od problemu, od oporu, który przejawia pacjent, od  jego motywacji, czynników drugorzędnych, czy wreszcie od doświadczenia psychoterapeuty.

rozmawiała Anna Malczewska

mgr Agata Rakfalska-Vallicelli / www.agatarakfalska.comAgata Rakfalska-Vallicelli o sobie
Jestem osobą, która kocha podróżować, sprawdzać się w nowych sytuacjach,  odkrywać  „nowe lądy”. Właśnie podróż do Hiszpanii sprawiła, że tam poznałam mojego przyszłego męża Paolo, dla którego przeniosłam się do Włoch (Modena).
W Polsce pracowałam jako psycholog, dlatego też nie wyobrażałam sobie, aby robić coś innego we Włoszech. Droga do uzyskania tytuły magistra psychologii we Włoszech i możliwość pracowania tutaj w zawodzie zajęła mi 4 lata (Studia na Uniwersytecie w Padwie, Roczny staż z psychologii w Modenie i San Diego, obowiązkowy do zdania Esame di Stato, który pozwala się zapisać do Izby Psychologów, aby móc regularnie wykonywać zawód).
We Włoszech mieszkam od czerwca 2006 roku z małymi przerwami na podróże, m.in. miesiąc w Australii, około 6 miesięcy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Płn.
Oprócz prowadzenia prywatnego Gabinetu Psychologicznej w Modenie, jestem także Instruktorką Fitness (http://fitness-vita.blogspot.com/ ), prowadzę różnego rodzaju projekty z zakresu aktywności fizycznej dla kobiet i świeżo upieczonych mam.
Mieszkanie poza granicami kraju, w którym się urodziliśmy bywa różne. Wiele zależy od tego, co robimy, dlaczego wyemigrowaliśmy,  jakimi ludźmi się otaczamy.
Emigracja ma dobre i gorsze strony. Będąc optymistką staram się zawsze dostrzegać „szklankę do połowy pełną”. Zapraszam na stronę: www.agatarakfalska.com


4 maja br. w Instytucie Polskim w Rzymie została zainaugurowana wystawa prac Marii Pałasińskiej, absolwentki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przez ponad trzydzieści lat mieszkającej i tworzącej we Włoszech.

Obecnie artystka dzieli swój czas pomiędzy Polskę i Włochy. Zajmuje się ona projektowaniem graficznym, instalacjami, fotografią, rysunkiem, malarstwem i tworzeniem ekoreliefów.

Prezentowana w Pałacu Blumenstihl (siedzibie Instytutu Polskiego) wystawa twórczości Marii Pałasińskiej pokazuje ekoreliefy powstałe w ciągu ostatnich piętnastu lat. Relief, to inaczej płaskorzeźba. Jak tłumaczy autorka "eko", ponieważ są to prace hołdujące w pewnym sensie recyklingowi artystycznemu.
- Świat jest tak strasznie zaśmiecony niepotrzebnymi rzeczami, to po co je mnożyć. Wobec tego zdecydowałam się, że będę korzystała z materiałów, które mam do dyspozycji, by komponować z nich prace plastyczne - tłumaczy Pałasińska.

Ponadto, znaczenie słowa ekoreliefy nawiązuje również do włoskiego słowa "Eco", czyli echo. Przedmioty często traktowane jako bezużyteczne odpadki nadszarpnięte przez ząb czasu, zyskują dzięki Marii Pałasińskiej nowe życie. Odbijają w sobie jak echo ich dawną przeszłość.

Stąd też na wystawie można podziwiać liczne kawałki drewna, czy też drewniane skrzynki, które tracąc swój walor użytkowy obumierają, by powtórnie się narodzić jako dzieło sztuki, czyli wielobarwne, prawie abstrakcyjne pejzaże wykorzystujące naturalną fakturę drewna. Mieniące się kolorami i odcieniami barw deszczółki zyskujące nowy walor. Te właśnie prace Marii Pałasińskiej należą do cyklu ekoreliefów zatytułowanego „Martwa Natura”.

Inną grupą ekoreliefów jest cykl „Strona rzeczy”. Są to prace z pozoru odmienne, gdyż tworzone w ciemnych, bądź jasnych kolorach. Jednak w rzeczywistości ukazują te same motywy, ujęte pod różnym kątem i z różnej perspektywy.
Pałasińska w tych pracach ukazuje świat widziany oczami grafika, świadomego, że barwy powstają w wyniku połączenia czterech podstawowych kolorów. Jest to wielowarstwowa gra kolorami, które wpływają na kształt i formę.

Trzecim cyklem ekoreliefów jest „Second hand collection”, grupa obrazów i indywidualnych instalacji wykorzystujących odzież. Stare ubrania obejmując puste bezimienne płótno rękawami i marszczeniami tkaniny, zyskują nowe znaczenie i ze znoszonych sukienek, przyprószonych mieniącymi się perłowymi kolorami stają się przedmiotami artystycznymi. Na wystawie można znaleźć również indywidualne instalacje, a między innymi rzeźbę falbaniastej spódnicy i walizkę rozmaitości, która jak zdradza sama autorka, jest starą walizką pamiątką po jej babci . W objęciach tego starego kuferka zwiedzający wystawę mogą dostrzec kryjące się tam skarby: kolorowe ciuchy, znoszone baletki, zdjęcia, pędzle, wyciśnięte tubki farb, puderniczkę, czy też stary paszport Marii Pałasińskiej, z którym przyleciała do Włoch w 1982 roku.

Jak opowiada twórczyni ekoreliefów, narodziły się one zupełnie przypadkiem. W rzeczywistości wszystko zaczęło się od potrzeby stworzenia projektu graficznego okładki religijnej książki dotyczącej Wielkanocy. Natchnieniem dla artystki stała się zwykła deska wykorzystywana do rusztowania, dostrzeżona na ulicy. Pałasińska zabrała deskę do domu, pomalowała ją i sfotografowała, by stworzyć okładkę. Po deskach autorka zaczęła rozglądać się za innymi materiałami, a między innymi za ulubionymi znoszonymi sukienkami, nadając im nowe życie i zmieniając je w obrazy i rzeźby. I tak się zaczęło tworzenie ekoreliefów...

Na wystawie można obejrzeć również i fotografie autorki z plenerów we Włoszech.
Przedstawiają one ekoreliefy, powracające w swoje pierwotne miejsca pochodzenia, bądź umieszczane w innych nietypowych miejscach, w których mimo wszystko prace Pałasińskiej znakomicie się odnajdują.

- Fotografowanie ekoreliefów w plenerze, np. poprzez zawieszenie deski na drzewie i tworzenie tym samym instalacji artystycznych, pokazuje żywotność tych prac - mówi autorka. Po czym z rozbawieniem dodaje:
- Mój mąż śmieje się, że wyprowadzam ekoreliefy na spacer i rzeczywiście tak to wygląda.-

Według autorki jest to dobry sposób nowego proponowania sztuki w czasach, kiedy ludzie nie mają czasu chodzić po galeriach. W związku z tym, Pałasińska próbuje wyjść tej potrzebie na przeciw. Wystawiła ona swoje prace na Largo Preneste, gdzie na jednym z murów ludzie zawieszają tzw. tabliczki dziękczynne, dziękując Madonnie za otrzymane łaski. Jak opowiada artystka, pewnego dnia stojąc w korku podziwiała ten oryginalny mur z tabliczkami i zrozumiała, że jest to idealne miejsce do jego wykorzystania pod kątem artystycznym. I tak, na Largo Preneste zawisły również tabliczki Marii Pałasińskiej, a między innymi ekoreliefy z drewna z napisem "grazie per Roma" (wł. dziękuje za Rzym) oraz druga tabliczka z polskim napisem: "Dziękuję".

Autorka przyznaje, że również w ten sposób chciała podziękować za to, że dane było jej mieszkać przez trzydzieści lat Wiecznym Mieście. Wprawdzie po paru tygodniach jedna z tabliczek autorstwa Marii Pałasińskiej zniknęła z muru na Largo Preneste, jednak od lutego można tam już znaleźć i inny obraz jej autorstwa - ekorelief z cyklu "Ciemna strona rzeczy". EkoRelief zawiera napis "A ROMA". Napis jest grą słów, ponieważ   "a Roma" posiada podwójne znaczenie. Praca artystki jest zadedykowana Rzymowi (wł. a Roma), a odnosi się do miejsca, czyli "w Rzymie". Z kolei, samo słowo "aroma" może być również interpretowane jako aromat. Relief poza napisem o symbolicznym znaczeniu ukazuje serce z ziemi. Jak tłumaczy Maria Pałasińska:
- Jest to taka dedykacja Rzymowi i puenta mojej twórczości tutaj w Rzymie. Jest to moje podziękowanie Rzymowi, który był moją inspiracją. Mieszkając w wiecznym mieście dojrzewałam i tutaj też ukształtowałam się jako artystka. To tutaj zrozumiałam, że ode mnie zależy kierunek mojej twórczości.

Artystka przyznaje, że zdjęcia pokazane publiczności są swego rodzaju średnikiem (kropką i przecinkiem) wystawy, a zarazem krokiem do przodu. Sama wystawa to podsumowanie 15 - letniej pracy artystki tutaj we Włoszech. Jest to swego rodzaju pożegnanie z Rzymem, który pozwolił odkryć jej drogę do jej osobistego postrzegania piękna.

Wystawa Marii Pałasińskiej dostępna była dla zwiedzających do 20 maja w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie.

Monika Zakrzewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilka miesięcy temu prasa włoska zaczęła rozpisywać się o Ani Golędzinowskiej, polskiej modelce, która od 12 lat mieszka we Włoszech, wplątując ją, wbrew jej woli w słynną w całej Italii, aferę „Rubygate”. Czy Ania bywała na imprezach w posiadłości Berlusconiego w Arcore?

Ania Golędzinowska z Paolo Beretta / foto: Novella 2000 W ostatnim wydaniu tygodnika „Novella 2000” Ania Golędzinowska podkreśliła, że całkowicie wbrew jej woli została wplątana w aferę „Rubygate”. Przyznała, że rozmawiała i wysyłała smsy kilkakrotnie do głównej bohaterki seks skandalu - córki marokańskich imigrantów Ruby, w których ostrzegała i radziła dziewczynie by „trzymała się z daleka” od menedżera gwiazd i celebrytów Lele Mory, którego teraz prokuratura chce postawić przed sądem za nakłanianie do prostytucji. I wyjaśniła: „Ja także pracowałam dla Lele. To on wysłał mnie w paczce ozdobionej kokardami do domu Berlusconiego w Rzymie; to były jego urodziny w 2008 roku”.

- Nie zdawałam sobie sprawy do kogo jadę – mówi redakcji „Naszego Świata” Ania - Nie chciano mi nic powiedzieć, ponieważ chodziło o tak ważną osobę.

Okazuje się, że oryginalne, żywe prezenty dla premiera Berlusconiego wysyłano kilkakrotnie. – Na Wielkanoc partia Berlusconiego (PDL) podarowała mu ogromne jajko, z którego wyszła skrzypaczka, grająca specjalnie dla Silvio – wspomina Ania – Nie rozumiem dlaczego teraz robi się taką aferę z tego, że ja wyszłam z paczki  i zaśpiewałam premierowi "HAPPY BIRTHDAY MR.PRESIDENT" – dodaje.

W rozmowie z Radio Zet, Ania przyznała, że impreza urodzinowa u premiera była normalną kolacją, podczas której nic dziwnego się nie wydarzyło.

Polska modelka nie pracuje już dla Lele Mora. Zrezygnowała z pracy dla niego po tym, jak Lele Mora wysłał ją z innymi dwiema dziewczynami na imprezę zorganizowaną przez właściciela jednego z włoskich browarów, który podobno szukał nowej testimonial. – W rzeczywistości nie była to normalna kolacja, oczekiwano tam od nas czegoś więcej – stwierdza Ania – Kiedy się zorientowałam o co chodzi, zadzwoniłam natychmiast do Mora i pokłóciłam się z nim. Od tej pory przestałam pracować dla jego agencji.

W wypowiedzi dal Radio Zet Polka przyznała, że jest dość blisko związana z rodziną Berlusconiego. A w szczególności z Paolo Beretta.
- Paolo jest siostrzeńcem Silvio Berlusconiego, synem zmarłej w 2009 roku siostry premiera. To właśnie od jej śmierci jestem przy nim i wbrew pozorom nie uczęszczam na imprezy w Arcore, czy  Villa Certosa. Bywam tam jedynie na spotkaniach rodzinnych i nie wchodzę na nie tylnimi drzwiami – oświadcza Golędzinowska – Oburza mnie podejście polskich gazet plotkarskich, które piszą o mnie mnóstwo bzdur. Jestem jedyną osobą, którą w tej sprawie broni publicznie w komunikacie prasowym siostrzeniec premiera – podkreśla.

Anna Malczewska

Pod koniec czerwca minie rok od śmierci Pietro Taricone, męża polskiej modelki i aktorki Kasi Smutniak, która po śmierci ukochanego poświęciła się całkowicie wychowaniu ich córki Sophie. Teraz Polka zdecydowała się na powrót do pracy.

Kasia Smutniak / kadr z filmu "From Paris with Love"Pod koniec roku będziemy mogli zobaczyć Kasię Smutniak w filmie telewizyjnym o przygodach Robinsona Crusoe, gdzie zagra główną rolę kobiecą.

Przełom w życiu polskiej aktorki po śmierci Pietro nastąpił po prawie trzech miesiącach od śmierci męża, kiedy Kasia zdecydowała się na udzielenie pierwszego wywiadu dla włoskiej edycji tygodnika „Vanity Fair”.

W wywiadzie Smutniak opowiedziała o życiu bez partnera i o momencie kiedy musiała powiedzieć swej 6-letniej córeczce Sophie o śmierci jej taty.

Znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka, mieszkający w Rzymie od lat, jest autorem portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, który zostanie odsłonięty na fasadzie bazyliki św. Piotra 1 maja. Na fotografii zobaczymy błogosławiącego wiernych papieża Jana Pawła II w wieku 69 lat.

Grzegorz Gałązka jest autorem ponad miliona fotografii Jana Pawła II i kilkudziesięciu albumów o tematyce kościelnej. Od 1985 roku, rok po przyjeździe do Rzymu, uczestniczył w  45 pielgrzymkach Ojca Świętego Jana Pawła II. Współzałożyciel i główny fotoreporter pisma „Inside The Vatican”.

Jan Paweł II był wdzięcznym obiektem do fotografowania
"On zmieniał wyraz twarzy kilkanaście razy w czasie jednej uroczystości. Robił różne gesty. Wystarczyło patrzeć przez teleobiektyw i fotografować. Sceny się zmieniały, on chodził, śmiał się, rozmawiał z dziećmi, z ludźmi starszymi. Na jednej uroczystości można było zrobić dużo ciekawych zdjęć. Pod tym względem to było łatwe" - powiedział PAP Gałązka.

Portret beatyfikacyjny
Zgodnie ze zwyczajem podczas mszy beatyfikacyjnej lub kanonizacyjnej na fasadzie bazyliki watykańskiej zawiesza się portret kandydata na ołtarze, który zostaje uroczyście odsłonięty po wygłoszeniu formuły o wpisaniu w poczet świętych lub błogosławionych.
1 maja wierni zobaczą portret Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz. "Myślę, że to zdjęcie oddaje osobowość papieża. Ten płaszcz był bardzo charakterystycznym „rekwizytem” Jana Pawła II, używał go podczas podróży i wyprawiał z nim różne rzeczy, np. przykrywał nim dzieci" - wspomina w rozmowie z Polską Agencja Prasową Grzegorz Gałązka.
Zdjęcie jest obecnie poddawane obróbce technicznej (dotyczy ona tła zdjęcia) przez grafików Wydawnictwa Michalineum z Marek pod Warszawą, z którym od lat współpracuje Grzegorz Gałązka.

Znaczek z portretem Jana Pawła II

Gałązka przyznał PAP, że zaproponował przedstawicielom Watykanu kilka zdjęć do wyboru. "Miałem nadzieję, że wybrane zostanie inne - z 1999 r. przedstawiające Jana Pawła II modlącego się na placu Hiszpańskim. Zostało ono jednak zauważone i trafi na znaczek pocztowy wydany przez włoską pocztę oraz na plakaty informacyjne w Rzymie. Na jego podstawie wykonany zostanie także medal wybity przez diecezję rzymską".

12 milionów egzemplarzy znaczka pocztowego upamiętniającego beatyfikację Jana Pawła II trafi już 29 kwietnia do sprzedaży we Włoszech. Na znaczku widnieje zdjęcie papież, które fotograf wykonał  8 grudnia 1998 roku podczas tradycyjnej ceremonii przed figurą Matki Boskiej na Placu Hiszpańskim z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Portret przedstawia Jana Pawła II w czerwonej pelerynie na białej sutannie i ze złotą stułą. Papież podnosi rękę w swoim typowym geście pozdrowienia.
Włoska poczta przygotowała także pamiątkowy stempel, który będzie dostępny 1 maja.

opr. Anna Malczewska