Agnieszka Juzak polską kandydatką do włoskich władz miasta - Nasz Swiat
28
N, luty

Polacy we Włoszech

Na początku czerwca (9 i 10) w Gravina di Catania odbędą się wybory do Rady Miasta. Jedną z kandydatek na stanowisko radnego jest Agnieszka Juzak, która od 15 lat mieszka w Katanii. Pani Agnieszka na co dzień prowadzi agencję promocji świadczącą różnego rodzaju usługi. W swoim programie wyborczym opiera się na idei listy wyborczej „Insieme per Gravina”, ale nie zapomina również o cudzoziemcach, którym chce pomóc. Z Agnieszką Juzak rozmawia Anna Malczewska.

Agnieszka JuzakJak to się stało, że zdecydowała się Pani kandydować na fotel radnego w najbliższych wyborach do Rady Miasta Gravina di Catania?
Od dawna współpracuję z administracją miasta w charakterze tłumacza przysięgłego oraz przy organizacji imprez mających na celu promocję Gravina di Catania (koncerty, targi, spektakle). Rok temu wiceburmistrz Graviny - Alfio Nicosia zaproponowal mi wystąpienie w wyborach samorządowych ze swojej listy "Insieme per Gravina" . Po zapoznaniu sie z programem partii nie miałam żadnych wątpliwości w podjęciu decyzji. I tak to się zaczęło.

Od ilu lat mieszka Pani we Włoszech i jaki był powód przyjazdu tutaj?
Mieszkam w Katanii od 15 lat, a powodem mojej emigracji, jak u większości Słowianek była szalona i trwająca do dnia dzisiejszego miłość do mojego męża Antoniego, którego poznałam w Hiszpanii. Mamy 12-lenią córkę- Paolę, która od samego początku wspiera mnie w tym przedsięwzięciu.

Czym zajmuje się Pani zawodowo?
Prowadzę z sukcesem agencję promocji, świadczącą usługi na najwyższym poziomie związane z obsługą targów, konferencji, bankietów i imprez firmowych. Zajmuję się wynajmem hostess, modelek i modeli, organizacją akcji promocyjnych, spektakli teatralnych i koncertów. Klientami mojej firmy są miedzy innymi centra handlowe, Urzędy Miasta. Oprócz tego od lat jestem również tłumaczem przysięgłym języka włoskiego.

Pod koniec maja w wielu włoskich miastach odbędą się wybory samorządowe. Z danych, które uzyskaliśmy z biur wyborczych wynika, że Polacy nie są zainteresowani włoskimi wyborami, pomimo tego, że jako obywatele UE mają do tego pełne prawo. Dlaczego tak jest?
Myślę, że większość Polaków nie posiada meldunku ani nie zna prawa, które upoważnia ich do czynnego oraz biernego udziału w ww. wyborach. Ponadto uważam , ze my, Polacy jesteśmy patriotami i mimo emigracji jesteśmy bliżej polityki polskiej niż kraju osiedlenia.

Jaki jest Pani program, co chciałaby Pani zrobić dla miasta?
Mój program opiera się na idei listy wyborczej, z której kandyduję. Są jednak niektóre punkty, które w większości skierowane są do obcokrajowców między innymi. Chodzi tu m.in. o stworzenie punktów obsługi prawnej i rachunkowej, kursów językowych, a w szczególności włoskiego dla obcokrajowców. Pragnę zajmować się także ochroną praw obywatelskich (wspieranie środowisk i praw mniejszości narodowych), organizacją pobytów edukacyjno - wypoczynkowych dla osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że gdy wejdę do Rady Miasta uda mi się doprowadzić do sfinalizowania, otwartej już praktyki - umowy partnerskiej pomiędzy Gravina di Catania a Chełmem. Oprócz tego chciałabym doprowadzić do otwarcia gminnego żłobka z funduszów Urzędu Miasta, ponieważ pomimo tego, że Gravina di Catania liczy 30 tys. obywateli, proszę sobie wyobrazić, że nie ma tutaj żadnego żłobka, nawet prywatnego. W moim programie zawarłam także pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej na rozwój miasta oraz wymianę międzyuczelnianą i naukową z krajami UE.

Czy w Gravina di Catania mieszka dużo Polaków?
Jak już wcześniej wspomniałam, w Gravina liczy 30 tys. mieszkańców z czego 2000 to obcokrajowcy. W mieście żyje też dość dużo Polaków (200) i mam nadzieję, że będę mogła na nich liczyć w tych wyborach.  11 maja o godzinie 19.30 organizuję w Villa Comunale „Majówkę”, gdzie przedstawię przybyłym szczegółowo mój program wyborczy, a przy okazji będzie to doskonała okazja do kolejnego spotkania przy grillu.


Życzę Pani powodzenia.
Dziękuję bardzo.