Przyjmowane są zgłoszenia do udziału w warsztatach dla nauczycieli polonijnych we Włoszech - Nasz Swiat
19
Cz, maj

Nie przegap

„Rozwój oświaty polonijnej we Włoszech” to temat najbliższej konferencji metodycznej w Neapolu, która odbędzie się w dniach od 4 do 6 września br. Podczas trzydniowych warsztatów szkoleniowych wykładowcy wraz z uczestnikami postarają się odpowiedzieć na kluczowe pytania „ Po co uczyć?”, Czego uczyć? i „Jak uczyć” w szkołach polonijnych.


Konferencja jest kontynuacją, rozpoczętej w zeszłym roku kampanii na rzecz rozwoju oświaty polonijnej we Włoszech. Tym razem zostaną poruszone tematy, które pozwolą nowopowstałym, jak i już działającym szkołom na powiększenie zasobów kompetencyjnych i na odpowiednie wzmocnienie ich działań na rzecz skutecznego oraz ciekawego nauczania.

W programie m.in prowadzenie zajęć w grupach heterogenicznych (o zróżnicowanym poziomie zaawansowania), motywowanie do nauki nastolatków, zastosowanie praktyk logopedycznych podczas zajęć, rozwój słuchu fonemowego u dzieci dwujęzycznych, pisanie scenariuszy lekcji, budowanie partnerstw na rzecz polskiej szkoły, zaradność w trudnych sytuacjach szkolnych - rozwiązywanie konfliktów.

Wykłady i warszataty poprowadzą:
- mgr Liliana Barejko-Knops – polonistka, Przewodnicząca Związku Nauczycieli w Niemczech
- mgr Katarzyna Czyżycka – polonistka, logopeda
- mgr Danuta Stryjak – Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Rzymie
- mgr Zdzisław Hofman – nauczyciel, ekspert Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska
- mgr Marta Szutkowska-Kiszkiel – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii

Konferencja w Neapolu rozpoczyna jesienny cykl szkoleń na terenie Włoch z inicjatywy członków założycieli Rady Oświaty Polonijnej i Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach programu wspierającego oświatę polonijną mającą na celu podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i animatorów oświaty polonijnych. Organizatorami tej konferencji są stowarzyszenia Instytut dla Polonii, Związek Polaków w Kalabrii, Wspólnota Polska oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zjazd odbędzie się pod honorowym patronatem Ambasady RP w Rzymie.

Konferencja przeznaczona jest dla osób z wykształceniem pedagogicznym, które są czynne zawodowo, jak również dla nauczycieli, którzy chcieliby się włączyć w rozwój edukacji polonijnej we Włoszech oraz dla działaczy, którzy już prowadzą społeczne szkoły przy swoich organizacjach.
Ilość miejsc dla uczestników jest ograniczona.

Rekrutacja odbywać się będzie do dnia 18 sierpnia. Osoby zakwalifikowane otrzymają powiadomienie do 21 sierpnia. Zgłoszenia imienne należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przewidujemy pokrycie kosztów pobytu i ewentualne materiały pokonferencyjne.

W imieniu organizatorów zapraszają:

Anna Smolińska - Prezes Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech i Instytutu dla Polonii

Agnieszka Folcik - Dyrektor Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego Lago Patria i Wiceprezes Stw.Instytut dla Polonii

Katarzyna Gralińska – Prezes UAIP i Związku Polaków w Kalabrii

Dariusz Piotr Bonisławski – Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska