Z życia Stowarzyszenia polsko-włoskiego w Marche - Nasz Swiat
27
So, luty

Nasze sprawy

Uroczystości i zebranie Stowarzyszenia AIP Marche.


Członkowie i miłośnicy AIP - Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche, zostali ostatnio zaproszeni do wzięcia udziału w tradycyjnym spotkaniu noworocznym z okazji zwyczajnego i nadzwyczajnego zebrania jego członków.

Spotkanie odbyło się 31 stycznia w Loreto, w Domu Pielgrzyma u Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Rano, Ksiądz Marian Burniak, Prezydent Honorowy Związku Polaków we Włoszech odprawił mszę świętą, w której uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie oraz Konsulatu Honorowego RP w Ankonie wraz z przedstawicielami, członkami i przyjaciółmi AIP Marche. Podczas obiadu, obchodzono urodziny - aż czworga jubilatów, wśród których prezes stowarzyszenia - Marii Teresy Bułhak-Jelskiej oraz ks. Mariana Burniaka, a przygotowany z tej okazji tort sprawił im ogromną niespodziankę.

O godzinie 15.00, w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma, właśnie Ci zacni Seniorzy rozpoczęli oficjalnie zebranie, dzieląc się opłatkiem zgodnie z polską tradycją. W tej to bardzo serdecznej i rodzinnej atmosferze, wszyscy obecni złożyli sobie życzenia. Po słowach wstępu  Pani Konsul Honorowej RP z Ankony - Cristiny Gorajski, głos oddano Kierownikowi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie - Ewie Mamaj, której uwadze nie umknęła działalność stowarzyszenia z Marche w 2015 roku oraz nowości zaprogramowane na rok bieżący. Po wystąpieniu przedstawicieli polskich placówek we Włoszech oddano głos reprezentantom polonijnych szkół języka polskiego: Polskiej Ludotece dla dzieci z Ascoli Piceno i Szkole Polskiej w Marche „Anders”. Przedstawili oni dotychczasową działalność, sukcesy i napotykane dotąd trudności, w trakcie tych kilku miesięcy swej intensywnej pracy.

Pod koniec spotkania odbył się wybór nowych władz organizacji na lata 2016-2018. Prezesem stowarzyszenia została ponownie Maria Teresa Bułhak-Jelska. W tym roku wzrosła liczba doradców stowarzyszenia, do 7 przedstawicieli na całym terytorium. Podczas zebrania ustanowiono Zespół do prac związanych z Projektem Szkolnym. Składa się on z nauczycieli ww. placówek, a do ich dyspozycji wyznaczono członków-asystentów odpowiedzialnych za utrzymywanie na bieżąco kontaktów z innymi stowarzyszeniami o tych samych celach.
W programie stowarzyszenia jest już kolejne zebranie, w którym zostaną zaakceptowane powierzone stanowiska i kalendarz działalności.

Jakiekolwiek informacje bądź wskazówki są mile widziane poprzez pocztę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie AIP