Z Gdańska do Mediolanu – Maestro Caldi dyryguje orkiestrą w swoim rodzinnym mieście - Nasz Swiat
25
Pn, styczeń

Nasze sprawy

Massimiliano Caldi od lat prowadzi działalność artystyczną w Polsce,  czyli dokładnie od roku 1999, kiedy  to zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie dla Dyrygentów w Katowicach. Maestro Caldi pełni obecnie funkcję głównego Dyrygenta Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Głównego Dyrygenta i Konsultanta Artystycznego w Filharmonii w Koszalinie. 

 

Nie sposób wymienić wszystkich instytucji muzycznych we Włoszech, z którymi współpracuje, lecz najważniejsze to Accademia Teatro della Scala, Teatro Reggio do Torino, Fundacja Arena di Verona, a także Maggio Musicale di Firenze.  Nasze stowarzyszenie śledzi pilnie gościnne występy Maestro w rodzinnym mieście, mamy bowiem zaszczyt zaliczać Go w poczet  członków honorowych Polsko – Włoskiego Koła Kulturalnego w Lombardii.

Tak więc 20 kwietnia byliśmy obecni w konserwatorium mediolańskim, gdzie pod batutą Massimilano Caldi wystąpiła orkiestra Filharmonii im. Artura Toscaniniego z Parmy, towarzysząca pianistce z Serbii, Jasmince Stancul. W programie wieczoru wysłuchaliśmy koncertu Nr.9  „Jeunhomme” oraz uwertury do opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta, a następnie symfonii nr 5 F. Schuberta. 

Kompozytorzy z Austrii, solistka z Serbii wykładająca w konserwatorium w Słowenii oraz Włoch przybyły z Polski - muzyka nie zna granic, ale barwy narodowe  (biało - czerwone róże) w bukiecie dla Maestro świadczyły, komu chcieliśmy podziękować nie tylko za ten koncert, ale przede wszystkim za słowa udzielone w wywiadzie, że „zakochał się w muzyce polskiej” , którą z powodzeniem propaguje w świecie. W najbliższych dniach Maestro wyjeżdża do Rosji, gdzie w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata poprowadzi orkiestrę Filharmonii w Petersburgu.

Pragniemy też dodać, że w roku bieżącym Massimiliano Caldi występował z młodymi polskimi muzykami kilkakrotnie zapraszanymi przez nas do Mediolanu: z pianistą  Marcinem Koziakiem (w Stanach Zjednoczonych) i w Polsce ze skrzypkiem Mariuszem Patyrą .  

 

Barbara Głuska-Trezzani  

Polsko – Włoskie Koło Kulturalne w Lombardii  

 Strona FB Koła link>>