Wspólne zwycięstwo czyli 71 rocznica wyzwolenia Bolonii - Nasz Swiat
16
Pt, kwiecień

Nasze sprawy

'Jestem dumny z  POLSKIEGO KORPUSU i w całym wojsku nie ma żołnierzy, z których nie byłbym tak dumny jak z Was. Raduję się wraz z Wami i dziękuję Wam za wasze wspaniałe sukcesy i za waszą pomoc we wspόlnym zwycięstwie. Chylę przed Wami czoło-...

 

„Jestem dumny z  POLSKIEGO KORPUSU i w całym wojsku nie ma żołnierzy, z których nie byłbym tak dumny jak z Was. Raduję się wraz z Wami i dziękuję Wam za wasze wspaniałe sukcesy i za waszą pomoc we wspόlnym zwycięstwie. Chylę przed Wami czoło” – tymi słowami Sir Harold Alexander  zwrόcił się do polskich żołnierzy bezpośrednio po wyzwoleniu Bolonii.

Walka o Bolonię była ostatnim etapem w kampanii włoskiej. Polacy przyniesili Włochom wolność.  A jaka była cena tej wolności? Odpowiedź jest jednoznaczna: 1432 żołnierskie mogiły na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena. Co roku  pod koniec kwietnia wspomina się tamte dni.

W  piękną słoneczną sobotę 23 kwietnia 2016  na cmentarz polski w San Lazzaro przybyły władze miasta (burmistrz San Lazzaro), karabinierzy, bersalierzy, członkowie ANPI, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego: Konsulowie z Mediolanu :Jerzy Adamczyk i Bartosz Skwarczyński, Konsul Honorowy z Bolonii : Corrado Salustro, przedstawiciele  stowarzyszeń polsko-włoskich: „Rodzin Kombatantόw” z  Forlì, „Polonia” z Ceseny, „Via dell’Ambra” z Savignano s/Panaro (MO), „M.Kopernik” z Bolonii  oraz  bolońska  Polonia  i Włosi z Bolonii i okolic. Jak co roku  obecna grupka dzieci w wieku szkolnym ze szkoły w Bolonii.

Uroczystości rozpoczęły się  Mszą św. celebrowaną przez ks. Mariana Burniaka, duszpasterza Polonii włoskiej, który od 20 lat jest związany ze Związkiem Polakόw we Włoszech.

Na koniec liturgii eucharystycznej odśpiewano „Boże coś Polskę”.

Następnie  zabrał głos Konsul Jerzy Adamczyk.  Złożono wieńce i kwiaty. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia. TEMPUS  FUGIT. Panowie Konsulowie udali się w dalszą drogę. Mieli przed sobą jeszcze trzy spotkania: w Castel San Pietro Terme, w Imoli i w Forlì.

A  pozostali  uczestnicy? Zatrzymali się na moment ,by podumać nad żołnierskimi mogiłami lub porozmawiać i przekazać informacje o czekających wydarzeniach polonijnych.

O  przelanej polskiej krwi  nie można zapomnieć. To cena naszej wolności. Danina życia polskich żołnierzy, podczas kampanii włoskiej, stała się pierwszym etapem w  odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

 

Anna  Pankowska 

Stowarzyszenie „Via dell’AMBRA”

Savignano sul Panaro (MO)

Fb: Associazione Via dell’Ambra

Tel:  +39 347 256 7697

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.