Włoski dyrygent promuje Polskę na EXPO 2015 - Nasz Swiat
24
Śr, luty

Nasze sprawy

Massimiliano Caldi, rodowity mediolańczyk, zwycięzca I nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Fitelberga w Katowicach w 1999 roku, od wielu lat związany jest ze światem muzycznym w Polsce. W 2006 roku został dyrektorem artystycznym Śląskiej Orkiestry Kameralnej, z którą odbył liczne tournée zagraniczne, a w roku 2012  otrzymał nominację na stanowisko dyrygenta Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Dwa lata później objął także funkcję dyrygenta oraz doradcy artystycznego Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie.

24 maja w Mediolanie odbyła się inauguracja Tygodnia Kultury Polskiej w eleganckim wnętrzu secesyjnego budynku Palazzina Liberty. Rozpoczęto go uroczystym koncertem, który w ramach EXPO zorganizowała Orkiestra Kameralna Milano Classica  pod  batutą Maestro Caldi we współpracy z Konsulatem Generalnym RP.

W programie specjalnie przygotowanym na tę okazję wybrano muzykę kompozytorów polskich XX wieku, a więc utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Włoscy muzycy okazali się doskonałymi wykonawcami muzyki polskiej tak dalece, że na entuzjazm publiczności i gromkie brawa odpowiedzieli powtórką porywającej rytmem “Orawy“ Kilara. Co więcej , na pożegnanie Massimiliano Caldi podzielił się z publicznością opowieścią o swej fascynacji muzyką kraju, w którym od lat pracuje i odnosi zasłużone sukcesy. Zresztą sam wyznał niedawno włoskiej gazecie, że „w muzyce żyje duma Polaków”, a było to po majowym koncercie w Pordenone, gdzie wraz z muzykami Filharmonii Bałtyckiej i pianistką Beatą Bilińską przedstawił program wyłącznie polski.

3 czerwca Maestro Caldi uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli branży turystycznej północnych Włoch z władzami Urzędu Marszałkowskiego  Pomorza oraz burmistrzami Gdańska, Sopotu i Gdyni. Konferencję tę w polskim pawilonie na terenie EXPO prowadził dziennikarz włoski zamieszkały w Trójmieście, Roberto Polce. Zaproszeni goście obejrzeli filmy promujące region Pomorze, po czym z zaciekawieniem wysłuchali relacji gościa honorowego tego wieczoru , czyli Massimiliano Caldiego, który tak, jak mało kto, potrafi z pasją promować Polskę i jej kulturę w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Barbara Głuska-Trezzani

Polsko – Włoskie- Koło Kulturalne w Lombardii