W Bolonii odbyły się ciekawe warsztaty logopedyczne dla polskich dzieci - Nasz Swiat
30
Śr, wrzesień

Nasze sprawy

Jak stymulować dzieci do mówienia i czytania po polsku?

 

Pragnę opowiedzieć Wam, co działo się 13 grudnia w SPK w Bolonii. Po raz pierwszy zostały zorganizowane warsztaty logopedyczne dla uczniów i rodziców naszej szkoły. Zajęcia odbywały się pod hasłem: Jak stymulować dzieci do mówienia i czytania po polsku?

Zajęcia miały charakter zabaw edukacyjnych. Te formy zajęć angażują oraz pobudzają ciekawość i wyobraźnię dziecka- ucząc jednocześnie. A skoro blisko święta, to połączyliśmy warsztaty logopedyczne z wykonywaniem świątecznych dekoracji.

Uczniowie, rodzice i nauczycieli wzięli udział w zabawie pt. Pokochaj polskie głoski! Ćwiczyliśmy poprawną wymowę głosek tj. ż, sz, ć lub dz. Bawiliśmy sie w odgadywanie zagadek, na przykład:

Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek
zmajstrowali ptaszkom domek.
Jest podłoga, jest i daszek,
żeby mógł się zmieścić ptaszek.
Jest też miejsce na okruszki
dla wróbelka, pośmieciuszki.
Jest i gwoździk na skraweczki
dla łakomej sikoreczki. Co to?

Rozwiązywaliśmy zimową krzyżówkę, a na koniec wykonaliśmy bardzo długi łańcuch!

Chciałam, żeby świąteczne warsztaty logopedyczne były pożyteczne dla dzieci i rodziców, ale jednocześnie nie były zbyt nudne i trudne. I udało się. Drugo i trzecioklasiści bawili się świetnie i chętnie wymawiali głoski, zgadywali i brali udział w kolejnych zadaniach. Rodzice natomiast zdali sobie sprawę, że ich wkład w naukę języka polskiego jest bardzo duży. Przyznali rację, że dziecko uczy się mówić po polsku przede wszystkim w domu, w środowisku w którym przebywa na co dzień, dlatego tak istotne jest "przemycanie" języka polskiego do włoskich domów. Nawet po kilka minut dziennie! Na przykład przy ścieleniu łóżka lub podczas powrotu do domu ze szkoły polskiej. Apel: Pamiętajcie Rodzice, dziecko Was naśladuje, jeśli wy nie mówicie po polsku, to ono też nie będzie mówić...  

Dodam, że od września tego roku SPK w Bolonii znajduje się w budynku Antoniano, czyli siedzibie słynnego włoskiego chóru dziecięcego Piccolo coro dell'Antoniano!  Mamy więc dodatkowy wzór do naśladowania: uczymy się śpiewająco!

mgr Edyta Gawryś