Rzymskie spotkania z bursztynem - Nasz Swiat
16
Pt, kwiecień

Nasze sprawy

Projekt „Rzymskie spotkania z bursztynem”. 

 

Projekt „Rzymskie spotkania z bursztynem”, w którym głównymi partnerami są: Stacja Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Stowarzyszenie Opera Hosiana w Rzymie, został oficjalnie zainaugurowany w sobotę 23 kwietnia b.r. W inicjatywie biorą również udział stowarzyszenia i szkoły działające na terenie Rzymu, a także media polonijne.

Pierwsze zajęcia zorganizowane zostały z myślą o dzieciach w wieku 7-9 lat. Przygotowały je i przeprowadziły Agata Rola-Bruni – dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej działającej przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie oraz Iwona Bigos – prezes rzymskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Le Rondini. Wzięło w nich udział ponad 20 dzieci.

W pierwszej części zajęć zaplanowanych z okazji Światowego Dnia Ziemi (obchodzonego 22 kwietnia) dzieci, po przypomnieniu najważniejszych skarbów polskiej ziemi – węgla i soli kamiennej, poznały genezę powstania bursztynu oraz sposoby jego wykorzystania. Prześledziły również trasę bursztynowego szlaku i miały okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć zwierzęcą inkluzję w bursztynie. Mali uczestnicy spotkania wysłuchali następnie legendy o Królowej Bałtyku Juracie i dowiedzieli się, w jaki sposób próbowano dawniej wyjaśnić pochodzenie tego wyjątkowego minerału.

W drugiej części spotkania wszystkie dzieci wykonały drobną ozdobę z bursztynu, którą sprawiły miłą niespodziankę zaskoczonym mamom. 

Wkrótce Polonia rzymska będzie miała okazję wziąć udział w kolejnych inicjatywach w ramach cyklu „Rzymskie spotkania z bursztynem”.

Informacja pochodzą ze strony internetowej Ambasady RP w Rzymie

Zdjęcia: Archiwum A. Rola