Polska Misja Katolicka na ‘Festa dei Popoli’ w Lombardii - Nasz Swiat
28
N, luty

Nasze sprawy

Stoisko Polskiej Misji Katolickiej w Mediolanie zrobiło furorę.

 

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (polskie Zielone Świątki, a włoskie „Pentecoste”) obchodzona jest tradycyjnie jako Festa dei Popoli (Święto Narodów ) w diecezji mediolańskiej.

W niedzielę 14 maja br.  w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Rho pod Mediolanem zgromadzili się katolicy reprezentujący liczne grupy etniczne mieszkające na terytorium Lombardii.  Podczas wspólnej Eucharystii  celebrowanej przez duszpasterzy z różnych kontynentów pod przewodnictwem kardynała Angelo Scola dominował język włoski, natomiast  modlitwy wiernych odmawiano już w  językach ojczystych. „Ojcze nasz”, który usłyszeliśmy w języku aramejskim, zrobił na zebranych ogromne wrażenie, ponieważ usłyszeliśmy język, jakim posługiwano się w Palestynie w czasach Jezusa Chrystusa. Warto także wspomnieć liczne chóry, które zapewniły ciekawą i różnorodną oprawę muzyczną  tegorocznego majowego spotkania katolików.

Po Mszy św. skierowaliśmy swe kroki na teren sąsiadującego z kościołem klasztoru, gdzie na dziedzińcu poszczególne kraje starały się na stoiskach atrakcyjnie zaprezentować swój kraj, zachęcając zwiedzających wyrobami gastronomicznymi, informacją turystyczną, a także  drobnymi upominkami dla najmłodszych.

Mogę zapewnić, że największą furorę zrobiło stoisko Polskiej Misji Katolickiej w Mediolanie: kolorowe  foldery i ulotki dostarczone zostały w dużej ilości przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie, a o wypieki, czyli jabłeczniki, makowce  babki drożdżowe i  kruche ciasta  zadbały nasze rodaczki - wszystko zorganizowane przez niezmordowane Siostry Misjonarki Marię i Ewelinę, co można zauważyć na zdjęciu.  

Nie można pominąć  udziału dzieci, które  w strojach krakowskich zostały uwiecznione na setkach fotografii;  rozbawione i uśmiechnięte rozdawały wszędzie materiały promujące nasz kraj.

 

Jeśli ktoś z Czytelników zechce dowiedzieć się więcej o tym ważnym wydarzeniu w życiu naszej wspólnoty, to zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Polskiej Parafii w Mediolanie.       

 

Barbara Głuska- Trezzani

Zdjęcia: ks. Grzegorz Ryngwelski