Polacy w Rzymie świętowali wspólnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą - Nasz Swiat
24
N, styczeń

Nasze sprawy

Rzymskie Święto Polonii 2016. 

 

1 maja w restauracji Bajka w Rzymie, stowarzyszenia Mojabancarella i Videopyja zorganizowały Święto Polonii, podczas którego przybyli goście mieli okazję zapoznać się historią Dnia Polonii, wysłuchać poezji polonijnej, posłuchać utworów Edwarda Stachury w wykonaniu Ewy Nytko, pośmiać się przy satyrach Małgorzaty Moniki Misiury. 

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.:

- Konsul Ewa Mamaj,  Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie;

- Kamila Kowalska z Działu Współpracy z Polonią oraz Działu Prawnego Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie;

- Anna Smolińska, prezes Stowarzyszenia Instytut dla Polonii z Neapolu;

- Agnieszka Folcik, wiceprezes Stowarzyszenia Instytut dla Polonii z Neapolu;

- Anna Kotecka, prezes Stowarzyszenia Orzeł Biały;

- Lucyna Pydyn, skarbnik Comunità Polacca w Terni;

- Iwona Bigos, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Le Rondini;

- Renata Kobendzowska, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Le Rondini;

- Aleksandra Zapotoczny, prezes Stowarzyszenia Totus Tuus;

- Olek Mincer, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego TRYKOT Teatr Polski z Rzymu;

- Waldemar Zientara, młodszy chorąży rezerwy, przedstawiciel Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich na terenie Republiki Włoskiej i San Marino.

Sponsorzy:

- Michał Zalewski, sklep polski U MICHAŁA;

- Grażyna Żabska i Artur Iwanisik – współpracujący z Amway

- Przemysław Mróz, właściciel Polonia Service;

- Piotr Kołtunowicz, właściciel Bottega di Peter.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć także przedstawicieli redakcji naszego dwutygodnika. 

Warto przypomnieć, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach. Święto obchodzone jest 2 maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

Z okazji Dnia Polonii, 2 maja Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Szef MSZ Witold Waszczykowski złożyli Polakom rozsianym po świecie życzenia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podziękował „Rodakom, mieszkającym poza granicami kraju za zaangażowanie w pracę, która służy pielęgnowaniu postaw patriotycznych, zachowywaniu pamięci o polskiej historii, kulturze i tradycji” oraz „za wychowywanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskich i europejskich wartości, za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska – nasza wspólna Ojczyzna. 

Premier Beata Szydło w swoim przemówieniu, skierowanym do Polaków za Granicą zapewniła, że „Polska zawsze będzie na was czekać". Podkreśliła też, że dla jej rządu jedną z najważniejszych kwestii jest budowanie poczucia wspólnoty, współpracy i jedności. „Nieważne, gdzie mieszkamy, gdzie jest centrum naszego życia. Zawsze i wszędzie łączy nas Polska, miłość i przywiązanie do ojczyzny, duma z biało-czerwonej flagi i godła z orłem białym" - powiedziała szefowa polskiego rządu.  "Wasze serca biją po polsku. Zawsze, szczególnie w najtrudniejszych momentach historii naszego kraju mogliśmy liczyć na waszą pomoc, pamięć i wsparcie. Chcę wam podziękować i wyrazić głębokie uznanie, że często - wbrew okolicznościom - zachowaliście przywiązanie do polskości i nadal ją pielęgnujecie" - mówiła Beata Szydło w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu. 

Minister Spraw Zagranicznych – Witold Waszczykowski przypomniał w wystosowanym specjalnie liście, że „50 lat temu to przede wszystkim Polonia wraz z Kościołem w Polsce obchodziła millenium Chrztu Polski, gdy ówczesne władze komunistyczne próbowały politycznie wykorzystać tę rocznicę. To w dużej mierze dzięki wielkiemu zaangażowaniu Polonii amerykańskiej jesteśmy członkiem NATO, a w konsekwencji gospodarzem tegorocznego Szczytu Sojuszu w Warszawie”. Jak podkreślił, „Rzeczpospolita nie zapomina o Polonii i Polakach zagranicą. Przede wszystkim pamięta o tych, których wygnano”. Waszczykowski przypomniał, że Polska pomaga Polakom wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. „Od Polonii oczekujemy też, że będzie rzecznikiem Polski w swoich krajach zamieszkania”- zaznaczył.

Tekst i zdjęcia: Anna Malczewska