Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

25 kwietnia Sobotnią Szkołę Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria, nieopodal Neapolu odwiedził polski żołnierz, który w ciekawy sposób opowiedział uczniom historię polskiej flagi, jakie są rodzaje flag i o Konstytucji 3 Maja. 

Serdeczne podziękowania dla Pana Komandora, Starszego Oficera Narodowego w JFC Neapol (Połączone Dowództwo Sił NATO w Neapolu), Marka Marszałka, za zaakceptowanie zaproszenia i wsparcie działań Szkoły oraz dla pana Majora, Cezarego Zych, Oficera Sztabowego Dowództwa Sił Połączonych NATO za przeprowadzenie bardzo interesujących zajęć.

Źródło: Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria

25 kwietnia członkowie Polsko–Włoskiego Koła Kulturalnego w Lombardii zwiedzili Vigevano, gdzie 2 lutego 1494 roku w tutejszym zamku  przyszła na świat Bona, córka Izabeli Aragońskiej i Gian Galeazza Sforzy, tytularnego władcy Mediolanu. W  archiwum miejskim zachowały się liczne dokumenty dotyczące najbliższej rodziny Bony, w tym także listy jej matki w sprawach dotyczących między innymi wyprawki dla nowonarodzonej księżniczki.

W Vigevano podziwialiśmy jeden z najpiękniejszych placów we Włoszech zwany „klejnotem architektury renesansowej” (jego twórca był słynny Donato Bramante) , oraz katedrę i Palazzo Ducale, czyli zamek, siedzibę potężnego ongiś rodu. Stryj Bony, ambitny Ludovico Sforza zwany „il Moro” przez 20 lat współpracy z Leonardem da  Vinci realizował plan stworzenia “ città ideale”, czyli urzeczywistnić marzenie architektów Odrodzenia o idealnej zabudowie miejskiej. Centrum Vigevano służy za przykład architektonicznej perfekcji w zrealizowanych już projektach. Imponujący wielkością zamek-forteca, będący w XV i XVI wieku siedzibą potężnego i bogatego rodu, ma już niestety czasy świetności za sobą, lecz poddawany starannej renowacji staje się miejscem wystaw i siedzibą ciekawego Muzeum Sztuki Obuwniczej.

Vigevano przez stulecia słynęło z produkcji obuwia, może poszczycić się wynalezieniem i wylansowaniem obcasów zwanych „szpilkami”, a więc nie zabrakło eksponatów, które tworzą unikalną w skali światowej kolekcję przyciągającą  rzesze turystów. Dzięki objaśnieniom przewodnika można prześledzić zmiany w modzie damskiej  (i w rezultacie w modelu obuwia damskiego), które były następstwem emancypacji kobiet w  Europie. Na uwagę zasługuje gablota z butami kilku Papieży – nie muszę dodawać, że wszystkie szyte ręcznie przez tutejszych rzemieślników, ale zachwycają także kolekcje słynnych projektantów: Chanel, Louboutin i innych, wciąż zamawiających w Vigevano buty do swoich ekskluzywnych kolekcji.  A który ze słynnych sportowców nosi mokasyny numer 59?  Na to pytanie odpowiedź znajdziecie tylko w Vigevano i tylko tam możecie je obejrzeć...                  

Barbara Głuska- Trezzani

17 i 18 kwietnia odbyły się czwarte warsztaty dla rodziców uczniów Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria. Tym razem zajęcia prowadził trener, ekspert Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Ostródzie – mgr Zdzisław Hofman.

W trakcie warsztatów odbyły się trzy sesje. Pierwsza, (17 kwietnia br. ) dla nauczycieli trwała 5 godzin. Zajęcia odbywały się w formie ćwiczeń interaktywnych, gier dydaktycznych, dyskusji oraz wykładu z wykorzystaniem prezentacji PPT. Poruszono wiele tematów, a wśród nich m.in : tożsamość kulturowa młodych Polaków na obczyźnie, dwujęzyczność, wielokulturowość jako cenny zasób rozwojowy młodych Polaków, korzyści rozwojowe i motywacja do nauki języka ojczystego, szkoła jako miejsce budowania i pogłębiania więzi oraz budowania poczucia wartości ucznia.

W podsumowującej informacji zwrotnej uczestnicy podkreślali znaczenie pozyskanych umiejętności i wiedzy. Szczególnie zwracali uwagę na rolę informacji zwrotnej w motywowaniu do nauki, znaczenie więzi w szkole, potrzebę odejście od „pustych pochwał” czy nadmiernej krytyki. Doceniono rolę „kontraktu” z uczniami oraz rolę zabawy i aktywności uczniów.

Na drugi dzień, w sobotę 18 kwietnia, odbyły się kolejne, dwugodzinne sesje z udziałem rodziców. W sumie, w warsztatach wzięło udział 34 rodziców. Polonijni rodzice z zainteresowaniem słuchali o zmianach w budowaniu relacji z dziećmi, o stawianiu granic i wymagań, dowiedzieli się jak wspierać i motywować dzieci do nauki. Poruszono tematy o budowaniu poczucia własnej wartości dzieci z uwzględnieniem tożsamości polskiej, o znaczeniu dwujęzyczności i jej realizacji w praktyce szkolnej i domowej, o roli języka jako narzędzia przybliżania tradycji i kultury polskiej – dbałość o podtrzymywanie relacji i kontaktów z rodziną i z Krajem. Cenne okazały się też wskazówki dotyczące rozwoju dzieci, szczególnie w okresie akceleracji.

Po zakończeniu sesji odbywały się rozmowy indywidualne trenera z rodzicami o problemach i wyzwaniach przed jakimi stają ich dzieci.

Rodzice wykazywali bardzo duże zainteresowanie tematyką, nowym podejściem do problematyki wychowawczej.

Projekt był współfinansowany z funduszy polonijnych MSZ.

Na kolejne, ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty zapraszamy 23 maja 2015 , które odbęda się w siedzibie Sobotniej Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria.

Mgr Zdzisław Hofman jest założycielem i prezesem Fundacji Rozwoju Wolontariatu, trener III stopnia - superwizor Stowarzyszenia KLANZA, rekomendowany trener I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Trener biznesu. Tutor I i VII edycji programu Liderzy PAFW. Z zawodu nauczyciel biologii z zamiłowania dziennikarz radiowy. Wieloletni prezes Stowarzyszenia KLANZA. Obecnie Dyrektor Centrum Szkoleniowego KLANZA – ogólnopolskiej placówki doskonalenia nauczycieli. 4 grudnia 2012 roku Zdzisław Hofman został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Miasto Vignola i okolice zostały wyzwolone przez brazylijczyków z FEB (Força Expedicionaria Brasileira), ktróra wchodziła w skład V-tej Armii. Alianci byli wspomagani przez grupy partyzanckie walczące w Apeninach. Ramię w ramię z włoskimi partyzantami walczyli młodzi Rosjanie, zbiegowie z niemieckiej niewoli. We Włoszech byli oni zatrudnieni przy budowaniu fortyfikacji na Linii Gotów. I to właśnie dwóm, szczególnie zasłużonym: Anatolijowi Tarassowowi i Władimirowi Pereladovi poświęcono jeden z paneli wystawy: VINCERE! E VINCEREMO?

Wystawa została zainaugurowana na Zamku w Vignoli w dniu 11 kwietnia 2015 o godz.10.00. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Mauro Smeraldi przy dźwiękach hymnu włoskiego, odegranego przez orkiestrę dętą. Aby podkreślić rolę jaką odegrali brazylijczycy przybył delegat Ambasady brazylijskiej Mario Pereira, by uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez Urząd Miasta i jego mieszkańców.
Nie zapomniano o udziale Rosjan. Z Mediolanu przyjechał vice konsul Federacji Rosyjskiej Platon Ratskevich. Gościem honorowym był Mihail Pereladov, syn Władimira.

Staraniem polonijnego Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA” ekspozycja VINCERE! E VINCEREMO? Została wzbogacona wystawą o ENIGMIE - maszynie cyfrującej rozpracowanej przez trzech poznańskich matematyków.Wystawa ta powstała dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Regionu Wielkopolska oraz kryptologowi Markowi Grajkowi, który też specjalnie przyjechał na tę okoliczność do Vignoli. Atrakcją dla wszystkich był autentyczny egzemplarz ENIGMY, który przywiózł Antonio Fucci, kolekcjoner urządzeń do telekomunikacji.

Oprócz wystawy, na dziedzińcu zamkowym na placu dei Contrari ustawiły się gaziki, ambulans, ktόrych używali alianci w 1945 roku. Dla nas Polaków było bardzo ważne, aby pokazać wszystkim, że zwycięstwo zawdzięcza się nie tylko walkom na froncie, ale też za biurkiem, łamiąc tajne szyfry.
 

Tak jak onegdaj braterstwo broni włosko-amerykańsko-brazylijsko-polskie przyczyniło się do wyzwolenia Włoch, tak też współpracą poszczególnych środowisk: Gruppo Documentazione Mezzaluna, Università Ginzburg, ANPI, Centro Studi Vignola, Museo Storico di Iola ,Urząd Miasta, Circolo Paradisi oraz Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”.

Prezentacja Enigmy oraz współczesnej kryptologii miała miejsce już 9 kwietnia, przy współpracy ze stowarzyszeniem „Polonia” z Ceseny, zorganizowano cykl konferencji . Tego dnia nasi goście prezentowali w/w tematy na Uniwersytecie w Bolonii na wydz. Inżynierii i Architektury. Następnie, w godzinach wieczornych zostali zaproszeni przez Circolo Paradisi, a dzień później w godzinach rannych w Audytorium Istituto Primo Levi w Vignolii. Wszystkie trzy spotkania cieszyły się dużym powodzeniem, a właściwie możemy stwierdzić, że frekwencja na tych spotkaniach przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. W ramach obchodów 70. rocznicy wyzwolenia i udziału w nim także 2 Korpusu Polskiego, w godzinach popołudniowych w Savignano s/Panaro w Muzeum LA VENERE, burmistrz Germano Caroli dokonał otwarcia wystawy „Polacy w Apulii od 1944do 1946; historia w czerni i bieli”. Pragniemy nadmienić, że wystawa ta została zaprezentowana na północy Włoch po raz pierwszy.

Trzeba sobie uświadomić, że gdy jest wspólny cel do osiągnięcia, to trzeba się zjednoczyć.
Wspólnym wysiłkiem bohaterskich ludzi została wyzwolona Vignola, Bolonia, czy inne miasta, by na trwałe zapanował pokój na świecie. Mimo, iż od tamtych chwil mija 70 lat, ten dar jest nadal aktualny, nie wolno nam go zmarnować. PAX IN TERRAM HOMINIBUS.
Anna Pankowska „VIA dell’AMBRA”
Zdjęcia: Jolanta Stolarczyk

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria przy Stowarzyszeniu Instytut dla Polonii w Neapolu informuje, że rozpoczęły się zapisy na nowy rok szkolny 2015/2016.

W nowym roku szkolnym przewidziane są 4 grupy wiekowe. Przedszkole od 3 do 5 lat, grupa wczesnoszkolna od 6 do 9 lat, grupa szkolna dla średnio zaawansowanych od 7 do 10 lat i grupa szkolna dla zaawansowanych od 10 lat wzwyż.

Zajęcia odbywają sie w każdą sobotę od 9.30 do 12.30 oraz od 15.30 do 18.30 w Lago Patria.

Podczas zajęć realizowany jest program nauczania oparty na podstawie programowej dla uczniów uczacych się za granicą, opracowanej przez MEN. Zajęcia prowadzą nauczyciele z dodatkowymi kwalifikacjami do nauczania języka polskiego jako obcego i polski logopeda. Dzieki temu dzieci uczestniczą również w zajęciach z logorytmiki, co w znacznym stopniu pomaga wielu dzieciom wymawiać poprawnie polskie słowa.
 

Szkoła ma charakter szkoły społecznej, co oznacza, że jest pobierana comiesięczna składka, niezbędna na pokrycie kosztów związanych z działalnościa szkoły.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 081 06 05 346 lub 377 97 31 608 lub drogą mejlową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tym roku można także wypełniać formularze zgłoszeniowe na stronie internetowej szkoły: www.sobotniaszkolaneapol.it/zapisy-do-szkoly.

Informujemy ponadto, że od lutego br. została uruchomiona usługa bezpłatnego dojazdu do szkoły. Zainteresowanych prosimy o kontakt : tel. 377 97 31 608. Bus odjeżdża w każdą sobotę o 8.50 z placu Garibaldi (Mc Donalds) w Neapolu. Ilość miejsc jest ograniczona.

Instytut dla Polonii

Dla żołnierzy 2 Korpusu Polska była daleko. Dla legionistów gen. Dąbrowskiego też droga do Polski była daleko, wiadomo „z Ziemi Włoskiej”. Jedni i drudzy musieli czekać „przejdą lata i wieki przeminą ...”. Dla jednych minął ponad wiek, a dla drugich ponad pόł wieku. Zarόwno Legiony z Reggio Emilia jak i 2 Korpus Polski są dla nas symbolem polskości, naszą dumą narodową, przykładem jak trzeba zwyciężać. Jest splotem historii naszych narodόw.


W ramach obchodów 70. lecia Bolonii kombatanci z 2 Korpusu w dniu 20 kwietnia przybyli do Reggio Emilia. Jak podkreślił Asesor ds. Kultury, w Reggio Emilia wszystko się zaczęło: powstała włoska flaga i Mazurek Dąbrowskiego - aktualny hymn Polski.

Gdy weterani i zaproszeni goście zajęli miejsca na placu przed katedrą, wkroczył poczet sztandarowy. Reprezentacyjna orkiestra Wojska Polskiego odegrała hymny: Włoch i Polski.
 

Rozpoczęła się część oficjalna. Oklaskami powitano przybyłych. Wśród nich była Anna Maria córka gen. Andersa. Odegrano pieśń „Czerwone maki”. Wszyscy się wzruszyli. Ponadto orkiestra wykonała pierwotną wersję Mazurka Dąbrowskiego. Istotnie była to melodia inna, od tej co znamy, wolniejsza, tak jakby zawierała rzewne, nostalgiczne nuty. A czy w czasie rozbiorów, daleko, w obcym kraju mogło być Polakom wesoło?

Pod tablicą upamiętniającą pobyt legionistów i powstanie Mazurka, polsko-włoska delegacja złożyła wieniec. Na tym zamknięto część oficjalną , po której nastąpiła część artystyczna.

Wraz z Orkiestrą wojskową wystąpił znany polski tenor Iwo Orłowski. Wykonano znane piosenki biesiadne. Wszyscy mogli je sobie pośpiewać. Zrobiono grupową fotografię. Spotkanie dobiegło końca.
 

Mieszkańcy Reggio obserwujący całe wydarzenie, też zaczęli się rozchodzić. Podobało im się bardzo, bo było swojsko. O to przecież zadbało polskie wojsko. Oddychało się klimatem polskości. Odżyła na moment atmosfera z roku 1797.
 

Taki klimat wpływa na to, że odzywa się w nas uśpiony patriotyzm. Umacnia się więź z Polakami żyjącymi na emigracji. Rozpiera nas duma, że nasi przodkowie dokonali wielkich czynόw.

Spotkanie z bohaterami 2 Korpusu, udział w rocznicowych uroczystościach pobudza do głębszej refleksji nad sensem naszego życia i nad tym, co robimy dla Ojczyzny. Odpowiedź dał Wybicki: „JESZCZE POLSKA NIE UMARŁA, PÓKI MY ŻYJEMY”.

Anna Pankowska Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

„Po co uczyć, jak uczyć i czego uczyć” pod takim hasłem odbyły sie pierwsze warsztaty szkoleniowe zorganizowane przez Radę Oświaty Polonijnej we Włoszech w Battipaglia (SA) 10 kwietnia br.

Na prośbę polsko-włoskiego stowarzyszenia A.I.P.SA.P z Salerno, które od niedawna prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim, nauczyciele Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego Lago pojechali osobiście do zainteresowanych. Podczas spotkania przekazali swoją wiedzę i dzielili się własnymi doświadczeniami w nauczaniu polonijnych dzieci.
 

Warsztaty otworzył wykład skierowany do nauczycieli z Salerno przeprowadzony przez pedagoga i nauczyciela języka polskiego jako obcego Agaty Szklanny, a zatytułowany „Po co uczyć, czego uczyć i jak uczyć w szkołach polonijnych?”. Pani Agata przybliżyła swoim koleżankom jak tworzyć i dostosowywać do potrzeb program nauczania, co należy uwzględniać tworząc grupy, jak oceniać osiągnięcia uczniów, przygotowywać scenariusze zajęć. Zaprezentowała podręczniki do nauki języka polskiego, podkreśliła wartość korzystania z podstawy programowej, zachęcała do stosowania aktywnych metod nauczania. Jej podpowiedzi zostały przyjęte z wielkim zainteresowaniem.
 

Na następną część spotkania zostali zaproszeni także rodzice, a głos został oddany pani Annie Smolińskiej, prezes Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech i dyrektor Sobotniej Szkoły. Pani prezes opowiedziała zebranym, na przykładzie szkoły w Lago Patria, o działalności szkół polonijnych i korzyściach dla lokalnej społeczności. Nie pominięto również problemów i trudności z jakimi sobotnie szkoły sie borykają.  Jednak linią przewodnią wypowiedzi pani Smolińskiej było podkreślenie wspaniałych efektów wspólnej pracy rodziców, dzieci i nauczycieli. Nacisk na kontynuowanie rozpoczętych działań i zwiększenie częstotliwości spotkań. Zebrani z zainteresowaniem słuchali o tym, jak rozwijała się obecnie prężnie działająca się szkoła i niewątpliwie uwierzyli, że mają podobne możliwości. Zostały zaprezentowane zdjęcia z zajęć i licznych imprez szkolnych, z których same za siebie przemawiały uśmiechnięte twarze dzieci, rodziców i nauczycieli.
 

Ostatnią część programu, poświęconą dwujęzyczności, poprowadziła Iga Gujska, logopeda i językoznawca. W wykładzie „Mamo, pozwól mi mówić w dwóch językach!” rodzice poznali podstawy wiedzy teoretycznej dotyczącej dwujęzyczności, wynikające z niej korzyści oraz metody dwujęzycznego wychowania. Prowadząca udzieliła słuchaczom wielu wskazówek dotyczących codziennych praktyk, które wpływają na przyswajanie przez dzieci języka. Omówiono rozwój mowy dziecka i jak powinien on wyglądać w przypadku dzieci wielojęzycznych. Logopeda podkreślała również znaczenie szkół polskich, które pozwalają dzieciom na znacznie wyższy poziom opanowania kompetencji językowej i komunikacyjnej w języku matczynym.
 

Spotkanie, przeplatane dyskusjami i wymianą doświadczeń, zakończono poczęstunkiem oraz czasem na pytania indywidualne do nauczycieli ze Szkoły w Lago Patria. Zaplanowano kolejne wspólne działania.
 

Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech