Miasto Vignola i okolice zostały wyzwolone przez brazylijczyków z FEB (Força Expedicionaria Brasileira), ktróra wchodziła w skład V-tej Armii. Alianci byli wspomagani przez grupy partyzanckie walczące w Apeninach. Ramię w ramię z włoskimi partyzantami walczyli młodzi Rosjanie, zbiegowie z niemieckiej niewoli. We Włoszech byli oni zatrudnieni przy budowaniu fortyfikacji na Linii Gotów. I to właśnie dwóm, szczególnie zasłużonym: Anatolijowi Tarassowowi i Władimirowi Pereladovi poświęcono jeden z paneli wystawy: VINCERE! E VINCEREMO?
Wystawa została zainaugurowana na Zamku w Vignoli w dniu 11 kwietnia 2015 o godz.10.00. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Mauro Smeraldi przy dźwiękach hymnu włoskiego, odegranego przez orkiestrę dętą. Aby podkreślić rolę jaką odegrali brazylijczycy przybył delegat Ambasady brazylijskiej Mario Pereira, by uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez Urząd Miasta i jego mieszkańców.
Nie zapomniano o udziale Rosjan. Z Mediolanu przyjechał vice konsul Federacji Rosyjskiej Platon Ratskevich. Gościem honorowym był Mihail Pereladov, syn Władimira.

Staraniem polonijnego Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA” ekspozycja VINCERE! E VINCEREMO? Została wzbogacona wystawą o ENIGMIE - maszynie cyfrującej rozpracowanej przez trzech poznańskich matematyków.Wystawa ta powstała dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Regionu Wielkopolska oraz kryptologowi Markowi Grajkowi, który też specjalnie przyjechał na tę okoliczność do Vignoli. Atrakcją dla wszystkich był autentyczny egzemplarz ENIGMY, który przywiózł Antonio Fucci, kolekcjoner urządzeń do telekomunikacji.
Oprócz wystawy, na dziedzińcu zamkowym na placu dei Contrari ustawiły się gaziki, ambulans, ktόrych używali alianci w 1945 roku. Dla nas Polaków było bardzo ważne, aby pokazać wszystkim, że zwycięstwo zawdzięcza się nie tylko walkom na froncie, ale też za biurkiem, łamiąc tajne szyfry.

Tak jak onegdaj braterstwo broni włosko-amerykańsko-brazylijsko-polskie przyczyniło się do wyzwolenia Włoch, tak też współpracą poszczególnych środowisk: Gruppo Documentazione Mezzaluna, Università Ginzburg, ANPI, Centro Studi Vignola, Museo Storico di Iola ,Urząd Miasta, Circolo Paradisi oraz Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”.
Prezentacja Enigmy oraz współczesnej kryptologii miała miejsce już 9 kwietnia, przy współpracy ze stowarzyszeniem „Polonia” z Ceseny, zorganizowano cykl konferencji . Tego dnia nasi goście prezentowali w/w tematy na Uniwersytecie w Bolonii na wydz. Inżynierii i Architektury. Następnie, w godzinach wieczornych zostali zaproszeni przez Circolo Paradisi, a dzień później w godzinach rannych w Audytorium Istituto Primo Levi w Vignolii. Wszystkie trzy spotkania cieszyły się dużym powodzeniem, a właściwie możemy stwierdzić, że frekwencja na tych spotkaniach przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. W ramach obchodów 70. rocznicy wyzwolenia i udziału w nim także 2 Korpusu Polskiego, w godzinach popołudniowych w Savignano s/Panaro w Muzeum LA VENERE, burmistrz Germano Caroli dokonał otwarcia wystawy „Polacy w Apulii od 1944do 1946; historia w czerni i bieli”. Pragniemy nadmienić, że wystawa ta została zaprezentowana na północy Włoch po raz pierwszy.
Trzeba sobie uświadomić, że gdy jest wspólny cel do osiągnięcia, to trzeba się zjednoczyć.
Wspólnym wysiłkiem bohaterskich ludzi została wyzwolona Vignola, Bolonia, czy inne miasta, by na trwałe zapanował pokój na świecie. Mimo, iż od tamtych chwil mija 70 lat, ten dar jest nadal aktualny, nie wolno nam go zmarnować. PAX IN TERRAM HOMINIBUS.
Anna Pankowska „VIA dell’AMBRA”
Zdjęcia: Jolanta Stolarczyk