Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Znaczek ,,25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” to najlepsza na świecie emisja o tematyce religijnej wydana w 2009 roku - tak brzmi werdykt międzynarodowego konkursu ,,Premio internazionale d'arte filatelica San Gabriele” ogłoszonego w niedzielę (26 września) we włoskiej miejscowości Legnago – podał portal wyborcza.pl. Emisje Poczty Polskiej już czterokrotnie otrzymały tytuł najpiękniejszego na świecie znaczka oraz złoty medal ,,Prix Olympia 2009”.

Zwycięski znaczek został wyemitowany w ubiegłym roku przez Pocztę Polską w 25. rocznicę śmierci kapelana ludzi pracy. Zaprojektowała go Marzanna Dąbrowska - polska artystka plastyk. Uwagę skupiają dłonie ks. Jerzego splecione w geście modlitwy i spojrzenie kapłana. Tło znaczka, lniane płótno nasiąknięte krwią, symbolizuje męczeńską śmierć. Czerwień to również identyfikacja z barwami narodowymi naszej ojczyzny. Uzupełnieniem emisji jest koperta FDC oraz datownik w kształcie różańca - symbol modlitwy, do której ks. Jerzy zachęcał wszystkich wiernych.

- Jestem zaszczycona, że to właśnie mnie przypadł honor odebrania tej szczególnej dla Poczty Polskiej nagrody. Jest ona wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowania wielu osób - powiedziała, odbierając nagrodę, Agnieszka Kłoda-Dębska dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej. - Niepisanym postulatorem beatyfikacji księdza Jerzego oraz promotorem tego projektu był świętej pamięci ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Właśnie ks. Malackiemu chciałabym zadedykować to dzisiejsze wyróżnienie - dodała.

Po 10 dniach walki o życie, mała Polka, córka mieszkającej na stałe w Nettuno 32-letniej Agnieszki, zmarła w piątek (24 września) w szpitalu San’t Eugenio w Rzymie.

Melissa Elisabetta urodziła się 14 września w toalecie baru "La sosta d'oro" na via Pontina, na wysokości miejscowości Pomezia.

Czytaj także: Polka urodziła w barze

Przed przybyciem karetki, właścicielka baru udzieliła pierwszej pomocy noworodkowi, wykonując przez prawie pół godziny masaż serca na małej Melisie. Potem wraz z mamą została przewieziona do szpitala. Lekarze Neonatologii rzymskiego szpitala zrobili wszystko, by uratować noworodka.  Niestety od samego początku jej stan był bardzo ciężki. 

26 września w godzinach porannych w szpitalu San’t Eugenio odbyła się msza żałobna. Mała Melissa Elisabetta zostanie pochowana na cmentarzu w Nettuno. (am)

Rewolucjoniści tacy jak Fidel Castro ponieśli klęskę, a ludzie Solidarności nie, bo przekształcili "zwycięstwo w demokrację i pluralizm" - powiedział Lech Wałęsa w wykładzie w Trydencie na północy Włoch – podały media włoskie.
W wystąpieniu pod hasłem "Solidarność w XXI wieku" były polski prezydent podkreślił: "Mogłem narzucić siłą dyktaturę personalną, ale my wszyscy zaakceptowaliśmy reguły demokracji. Dlatego wygraliśmy, ocalając naszą rewolucję".

"Także dzisiaj, 30 lat po narodzinach Solidarności, trzeba przekonywać, że nie można wygrać i realizować swych ideałów, uciekając się do siły" - zaznaczył laureat Pokojowej Nagrody Nobla, cytowany przez Ansę.

Czytaj także: Lech Wałęsa w Trydencie

W latach 80. my w Solidarności byliśmy przeciwko komunizmowi i kapitalizmowi, ale w trakcie naszej walki zrozumieliśmy, że nie ma trzeciej drogi. I dlatego nie mogliśmy zrobić nic innego, jak oddać się idei ekonomii rynkowej" - oświadczył Wałęsa, przebywający w Trydencie na zaproszenie tamtejszych władz.

W dalszej części swego wykładu były prezydent mówił: "Michaił Gorbaczow poniósł porażkę, podejmując niemożliwą próbę zreformowania radzieckiego komunizmu, a jednak otrzymał Nagrodę Nobla". "Gorbaczow odegrał pozytywną rolę w upadku komunizmu, ale został zmuszony do tego dzięki rewolucji Solidarności" - dodał Wałęsa.

Lech Wałęsa w radiu Rai Uno skrytykował przygotowanie obchodów 30 rocznicy "Solidarności", niemoc państwa związaną z krzyżem, który stanął przez Pałacem Prezydenckim oraz podkreślił ogromne znaczenie wiary w jego życiu i dla przyszłości Europy.

Lech Wałęsa pojechał do Włoch na zaproszenie władz położonej na północy kraju autonomicznej prowincji Trydent. Były prezydent odwiedza tam miejsca związane z Janem Pawłem II i zwiedza malownicze miasteczka pod Dolomitami. Jego wizyta wzbudza duże zainteresowanie włoskich mediów.
We wtorek rano, Lech Wałęsa udzielił godzinnego wywiadu dla radia Rai Uno, w którym pytania zadawali dziennikarze i słuchacze. Byli m.in. ciekawi czy w Polsce - po tragedii smoleńskiej - Lech Wałęsa będzie mógł odegrać jeszcze ważną rolę podają media polskie i włoskie.

- Różnimy się, wy macie dłużej wolność i demokrację. Po obaleniu komunizmu poszliśmy szybko do przodu, ale nie zdążyło prawo i świadomość ludzka - mówił Lech Wałęsa. - Dlatego musimy to jeszcze uporządkować.

Przeczytaj także: "Europa, jaką mamy to Europa moich marzeń"

Były prezydent wypowiedział się na temat krzyża, który został umieszczony przed Pałacem Prezydenckim. - Słyszeliście o tym naszym krzyżu. Przecież gdyby prawo mówiło, że nie możesz niczego postawić na mojej działce, bo przyjedzie policja i to zabierze, to nie mielibyśmy kłopotów. A tu postawiono komuś krzyż. My chcemy pomników, szanujemy krzyż, ale wszystko powinno stać w swoim miejscu - mówił.

Wałęsa wspomniał również uroczystościach rocznicy "Solidarności". - Mieliśmy problem z obchodami 30. rocznicy "Solidarności". Państwo najpierw ogłosiło ten dzień świętem narodowym, a potem nie organizowało tego święta.

Wałęsa mówił m. in. o roli, jaką Jan Paweł II odegrał w narodzinach Solidarności i obaleniu komunizmu. Przypomniał, że ,,Ojciec Święty nie walczył z komunizmem". ,,Ojciec Święty robił swoje. Budził narody i zachęcał do wiary, do solidarności, do porządnego zachowania. A to zachowanie i to obudzenie umożliwiało zorganizowanie i prowadzenie do boju ludzi, którzy przestali się bać" - mówił były prezydent RP. Dopiero spotkanie z papieżem w czerwcu 1979 roku pokazało Polakom, „jak jest nas dużo”.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla podkreślił znaczenie wiary w jego życiu i dla przyszłości Europy, której przyszłość musi być budowana na wartościach. ,,Miałem w życiu tylko dwie rzeczy. Wiarę w Boga i wiarę w to, co robię. No i zobaczcie, ile mi się udało zrobić. Tylko te dwie rzeczy miałem" - powiedział Lech Wałęsa.

Na koniec rozmowy zapytany o wrażenia z wizyty zaproponował, by całe Włochy wpisać na listę światowego dziedzictwa kultury. - Byłem tu już wiele razy i sądziłem, że nic nowego nie zobaczę. Myliłem się, macie tyle rzeczy, które trzeba chronić i zachować.

Wczorajsze popołudnie Wałęsa spędził na odwiedzaniu miejsc związane z Janem Pawłem II na północy Włoch. Z helikoptera mógł obserwować Dolomity, w tym masyw Adamello, gdzie w 1984, na oczach ówczesnego prezydenta Włoch Sandro Pertiniego, polski papież szusował po wiecznych śniegach. (mam)

„Lech Majewski - świat według Bruegla” to polski film, który zdobył nagrodę Prix Italia dla najlepszego dokumentu podczas 62. edycji festiwalu produkcji telewizyjnej w Turynie - podał portal Onet.pl.

Autorką dokumentu jest Dagmara Drzazga. Zarejestrowała ona proces twórczy reżysera Lecha Majewskiego na planie filmu „Młyn i krzyż”, w którym wystąpili znani aktorzy - Charlotte Rampling, Rutger Hauer i Michael York. Nagrodzony film jest produkcją TVP.

Festiwal Prix Italia trwał od 19 września, zakończył się w piątek. W Turynie zaprezentowano prawie tysiąc telewizyjnych produkcji, zgłoszonych m.in. przez stacje: ARD i ZDF (Niemcy), RAI (Włochy), NHK (Japonia), NRK (Norwegia), CH1 (Rosja), TVE (Hiszpania), BBC (Wielka Brytania).

We wtorek, w godzinach popołudniowych, w barze na via Pontina, nieopodal Rzymu, 32-letnia Polka urodziła dziewczynkę. W przyjściu na świat dziecka pomogli policjanci drogówki z miasteczka Aprilis oraz właścicielka baru.

Według włoskich mediów, do zdarzenia doszło około godziny 18.00, gdy ciężarna Polka, mieszkająca na stałe pod Rzymem, weszła do przydrożnego baru. Jej mąż parkował samochód. Małżeństwo zjechało na parking „area servizio” przy drodze Pontina prowadzącej z Rzymu do miejscowości Terracina, na wysokości miejscowości Pomezia, ponieważ kobieta uskarżała się na silne bóle. W toalecie zaczął się przedwczesny poród.
Natychmiast wezwano karetkę. Najbardziej przydatna, przed przybyciem ambulansu, okazała się pomoc właścicielki baru, która wykonała masaż serca na noworodku.

Jeszcze przed karetką przybyli na miejsce dwaj patrolujący drogę Pontina funkcjonariusze policji i to oni udzielili również niezbędnej pomocy medycznej zarówno urodzonej właśnie dziewczynce, jak i jej matce, która doznała krwotoku wewnętrznego.
Stan dziewczynki poprawia się z godziny na godzinę. Razem z mamą przebywa w chwili obecnej w szpitalu Sant'Eugenio w Rzymie.(mam)

25 września o godzinie 16.00 rozpocznie się Inauguracja Nowego Roku Szkolnego dla Przedszkolaków, oraz po raz pierwszy, dla Pierwszoklasistów ze Szkoły Polonijnej.

Przyjedźcie do nas z Rodzeństwem, Rodzicami i Przyjaciółmi!!!

Swój udział w spotkaniu zapowiedział Konsul Generalny RP z Mediolanu Krzysztof Strzałka i Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko-Polskiego  w Veneto, Jolanta Piotrowska. Jako gość specjalny wystąpi polska śpiewaczka operowa i liryczna, Dominika Zamara.
Nie zapomnijcie o skarpetkach antypoślizgowych dla dzieci i o butach na zmianę dla dorosłych!!!

Polska Ludoteka Rodzinna
Ludoteca delle Famiglie Polacche
ospitata da:
Fondazione Scuola Materna
e Nido Integrato "Cav. L. Chiericati"
Via Roma 42
36020 Campiglia dei Berici (VI)