Ostatni uczeń Morandiego czyli wystawa Emilio Continiego - Nasz Swiat
16
Pt, kwiecień

Nasze sprawy

"Za ten cenny dar wolności chciał podziękować Polakom".

 

Od wielu lat włoski Instytut Kultury w Krakowie promuje i rozpowszechnia kulturę włoską w Polsce, organizując wszelkie spotkania, wystawy, koncerty, projekcje filmów.

15 kwietnia 2016  wieczόr poświęcono pracom Emilio Continiego, ostatniego, żyjącego ucznia Giorgio Morandiego. Po spotkaniu z mistrzem nastąpiło otwarcie wystawy w  Sali Wystawowej Instytutu. Warto nadmienić, że Emilio Contini  pełnił funkcję kierownika Katedry Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. Jeszcze dziś, mimo podeszłego wieku (rocznik 1930) tworzy pełne poezji dzieła o wyjątkowych walorach kompozycyjnych przejętych od swoich nauczycieli.

Od Morandiego nauczył się stosowania najlepszych technik grawiury a Guidi ukazał sztukę wypowiadania się kolorami. Ponadto Contini posiada wielką zdolność introspekcji psychologicznej portretowanych  przez siebie postaci. Na swoich portretach umieszcza  charakterystyczne drobiazgi: talię kart, owoce granatu, butelki a przede wszystkim bukraniony i muszle. Obecność tych drobiazgów ma dla artysty pewien metafizyczny sens. To co dotyczy jego grawiur i akworytów dotyczy światłocienia i kreski konturowej. I to stanowi różnicę między Continim a Morandim.

Boloński artysta od zawsze nosił się z zamiarem urządzenia wystawy swych prac w Polsce.

I wreszcie dzięki zabiegom  dyrektora Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie, dr Ugo Rufino marzenie Continiego zostało zrealizowane. 

Artysta docenił sposób w jaki zaprezentowano na wystawie przesłane z  Bolonii jego prace.

Odpowiedni wystrój lepiej oddaje myśl artystyczną autora prezentowanych dzieł.

W  grawiurze  zatytułowanej: ”Il perdono della Madonna di Vilnius” na uwagę  zasługuje tajemnicza postać Rasputina. Oficjalne otwarcie wystawy poprzedziła prezentacja Dzienniczka pisanego przez  młodego Emilio w latach 1944/45. Szczególne miejsce w tych zapiskach autor poświęcił spotkaniu z polskim żołnierzem od gen. Andersa. Polscy żołnierze wyzwolili Bolonię.

Za ten cenny dar wolności chciał podziękować Polakom. I oto, tu w Krakowie, w Instytucie  przy ul. Grodzkiej 49  może pokazać i Polakom i Włochom swoje prace. 

Prof. E. Contini i dyrektor Instytutu Ugo Rufini

Za udany start na polskiej Ziemi Emilio Contini pragnie podziękować dyrektorowi Ugo Rufino za zorganizowanie imprezy oraz konsulowi honorowemu z Wrocławia  Monice Kwiatosz, ktόra czuwała nad całością artystyczną (wybór prac). Zwiedzający docenili kunszt artysty a on sam poczuł się w pełni zrealizowany.

Młodzieńcze marzenie zostało zrealizowane.Od czasόw królowej Bony Sforza włoscy artyści są w Polsce zawsze mile widziani.

Anna Pankowska

Stowarzyszenie polsko-włoskie „VIA dell’AMBRA”