‘Od soboru do kanonizacji’. Relacja z inauguracji wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II - Nasz Swiat
26
Śr, czerwiec

Nasze sprawy

W sobotę, 19 listopada w San Giovanni in Persiceto została zainaugurowana wystawa poświęcona Janowi Pawłowi  II i jego  wspόłpracownikom, ktόrzy wraz z nim wcielali w życie idee Soboru Watykańskiego II.

Wystawa „Dal  Concilio alla Canonizzazione 11.X.1962-27.IV.2014” została udostępniona  przez  polską Ambasadę przy Stolicy Apostolskiej.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia „L’ATELIER” oraz Stowarzyszenia VIA dell’AMBRA mogła ona być także udostępniona  mieszkańcom San Giovanni in Persiceto i okolic. Szczegόlne słowa podziękowania należą się władzom miasta, ktόre udostępniły lokal w Palazzo S.S. Salvatore przy via Garibaldi 7, oraz Konsulatowi Generalnemu w Mediolanie za akceptację i pomoc w realizacji tego projektu oraz dofinansowanie ze środków Ministerstwa Spraw zagranicznych.  

 

Mimo typowej, jesiennej aury frekfencja dopisała, a sporą gruppkę stanowili Polacy. Wystawę otworzył Konsul Honorowy z Bolonii  Corrado Salustro. Nastepnie głos zabrały Hana Silberstain (Stowarzyszenie L’Atelier) i Dorota Wisniewska (Stowarzyszenie Via dell’Ambra).

Tematyka wystawy dotyczy tego, w jaki sposόb Sobόr Watykański II wpłynął na losy Kościoła, zwłaszcza za Pontyfikatu Jana Pawła II. Można się zapoznać z ideami wybitnych jednostek takich jak ks.Jόzef Tischner (słynny etyk  Solidarności) ,prof.Stefan Świeżawski (audytor Soboru), ks.Tadeusz Fedorowicz czy ks.Władysław Bukowiński.

Jest tam też mowa o  „okrągłym stole” i o roli jaką odegrał na arenie politycznej Tadeusz Mazowiecki. Sobόr Watykański  II domagał się o poszanowanie praw Człowieka i Obywatela.

Przyczynił się do wielkich przemian w Kościele. Przemiany, ktόre dokonały się w Polsce w latach 80-tych  nie byłyby możliwe gdyby nie poparcie  ze strony  Papieża  Polaka.

Wystawa jest czynna do 3 grudnia,od  poniedziałku do piątku  w godzinach (10-12) i (16-18)

oraz w soboty od (10-12).

 

Anna   Pankowska „VIA dell’AMBRA”