Niezwykła lekcja historii w Katolickiej Szkole Podstawowej w Rzymie - Nasz Swiat
04
Cz, marzec

Nasze sprawy

Tematem tej niezwykłej lekcji było Powstanie Styczniowe. Honorowy gość podpułkownik Eryk Jankowski żołnierz 2. Korpusu Polskiego w 1933 roku brał udział w spotkaniu z Powstańcami na Zamku Giedymina w Lidzie.

 

Tematem tej niezwykłej lekcji było Powstanie Styczniowe. Honorowy gość podpułkownik Eryk Jankowski żołnierz 2. Korpusu Polskiego w 1933 roku brał udział w spotkaniu z Powstańcami na Zamku Giedymina w Lidzie. Była to dla dzieci lekcja, którą w przyszłości zrozumieją i docenią. Kiedyś być może one będą opowiadały o tym wydarzeniu ze wzruszeniem tak jak Pan Jankowski opowiadał o swoim spotkaniu z Powstańcami.


 
W sobotę 30 stycznia wszystkie dzieci zamiast w klasach spotkały się przy ognisku w Puszczy Kampinoskiej, tam gdzie 153 lata wcześniej ukrywali się Polacy przed branką (wcieleniem do carskiego wojska). Potem kiedy w  Warszawie rozpoczęło się Powstanie puszcza była polem wielu bitew i miejscem schronienia walczących i uciekinierów. Oczywiście była to piękna dekoracja, bo Pani dyrektor Agata Rola-Bruni zadbała o każdy szczegół. W przygotowanej multimedialnej prezentacji przedstawiła uczniom przyczyny Powstania, opowiedziała o jego przebiegu a także przypomniała sylwetki Włochów pomagających powstańcom.

Była to też okazja do wyjaśnienia dzieciom wielu pojęć związanych z tematem a pomogli w tym zaproszeni goście: Zastępca Attache Obrony przy Ambasadzie Polskiej w Rzymie płk Janusz Urban oraz młodszy chorąży rezerwy Waldemar Zientara, przedstawiciel Koła Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich na terenie Republiki Włoskiej i San Marino.

Jak anioł stróż nad wszystkim czuwał duszpasterz szkoły ksiądz Sebastian Sosnowski TChr, który po katechezie poprowadził też modlitwę w intencji powstańców.

Spotkanie przy ognisku urozmaicone było powstańczymi piosenkami, śpiewanymi przy akompaniamencie siostry Niny Kułak CR.

Na zakończenie dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę i przekonać się co zapamiętały, biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez panią Iwonę Urban. Chętnych było wielu, nawet najmłodsze dzieci, które jeszcze nie uczą się historii odpowiadały na pytania.

 

Oczywiście, jak to w gościnnym polskim domu, był też słodki poczęstunek, faworki i piernik przygotowane przez niezastąpione mamy.

Iwona Urban

Dyrektor Szkoły serdecznie dziękuje Pani Romanie Boreckiej z Towarzystwa Kampinoskiego za udostępnienie materiałów pomocnych w przygotowaniu spotkania.