Hevenu Shalom Alechem, czyli Dni Pamięci w Savignano s/Panaro - Nasz Swiat
27
So, luty

Nasze sprawy

Relacja ze spotkania z Pietro Terracina oraz inauguracji wystawy „LA GRANDE RETATA” opowiadającej o codziennym życiu w łódzkim getcie.

 

27 stycznia na całym świecie obchodzony jest od 2005 roku Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji co roku organizowane są wystawy, projekcje filmowe, spektakle teatralne oraz spotkania z naocznymi świadkami tragedii narodu żydowskiego. W tym roku mieszkańcy Savignano s/Panaro mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Pietro Terracina, jednym z ostatnich świadków,  którzy przeżyli Auschwitz. Pomimo sędziwego wieku Terracina powraca za każdym razem do tragicznych dni, by uczcić pamięć tych, którzy zginęli w obozach zagłady. NIE ZAPOMNIEĆ – to jego motto, to jego misja życiowa. Spotkanie było bardzo poruszające, przemawiające do serc słuchaczy.
 
Spotkanie z Pietro Terracina odbyło się podczas inauguracji wystawy „LA GRANDE RETATA” opowiadającej o codziennym życiu w łódzkim getcie. Wystawa zorganizowana została przez stowarzyszenie polsko-włoskie „VIA dell’AMBRA”.

13 lutego do Teatru „LA VENERE” w Savignano przyszli uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami oraz miłośnicy historii drugiej wojny światowej, by wspólnie zobaczyć fabularyzowany dokument o najmłodszych mieszkańcach getta. Przed projekcją głos zabrali radny miasta - Giuseppe Marchioni oraz Dorota Wiśniewska - prezes „VIA dell’AMBRA”.

Uczniowie w skupieniu oglądali film, by móc lepiej zrozumieć wystawę: biało-czarne fotografie z opisami na 26 panelach w pomieszczeniach Muzeum „LA VENERE”. Te twarze, te oczy patrzące dziś na nas z fotografii to niemi świadkowie tamtej tragedii rozegranej w samym sercu Europy, lat czterdziestych ubiegłego wieku.

A my? Jakie przesłanie dają obchody Dnia Holokaustu? Musimy za wszelką cenę przyczynić się do zachowania pokoju, by nie powtarzać błędów historii. Naszym celem niech będzie pragnienie pokoju. Niech z naszej duszy popłynie pieśń: „HEVENU SHALOM ALECHEM” (a pokόj niech będzie z nami)!
 
                                         
Anna Pankowska

Zdjęcia: Dorota Janina Breza
 
Stowarzyszenie polsko-włoskie „Via dell’Ambra”
Prezes Dorota Wisniewska
Kontakt:
FB : Associazione Via dell’Ambra
Tel :  +39 347 256 7697
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.