Emocje, patriotyzm, tęsknota czyli muzyka Chopina w White Palace - Nasz Swiat
24
Śr, luty

Nasze sprawy

Polska noblistka Wisława Szymborska mawiała: „nic dwa razy się nie zdarza” a jednak tak do końca nie zgodziłabym sie z nią. Dlaczego?

 

Polska noblistka Wisława Szymborska mawiała: „nic dwa razy się nie zdarza” a jednak tak do końca nie zgodziłabym sie z nią. Dlaczego?
Już po raz kolejny Konsul Honorowy z Bolonii Corrado Salustro organizuje koncert muzyki Chopina w Cento (FE), mieście gdzie urodził się geniusz barokowego malarstwa Guercino. Po raz drugi przed publicznością występuje prof. Giuseppe F. Modugno.

Tym razem jest jedna  zasadnicza rόżnica. Zamiast w Teatrze Borgatti koncert ma miejsce w hotelu WHITE PALACE. Podczas trzęsienia ziemi w 2012 gmach  teatru został uszkodzony, hotel przetrzymał.  Z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości do White Palace przybyła grupa melomanόw, miłośnikόw muzyki romantycznej, nie tylko z Cento i okolic ale z Bolonii, Ferrary, Poggio Renatico a nawet z Rzymu. Chopin połączył polską diasporę po raz kolejny. Zjawili się Polacy zaangażowani w życie polonijne we Włoszech: przedstawiciele  Polskiej Misji Katolickiej w Bolonii, Polskiej Szkoły w Bolonii, Radia KLIK, Stowarzyszenia VIA dell’AMBRA a także  Stowarzyszenia M. Kopernik, które powstało w 1989.

Pianista poprzez konferansjerkę na temat genezy powstawania poszczegόlnych utworów, obalił niewidzialny mur, który zazwyczaj  odgradza artystę od publiczności. Udowodnił obecnym, że geniusz muzyczny Chopina pojawia się już w etiudach, utworach służących jako ćwiczenia wyrabiające giętkość ręki.

Zagrał dwie etiudy: As-dur op.25 n.1 oraz C-dur  op.10 n.12, ktόrą my, Polacy nazywamy „Etiudą Rewolucyjną „,bo wyraża bόl i frustrację kompozytora na wieść o upadku Powstania Listopadowego i  brak możliwości powrotu do rodzinnego domu.

Pełny charakter epoki romantyzmu wyraża melancholijny walc Des-dur oraz Ballada As-dur op.47.

Za  arcydzieło uważana jest Barkarola f-moll op.60 , ktόrą nawiązuje do pieśni gondolierόw weneckich. Utwόr, ktόry wyraża głębię polskiej duszy, przesyconej patriotyzmem, tęsknotą za wolnością, wykonany na zakończenie koncertu to Polonez As-dur z 1842.

Tę kompozycję George Sand określiła trzema słowami: inspiracja, siła, wigor. I miała rację.

Sam pianista prof. Modugno też nazwał je arcydziełem. W XIX wieku  Chopin nie miał sobie równych. Nikt nie potrafi do dziś dorόwnać jego geniuszowi. My Polacy jesteśmy dumni z naszego rodaka. Szkoda, że Chopin  nie doczekał wolnej Ojczyzny.

Część artystyczna dobiegła końca. To była prawdziwa  uczta  duchowa ,delicja  muzyczna i niezapomniane przeżycie.

Po gromkich aplauzach nastąpiła część nieformalna spotkania. Pan konsul zaoferował poczęstunek
(pizzę i napoje) a ciasta upiekło Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”.

Czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Wracaliśmy pełni wrażeń, powtarzając za Wisławą Szymborską:  żaden dzień się nie powtórzy „a zwłaszcza koncert G.F. Modugno i geniusz Chopina. Koncert w Cento z okazji Święta Niepodległości 2015 określić można trzema słowami: EMOCJE, PATRIOTYZM, TĘSKNOTA .

Anna Pankowska

Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

 

Obraz w nagłówku pochodzi ze strony internetowej www.slideshare.net