Czwarty Zjazd Polonii Europejskiej w Rzymie. Relacja - Nasz Swiat
26
Śr, czerwiec

Nasze sprawy

Od 28 do 30 października w Rzymie trwał IV Zjazd Polonii Europejskiej. Polonijne Forum Dialogu i Integracji. Na spotkanie przybyło wielu gości z Europy, Polski oraz Włoch.

Na tegoroczne spotkanie, zorganizowane przez stowarzyszenie INSIEME oraz Unię Stowarzyszeń Polsko-Włoskich,  przybyli przedstawiciele niezrzeszonych środowisk polonijnych z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainy i Austrii. Nie zabrakło także Polaków z Włoch oraz gości honorowych z Polski, wśród których obecni byli: senator Artur Warzecha – Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w Senacie RP; poseł Wojciech Ziemniak - Wiceprzewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą w Sejmie RP; poseł Zbigniew Chmielowiec - członek Komisji Łączności z Polakami za Granicą w Sejmie RP; ambasador Janusz Kotański - Ambasador Nadzwyczjny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich; konsul Ewa Mamaj – Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie; Małgorzata Furdal – Dyrektor Biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie; ks. Jan Główczyk – duszpasterz Polonii rzymskiej; Anna Smolińska – prezes Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech oraz Stowarzyszenia Instytut dla Polonii w Neapolu.

Podczas uroczystej kolacji, która odbyła się 28 października wszyscy goście mieli okazję do zapoznania się i wymiany doświadczeń oraz przedstawienia najczęstszych problemów nękających rodaków mieszkających za granicą. Tego wieczoru zebrani wysłuchali występu Alka Nowaka – polskiego artysty mieszkającego od wielu lat w Wiecznym Mieście, który zaśpiewał piosenki ze swojej nowej płyty „Powroty”.

Jak co roku, zorganizowano także liczne standy promujące polską turystykę, malarstwo oraz rodzime przysmaki oraz książki.

Goście zza granicy mieli także okazję, podobnie jak w latach poprzednich, skorzystać z okazji zwiedzenia Rzymu oraz Watykanu z polską przewodniczką.

W sobotni wieczór, 29 października, odbyła się zabawa integracyjna, na którą przybyła także miejscowa Polonia. Wieczór został uświetniony występem Urszuli Rojek - śpiewaczki operowej z Wiednia oraz Alka Nowaka i przedstawicieli chóru z Ukrainy.

IV Zjazd Polonii Europejskiej, jak co roku, okazał się „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ jest to jedyne spotkanie Polonii niezrzeszonej w Europie, którego celem jest integracja i wzajemne poznanie się.

opr. Anna Malczewska

 

na podst. Materiałow nadesłanych przez Stowarzyszenie INSIEME