Malarstwo Kazimierza Zieleniewskiego w Instytucie Polskim w Rzymie - Nasz Swiat
26
Wt, marzec

Wiadomości

30 marca o godzinie 18.30 w Instytucie Polskim w Rzymie odbył się wernisaż wystawy Kazimierza Zieleniewskiego /1888 - 1931/.

W 2007 roku do Instytutu Polskiego zgłosili się toskańscy spadkobiercy „ciekawego, choć nieznanego polskiego malarza, którego ostatnia, pośmiertna wystawa odbyła się w 1932 roku w Salonie Niezależnych w Paryżu”. Twierdzili, że posiadają ponad 100 jego prac. Instytut zorganizował w 2008 roku trzy niewielkie ekspozycje, w Rzymie i na Sycylii.

Obecna wystawa zawiera 34 obrazy olejne, pastele, akwarele i rysunki. Jej otwarciu towarzyszy prezentacja książki biograficznej, w której Claudio Gaglianone, z dokumentów rodzinnych i materiałów nadesłanych z wielu miejsc na świecie po prezentacjach z 2008 roku, odtwarza życie, karierę artystyczną i krąg przyjaźni malarza. 

Zieleniewski urodził się w 1888 roku w Tomsku  na Syberii. Po studiach filozoficznych i botanicznych rozpoczął naukę  na  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha Weissa i Józefa Pankiewicza. Z wybuchem I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich w Zakopanem, ale niebawem został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Po wojnie odbył szereg podróży, między innymi do Japonii, gdzie stał się cżłonkiem towarzystwa artystycznego NIKA-Kai. Po powrocie ze Wschodu osiadł na stałe  we Francji, następnie we Włoszech, gdzie założył rodzinę. Zmarł przedwcześnie, w następstwie udaru, w 1931 roku. Pochowany jest w Neapolu /Grottarossa/.

Jego ostatnie, szczególnie poruszające prace, naznaczone częściowym paraliżem, są zapisem kruchego szczęścia rodzinnego, obserwacji żony i córek z perspektywy odchodzącego człowieka.

W swoim czasie jego malarstwo było uznanym zjawiskiem. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i w Centre Pompidou. Otrzymał  wiele nagród krajowych i międzynarodowych, wnikliwie pisali o nim m.in.  Frederic Lees i Tytus Czyżewski.

Na wernisażu bedzie m.in. wnuczka malarza,  Agnieszka Morawińska - dyrektor Narodowego Muzeum w Warszawie, Jas Gawronski – prezydet rzymskich targów sztuki Quadriennale, a także autor biografii. Instytut Polski w Rzymie wyraża nadzieję, że poważną ekspozycją i opracowaniem twórczości artysty, któremu należne jest miejsce wśród najwybitniejszych twórców początków XX wieku, zainteresują się ośrodki muzealne w Polsce.

Wystawa będzie otwarta do 2 maja 2011 w godzinach pracy sekretariatu Instytutu Polskiego.

Info:
06.36.000.723

06.36.000722

nadesłane przez Instytut Polski w Rzymie