Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Wybierasz się do Mediolanu na EXPO 2015? Dowiedz się, jak i gdzie kupić bilet wstępu na teren wystawy.

Bilety na Wystawę Światową w Mediolanie można zakupić w kasach przy wejściu, u autoryzowanych sprzedawców lub poprzez stronę internetową www.expo2015.org/en/tickets. Bilety są dostępne podczas trwania wystawy, do 31 października.

Zakupu online można dokonać w łatwy i szybki sposób, płacąc kartą kredytową. Wcześniej należy się zarejestrować, podając imię, nazwisko, kraj, kod pocztowy, adres mailowy oraz ustalić hasło. Potwierdzenie przesłane mailem należy wydrukować i okazać przy wejściu.

Przy zakupie można skorzystać z wielu zniżek, np. na bilet rodzinny, grupowy, studencki, czy dla seniorów. 

Ze zniżek skorzystają także osoby, które wybiorą się na Wystawę w godzinach wieczornych.

Warto przypomnieć, że Expo 2015 można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 23.00. 

 

W myśl tematu przewodniego EXPO 2015, „Wyżywienie planety, energia dla życia”, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z uznanymi ekspertami branży kulinarnej przygotowała książkę kucharską pt. „Apetyt na Polskę”. To publikacja, która stanowi nową interpretację polskiej tradycji – prezentuje Polskę jako kraj niezwykłego bogactwa naturalnego i kreatywnej myśli kulinarnej, będąc wartościowym uzupełnieniem programu promocji gospodarczej w ramach EXPO 2015.

Czytelnicy książki odkryją w niej zupełnie nowe kompozycje i smaki, inspirowane kuchnią polską i włoską. Wśród przepisów znajdują się m.in. ravioli z bryndzą podhalańską, smażoną rukolą i palonym masłem, crostini z białego wiejskiego chleba ze zgliwiałym serem i konfiturą z borówek, redykołki duszone na maśle z wędzonym jogurtem, sałatą rzymską i konfiturą z wiśni nadwiślańskich czy pierś gołębia z zieloną soczewicą duszoną w trójniaku z sosem z wędzonej suski sechlońskiej.

Prezentację nowoczesnego spojrzenia na polską sztukę kulinarną uosabiają eksperci współpracujący z magazynem „Usta” – autorzy przepisów, które znalazły się w książce „Apetyt na Polskę”: Witold Iwański, Eliza Mórawska, Michał Gniłka, Marysia Przybyszewska, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Trąbski. Zdjęcia wykonał Krzysztof Kozanowski.

Książka kucharska „Apetyt na Polskę” będzie dostępna w wersji włosko-angielskiej w Pawilonie Polski podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie oraz w wersji polsko-angielskiej w wydaniu online na stronie www.expo.gov.pl.

Wydaje się, że taka forma promocji gospodarczej, promocji polskich produktów, daje szansę dotarcia do większej liczny potencjalnych odbiorców, zarówno dużych sieci, jak i pojedynczych osób. Dajemy się poznać od najlepszej strony.

źródło: www.expo.gov.pl

W Mediolanie rozpoczęły się targi Expo 2015 - największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie promocyjne świata. Przez 184 dni prezentacje wystawców ze 145 krajów będą się koncentrować na temacie przewodnim: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Dla Polaków, którzy odwiedzą Wystawę, Konsulat Generalny RP w Mediolanie przygotował praktyczny niezbędnik.
 

- Ponad 20 milionów osób w ciągu 6 miesięcy, to ogromne wyzwanie organizacyjne zarówno dla miasta, jak i placówek dyplomatycznych, których obywatele będą zwiedzać Wystawę. Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które pomoże Polakom w możliwie pełny, bezstresowy i bezpieczny sposób skorzystać z tego wspaniałego wydarzenia jakim niewątpliwie jest Expo  – mówi Jerzy Adamczyk Konsul Generalny RP w Mediolanie.

Konsulat przygotował e-book, który można pobrać na telefon komórkowy, czytnik, czy tablet i w każdej chwili odnaleźć informacje praktyczne, które mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach.

Z publikacji odwiedzający dowiedzą się więcej o temacie przewodnim Expo, Polskim Pawilonie, jak dotrzeć na teren wystawy z lotniska lub z miasta, gdzie znajdują się wejścia, ile kosztują bilety. To także przewodnik po najciekawszych zakątkach Mediolanu i informacje o tym gdzie najlepiej wstąpić na kawę, gdzie pójść, by poczuć prawdziwy klimat miasta. W e-booku znajdują się też informacje o tym jak dotrzeć do najbliższego szpitala, co zrobić gdy stracimy portfel czy dokumenty, do kogo zwrócić się o pomoc w różnych sytuacjach losowych.

Pobierz e-book w formie PDF

Targi Expo to pokaz aktualnego dorobku kulturalnego, naukowego i technicznego krajów z całego świata. Głównym tematem Wystawy w Mediolanie jest żywność, zrównoważony rozwój i odpowiedzialności za zasoby naturalne. Polska zaprezentuje się jako jeden z najważniejszych członków Unii Europejskiej, nowoczesny kraj pozytywnych przemian. Projekt Polskiego Pawilonu odwołuje się bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa - ażurowa forma, przypomina poustawiane na sobie skrzynki na jabłka. Polska jest liderem w produkcji i eksporcie jabłek, w związku z czym było to najsilniejsze skojarzenie do przedstawienia sukcesu gospodarczego polskiego rolnictwa.

Jeszcze przed otwarciem Expo 2015 – w prestiżowym Vittoriano w Rzymie otwarto wystawę o Polsce zatytułowaną “La Polonia si presenta”. Wspólnym znakiem i symbolem ekspozycji jest polskie jabłko. Pierwsza część wystawy przygotowana przez Polską Organizację Turystyczną prezentuje na zdjęciach polską sztukę, kulturę i krajobrazy.

- Każdemu z regionów przypisana jest jedna z bajek co wprowadza zwiedzających w świat młodości i piękna - mówił ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski w wywiadzie dla agencji Dire.it, zachęcając tym samym włoską publiczność do odwiedzenia naszego kraju.

Wystawa  to również prezentacja nowoczesności w polskim wydaniu. Włosi mogą zobaczyć m.in. najszybszy na świecie procesor przemysłowy i interaktywną kostkę do gry na tablecie. Kolejnym punktem jest polska kuchnia. Specjalnie na tę okazję przygotowano przepis na szarlotkę – który każdy z odwiedzających będzie mógł zabrać do domu.  

Goście będą też mogli zrobić sobie zdjęcie „selfie” na tle tablicy z hasłem „#PolskaExpo2015”. Autor zdjęcia, które otrzyma największą liczbę „polubień” zostanie zaproszony na Dzień Polski na Expo w Mediolanie zaplanowany na 13 września 2015 roku.

Wystawę w Rzymie zrealizowano dzięki współpracy Ambasady RP, Instytutu Polskiego oraz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Rzymie, a także Polskiej Organizacji Turystycznej. Ekspozycję można zwiedzać do 3 maja 2015 roku.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

Fot. Grafika przygotowana przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie

Informacja pochodzi ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Jak zachęcić, a nie zdradzić całości? Jak oddać nastrój i sprawić, aby widz chciał doświadczyć wszystkiego na własnej skórze? Tak działa dobry trailer i taki właśnie sposób na swoją prezentację podczas Expo 2015 w Mediolanie wybrała Warszawa. Zaskakujące efekty wizualne, nowoczesna technika pomogą pokazać atmosferę miasta i zabrać odwiedzających w wirtualną podróż do stolicy Polski.

 

W swojej prezentacji Warszawa kładzie nacisk na dwa główne aspekty promocyjne: Warszawską Wisłę i postać genialnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, który w Warszawie spędził 20 lat swojego życia. Na koncepcję wystąpienia składają się zarówno wydarzenia odbywające się bezpośrednio na terenie Expo, jak i te zorganizowane w przestrzeni miejskiej- w strefie Aktywnej Przyrody- mówi Anna Witkowska Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.

Dzięki projektom Zobacz Warszawę i Newsy znad Wisły odwiedzający przeniosą się w wirtualną rzeczywistość i na chwilę znajdą się w stolicy Polski. Zobaczą Warszawę przelatując nad Wisłą, spojrzą na Stare Miasto i nowoczesne centrum z góry, a także zwiedzą wnętrza Muzeum Fryderyka Chopina. Stanie się to możliwe dzięki specjalnym goglom tzw. okulusom i zastosowaniu filmu kręconego w technice stereoskopii sferycznej 3DS dającej złudzenie teleportacji do innej rzeczywistości.

W strefie „AKTWNA PRZYRODA” zlokalizowanej w kluczowym miejscu Mediolanu ustawiona zostanie „papierowa” łódeczka na tle której przechodnie będą mogli zrobić sobie zdjęcie lub wejść do niej.  Poprzez grafikę łódeczka stanie się nośnikiem informacji o Warszawie.

W ramach projektu Newsy znad Wisły zrealizowana zostanie także rzeźba miejska w formie papierowej łódeczki. W tym samym czasie po Wiśle będzie pływać jej siostrzana wersja. Rzeźba nawiązuje do uniwersalnego, ponadczasowego motywu. Łódeczka jest przyjaznym przedmiotem, budzącym dobre skojarzenia, a z powodu swoich niecodziennych rozmiarów oraz usytuowania w przestrzeni miejskiej – również zainteresowanie publiczności. Każdy odwiedzający będzie mógł wejść do łódeczki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Rzeźba wykonana zostanie ze specjalnego tworzywa i będą na niej nadrukowane słowa Warszawa i Wisła w różnych językach. Uzupełnienie projektu stanowi kubik z ciekawostkami o Wiśle. Po zapadnięciu zmroku zarówno powierzchnia łódeczki jak i kubika ożyją dzięki videomappingowi 3D.

Publiczność odwiedzająca Pawilon Polski będzie miała natomiast okazję posłuchać recitalu Chopinowskiego. Leżaki, trawa i swobodnie interpretowana muzyka wybitnego kompozytora sprawią, że widzowie poczują unikalną atmosferę, jaka panuje corocznie podczas letnich koncertów w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Nawet najdoskonalsza wirtualna rzeczywistość nie zastąpi jednak prawdziwych przeżyć! Do Warszawy trzeba przyjechać aby przekonać się jak ciekawym jest miastem.

 

Harmonogram:

  • Zobacz Wisłę - Pawilon Polski strefa S09 (18-24.05.2015 codziennie od 10:00-22:30)
  • Posłuchaj Chopina w Łazienkach – Pawilon Polski strefa S01 (23.05.2015, godz.14:00-20:00, 24.05.2015 godz. 16:00-20:00)
  • Zakochaj się w Warszawskiej Syrence – Pawilon Polski strefa S09 i strefa Aktywnej Przyrody w centrum Mediolanu (w godzinach działania stref)
  • Newsy znad Wisły – strefa Aktywnej Przyrody w centrum Mediolanu (18-24.05.2015 codziennie w godzinach otwarcia strefy)
  • Videomapping 3D – strefa Aktywnej Przyrody w centrum Mediolanu (23-24.05.2015, godz. 22:00-23:00).

Stołeczne Biuro Turystyki

Bursztynowa biżuteria z Gdańska, designerskie projekty z Gdyni i piasek z sopockiej plaży – wszystko to pojedzie do Włoch, gdzie już 1 czerwca rozpoczyna się Pomorski Tydzień na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.
 

 

Pomorskie jako pierwszy polski region pokaże się na najbardziej prestiżowych targach na świecie. Będzie gospodarzem polskiego pawilonu na EXPO 2015 od 1 do 7 czerwca. Przez tydzień  zaprezentuje swój potencjał turystyczny i gospodarczy. Będzie zachęcać Włochów, i nie tylko, by właśnie na Pomorzu spędzali wakacje i robili biznes. Przecież podróż z Gdańska do Mediolanu, albo w drugą stronę, to zaledwie 2 godziny samolotem...

Pomorskie wakacje

Pomorskie hotele, gospodarstwa agroturystyczne, zabytki, atrakcje rozrywkowe i kulturalne, z których można korzystać przez cały rok, pokazane będą na EXPO 2015 podczas seminarium turystycznego w środę, 3 czerwca. Organizator, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, chce zaprezentować kompleksową ofertę całego regionu, nawiązując przy tym bezpośrednie relacje biznesowe. Dlatego na spotkanie zaprasza włoskich touroperatorów, agencje turystyczne, organizatorów podróży, a także dziennikarzy.

Swatanie biznesu

Żeby współpracować, trzeba się poznać, a EXPO 2015 daje takie możliwości. Pomorscy i włoscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy wezmą udział w biznesowej giełdzie kooperacyjnej w czwartek, 4 czerwca. Podczas spotkania poświęconego potencjałowi gospodarczemu regionu przedstawiciele pomorskich firm będą mieli okazję, żeby w formule rozmów B2B dotrzeć do wiodących włoskich odbiorców z branż nowych technologii, budownictwa, a także gospodarki morskiej i logistyki. Dzień później w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie zaplanowano Pomorską Galę Biznesu.

Trójmiasto razem

Połączone siły Gdańska, Gdyni i Sopotu, partnerów Pomorskiego Tygodnia, zadbają o to, by przez siedem dni polski pawilon na EXPO 2015 dostarczał zwiedzającym ciekawych doznań. Gdańsk zaprezentuje wystawę bursztynu. Gdynia pokaże „Smak przedmiotu”, czyli ekspozycję współczesnego designu i jego kulinarnych interpretacji. Za aranżację przestrzeni na zewnątrz pawilonu odpowiada Sopot, który zaprosi gości na sopocką plażę. Od rana do wieczora zwiedzający będą mogli odetchnąć na prawdziwym nadmorskim piasku i posłuchać klubowej muzyki, prosto z Trójmiasta.

Informacja pochodzi ze strony Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Między 11 a 17 maja w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbywa się tydzień promocyjny dedykowany regionom Polski Wschodniej. W Pawilonie Polski oraz na terenie Mediolanu odbędą się wydarzenia artystyczne, biznesowe oraz promocyjne, prezentujące potencjał województw: Podkarpackiego, Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Świętokrzyskiego oraz Lubelskiego. Organizatorem Tygodnia Polski Wschodniej jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Głównym wydarzeniem będzie Konferencja Polski Wschodniej, zaplanowana na najbliższą środę, 13 maja. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także województw Polski Wschodniej, którzy dyskutować będą na temat konkurencyjności sektorów usług biznesowych, lotniczego, spożywczego, meblowego oraz  maszynowo-metalowego. Podczas spotkania odbędzie się również prezentacja oferty Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .

Obchody Tygodnia Polski Wschodniej uświetnią występy polskiej mezzosopranistki, Alicji Węgorzewskiej, która wieczorem, 13 maja, wystąpi w monodramie „Diva for rent” autorstwa Jerzego Snakowskiego w Pawilonie Polski. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa Rafała Olbińskiego – słynnego polskiego malarza i twórcy plakatów.


Podczas Tygodnia Polski Wschodniej zaprezentowane zostaną innowacyjne rozwiązania technologiczne, m.in.: symulator najdłuższej trasy rowerowej w Polsce, Green Velo, dwa symulatory lotnicze (samolot AN28 oraz śmigłowiec Black Hawk), VitaGenum, urządzenie do badania DNA oraz Gimbala, urządzenie do stabilizacji i operowania aparatami oraz kamerami pod drony,

Na najbliższe dni zaplanowano również występ zespołu Fair Play Crew (12-13 maja), pokazy garncarstwa (16-17 maja), występ zespołu Hoboud (14-15 maja) oraz występ Kieleckiego Teatru Tańca (16-17 maja).

Kulinarnym akcentem Tygodnia Polski Wschodniej będą pokazy Karola Okrasy, który między 12 a 15 maja 2015 r. w strefie przed Pawilonem Polski zaprezentuje specjały kuchni Polski Wschodniej.

źródło: www.expo.gov.pl

Za kilka dni w stolicy Lombardii rozpocznie się Światowa Wystawa Expo, której tematem jest „Wyżywienie planety, energia do życia”. Podczas imprezy zaprezentuje się 145 państw, w tym Polska, która promować będzie przede wszystkim polską żywność, a jej symbolem jest jabłko. Impreza trwać będzie od 1 maja do 31 października.

Polski Pawilon przyciągać będzie zwiedzających wyjątkową elewacją - charakterystycznym dla polskiego krajobrazu sadem jabłoni otoczonym lustrami / foto: www.expo.gov.pl

Trochę historii
Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (Great Exhibition) w Londynie w 1851.Od tego czasu wystawa odbyła się 70 razy.
Tegoroczne wydarzenie trwać będzie od 1 maja do 31 października w Mediolanie, gdzie zaprezentuje się prawie 150 państw, które przedstawią swoje osiągnięcia związane z przemysłem rolno-spożywczym. Poprzednie targi mediolańskie trwały od 28 kwietnia do 31 października 1906 roku.

Maskotka Expo 2015
Maskotka Światowej Wystawy EXPO Mediolan 2015 jest oryginalnym i empatycznym odzwierciedleniem motywu przewodniego wystawy. Foody, bo tak się nazywa, jest fanem zdrowego i smacznego jedzenia i ma reprezentować wspólnotę, różnorodność i żywność w najszerszym znaczeniu jako źródło życia i energii. Jak można zauważyć maskotki EXPO są rodziną składającą się z jedenastu jej członków, której każdy reprezentuje odmienny charakter oraz osobowość. Twarz Foodiego to połączenie wszystkich charakterów członków rodziny, stanowiących i reprezentujących w jedności idealną synergię między krajami na świecie, którzy są powołani, aby pozytywnie i energicznie reagować na wyzwania, przed jakimi stoi nasza planeta w obszarze żywności, trwać jako energiczna, zaangażowana i dynamiczna  rodzina.Food - maskotka Światowej Wystawy EXPO Mediolan 2015

Historia Polski na EXPO
Do czasu uzyskania niepodległości po I wojnie światowej Polacy występowali na wystawach pod flagami innych państw, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in.: w  1856 r. w Paryżu i w 1873 r. w Wiedniu.
W roku 1933 Polska po raz pierwszy samodzielnie wystąpiła na EXPO, a w roku 1937 odniosła spektakularny sukces – na wystawie w Paryżu zdobyliśmy jako kraj aż 78 grand prix oraz dziesiątki złotych, srebrnych i brązowych medali.
Po II wojnie światowej Polska uczestniczyła po raz pierwszy w EXPO w Sewilli w 1992 r. Dzięki gościnności hiszpańskich gospodarzy oraz osobistej inicjatywie króla Hiszpanii Juana Carlosa Polska mogła pojawić się w udostępnionym przez organizatorów nieodpłatnie samodzielnym pawilonie.

Polska na Expo 2015
Polska ekspozycja będzie w całości powiązana z tematem przewodniemu EXPO - "Wyżywienie planety, energia dla życia". Kluczowym założeniem jest promocja przemysłu rolno-spożywczego, a tym samym wsparcie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych z partnerami zagranicznymi.

Polski Pawilon
Pawilon Polski to główna arena polskiej prezentacji podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Autorem koncepcji architektonicznej jest warszawska pracownia 2 pm. Ma on przyciągać zwiedzających wyjątkową elewacją - charakterystycznym dla polskiego krajobrazu sadem jabłoni otoczonym lustrami, wnętrze zaś kryje się za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka. Projekt nawiązuje do jabłek, ponieważ nasz kraj jest liderem produkcji tych owoców. Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek, a jednocześnie największym na świecie ich eksporterem. Roczna produkcja sięga 3 milionów ton, z czego 1,2 mln ton trafia na eksport. Nie przez przypadek polskim logo, a zarazem symbolem na Expo jest ekologiczna skrzynka na jabłka.
Pawilon Polski to czwarty co do wielkości pawilon wśród wszystkich krajów biorących udział w Wystawie. Znajduje się w samym centrum przestrzeni wystawienniczej, tuż obok pawilonu organizatora Wystawy - Włoch, a także m.in. Francji, Holandii czy Watykanu.

Wnętrze Polskiego Pawilonu / foto: www.expo.gov.pl

Wewnątrz Pawilonu zwiedzający zapoznają się z bogatą prezentacją uzupełnioną innowacyjną, multimedialną formą przekazu.
Prezentacja ma charakter narracji, która z jednej strony eksponuje wspólne dla Polaków i Włochów skojarzenia kulturowe, znaczenie więzów rodzinnych czy gościnność, z drugiej zaś osiągniecia polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Wizualnym motywem przewodnim jest zaś słynna rzymska płaskorzeźba Bocca delle Verità (Usta Prawdy).
Wejście do Pawilonu Polski prowadzi przez wysoką, wąską szczelinę, która kieruje gości do sielankowego sadu jabłoni, inspirowanego obrazem Mehoffera pt. „Dziwny ogród”. W przestrzeni ogrodu pojawiają się również  audiowizualne nawiązania do szczególnie cenionej we Włoszech poezji Wisławy Szymborskiej.

Opowieść o polskim dziedzictwie spożywczym, zarówno na gruncie symboliki, wartości, tradycji, jak i na gruncie gospodarczym, jest prowadzona na niemal 1400 mkw. przestrzeni ekspozycyjnej, na której znajdą się m.in. m.in. instalacja multimedialna prezentująca polski przemysł rolno-spożywczy, przestrzeń interakcji z najmłodszymi gośćmi Pawilonu, wystaw czasowych i regionalnych, restauracja, sklep czy sala kinowa.
Podczas EXPO 2015 zaplanowano dwa typy wydarzeń: pierwszy – adresowany do szerokiej publiczności, drugi – skierowany do zaproszonych specjalistów. Imprezie towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, np. koncerty, happeningi, wystawy, pokazy filmów, pokazy kulinarne.

Koszty
Budżet udziału Polski w Expo to nieco ponad 60 mln zł, z czego ok. 7 mln zł pochodzi z budżetu, a reszta z funduszy europejskich.
Więcej informacji na temat udziału Polski w Expo 2015 można znaleźć na stronie www.expo.gov.pl


opr. A.M.

źródło: www.expo.gov.pl