"Z ziemi włoskiej do Polski" na motorach - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Polacy we Włoszech

7 maja rozpocznie się rajd motocyklowy Szlakiem Legionów Dąbrowskiego do Włoch. Orgaznizatorem tego niecodziennego wydarzenia, które trwać będzie do 22 maja jest Towarzystwo Krzewienia Oświaty Polskiej w Danii im. Adama Sokólskiego oraz MotoElita z Nowego Sącza, a głównym koordynatorem ks. Jan Zalewski, proboszcz w Haderslev (Dania). Wyprawa do Włoch będzie pierwszym etapem czteroletniego projektu „Poznajmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego”.

Rajd „Z ziemi włoskiej do Polski” rozpocznie się w  Niegowici, nieopodal Pierzchowca (4 km), miejsca gdzie w 1755 r. przyszedł na świat twórca Legionów Polskich gen. Jan Henryk Dąbrowski.Tutaj także ks. Karol Wojtyła był wikariuszem.


Włoski etap wyprawy wieść będzie m.in.: przez miejsca związane z Polską i Włochami oraz polskie cmentarze wojenne. Uczestnicy zatrzymają się  m.in. w: Forlì, Loreto, Ankonie, San Giovani Rotondo, Materze, Cassino (15 maja msza św. na Monte Cassino), Asyżu, Florencji, Bolonii i Padwie.

Przez kilka dni motocykliści spędzą w Rzymie, gdzie 7 czerwca 1798 r. gen. J.H. Dąbrowski otrzymał od jednego z konsulów Republiki rzymskiej spuściznę drogocenną - szablę po królu Janie III Sobieskim oraz chorągiew zdobytą na Turkach w bitwie pod Parkanami.

W Rzymie Polskie Legiony zyskały sobie dobrą sławę. Najlepsze świadectwo wystawił im biskup Imoli krad. Chiaramoni (późniejszy Pius VII), który zawarł bliższą znajomość z gen. Dąbrowskim i gen. Kniaziewiczem. Legiony polskie stacjonowały tu przez 8 miesięcy. Kwaterą generała Dąbrowskiego był wtedy Pałac Borghese, natomiast Kwaterami Legionów Polskich były: Zamek Anioła, Klasztor S. Agostino, Klasztor Madonna del Popolo.  Na piazza Navona biwakowali żołnierze Legionu Dąbrowskiego. 

W Wiecznym Mieście uczestnicy rajdu spotkają się z ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanną Suchocką oraz ambasadorem RP przy Kwirynale Wojciechem Ponikiewskim.

16 maja rajdowcy wezmą udział we mszy św., która zostanie odprawiona w kościele św. Stanisława na Via delle Botteghe Oscure. Z informacji historycznych wynika, że gen. Dąbrowski wyszedł z założenia, że należy dać Polakom własny polski kościół. Wykorzystał do tego celu kościół św. Stanisława, który już w roku 1578 przejęty został dla polskich pielgrzymów, a w chwili przybycia do Rzymu legionistów, opieczętowany i zamknięty. Już 6. maja odbyło się tam pierwsze nabożeństwo odprawione przez kapelana legionowego, ks. Gabriela Sokołowskiego.

Natomiast 18 maja wezmą udział w audiencji generalnej z Benedyktem XVI w rocznicę bitwy o Monte Cassio oraz urodzin bł. papieża Jana Pawła II.

Około 20 maja dotrą do Reggio Emilia, miejsca narodzin Mazurka Dąbrowskiego. To właśnie tutaj, w Pałacu biskupim mieściła się kwatera sztabu tworzących się Legionów Polskich.

Uczestnikami rajdu „Z ziemi włoskiej do Polski” będą motocykliści z Polski i innych krajów Europy. Kilku z nich przyleci na rajd ze Stanów Zjednoczonych.

Przez dłuższą część trasy wraz z motocyklistami podróżować będą również autokarem laureaci konkursu o Mazurku Dąbrowskiego, którymi jest młodzież ze szkół polskich.

Rajd zakonćzy się w klasztorze na Jasnej Górze.

Patronat honorowy:
Ks. abp Józef Kowalczyk Prymas Polski
Ks. abp Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce
Ks. kard. Stanisław Dziwisz
Ks. bp Wiktor Skworc
Ambasador RP w Rzymie Wojciech Ponikiewski
Komendant Główny Policji gen. inst. Andrzej Matejuk

opr. Anna Malczewska

Zdjęcia nadesłane przez ks. Jana Zalewskiego