Uczniowie Szkoły Polskiej w Rzymie pomogli chorym dzieciom w Polsce - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

Wielka Akcja Malowania Bombek to odbywająca się od kilku lat w szkole polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie bożonarodzeniowa impreza  charytatywna podczas, której uczniowie i ich włoscy przyjaciele ręcznie zdobią ozdoby choinkowe, następnie wystawiają je na sprzedaż, a pozyskane w ten sposób fundusze przekazują potrzebującym dzieciom w Polsce.

W tegorocznej akcji malowania bombek, która odbyła się 8 grudnia w lokalu szkoły przy Vicolo Doria wzięło udział ponad sto dzieci polonijnych i ich włoskich przyjaciół. Mali artyści i dobroczyńcy  pomalowali  sumie 400 bombek. Sporo z nich udało się już sprzedać. Wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane wrocławskiej fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

 

Pomysłodawcą imprezy jest Stowarzyszenie Kulturalne Comunità Polacca w Rzymie, które przy współpracy ze szkołą polską przy Ambasadzie RP w Rzymie po raz pierwszy w 2005 roku zaproponowało, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.  Akcja  ma bowiem zarazem charakter edukacyjny, integracyjny i dobroczynny.   W malowaniu bombek biorą udział dzieci polskich emigrantów oraz ich włoscy przyjaciele, którzy tego dnia mają okazję  zapoznać się z  polskimi tradycjami  związanymi z Świętami Bożego  Narodzenia i  posłuchać polskich kolęd. 

Od dwóch lat organizowanie tej tradycyjnej już  dla młodej Polonii rzymskiej imprezę charytatywną samodzielnie kontynuuje społeczność szkoły polskiej w Rzymie.

D.W.