Spotkanie karnawałowe w Salerno - Nasz Swiat
05
N, lipiec

Polacy we Włoszech

Ekspozycja polskich strojów ludowych na wesoło podczas spotkania karnawałowego w polskim klubie w Solerno.

16 lutego 2012 r. w polskim klubie przy Largo Montone w Salerno odbyło się spotkanie karnawałowe dla dzieci. Część dzieci (i nie tylko) było ubranych w polskie stroje ludowe. Podczas wieczoru uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć, umieszczoną w honorowym miejscu sali, mini-wystawę znanego polskiego satyryka Szczepana Sadurskiego, przedstawiających 12 sympatycznych par w polskich strojach ludowych. Dla niektórych dzieci była to pierwsza okazja, aby zobaczyć tradycyjne, polskie stroje ludowe. Niektórzy uczestnicy spotkania powiedzieli, że na przyszłoroczne spotkanie karnawałowe ubiorą się tak, jak... na rysunkach.

- Szkoda, że teraz już się tak nie chodzi - powiedział oglądający ekspozycję Włoch, wskazując na strój Krakowiaka - ale dobrze, że jest ktoś, kto takie stroje utrwala, aby zachować polską tradycję.

Dzieci otrzymały czarno-białe kserokopie rysunków, aby je pokolorować po powrocie do domu. - A ja namaluję Kujawiankę w innych kolorach niż ten pan! - powiedział jeden z chłopców.

Organizatorami spotkania były: Teresa Okla, Ewa Widak i Maria Matras, a ksero rysunków wykonał Dino Figliolia.

Plansze z postaciami w polskich strojach ludowych wszystkim zainteresowanym bezpłatnie udostępnia pocztą elektroniczną zainteresowanym portal SuperPolonia.info. Wystarczy napisać na adres: dobryhum[at]wa.onet.pl.