Spektakl utalentowanego polskiego aktora i reżysera na Zatybrzu - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Polacy we Włoszech

Dzisiaj, 23 czerwca o godzinie 21.15 w Atelier Meta-Teatro będzie można zobaczyć monodram „Na pniu” utalentowanego polskiego aktora i reżysera, Jana Kozaczuka inspirowany Lolitą Vladimira Nabokova oraz Leczeniem uzależnionego umysłu Lee Jampolsky’ego.

“Na pniu”
Spektakl oprawiony w nowoczesne techniki medialne porusza tematykę miłości, rozczarowania i związanych z nim utraconych nadziei. Główny bohater wspomina najciekawsze lata spędzone z upragnioną kobietą. Koleje postępujących zdarzeń w ich pożyciu małżeńskim wywołują u bohatera wewnętrzną walkę i żal za utraconą miłością. Mężczyzna wprowadza widzów w nastrój refleksji nad przemijającym czasem i wpisanymi weń doświadczeniami egzystencjalnymi. Jednocześnie odbiorcy monodramu są obserwatorami postępującej przemiany emocjonalnej bohatera.

Aktor opowiada o nieudanym małżeństwie, zdradzie i poczuciu osamotnienia, a w szerszym kontekście - o miłości i nienawiści, odrzuceniu i uzależnieniu od drugiej osoby. Przedstawienie Jana Kozaczuka łączy w sobie dwie zazwyczaj trudne do połączenia sfery - subiektywną narrację i "uniwersalny" temat. Choćby bowiem słowa napisane przez aktora miały być najbardziej osobistą spowiedzią, kontekst przedstawienia zmienia mimo wszystko w oczach odbiorców to, co prywatne w to, co publiczne i przekształcalne w zakresie każdego z widzów z osobna, co nadaje tekstowi wypowiadanemu ze sceny uniwersalizujący rys.

tekst: Barbara Minczewa, Rzym (Instytut Polski w Rzymie)

Źródło: www.kulturalna.warszawa.pl

Jan Kozaczuk – absolwent   Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera  w Łodzi, wydział aktorski. Aktor Teatru Nowego w Warszawie. Współpracował z wioloma wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in.: Ewą Bułhak, Maciejem Prusem, Zbigniewem Brzozą i Adamem Hanuszkiewiczem.

(wda)