Recital Aleksandry Kurzak w mediolańskiej La Scali - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

21 lutego mieliśmy okazję być obecni na  recitalu Aleksandry Kurzak, która wystąpiła po raz drugi w swej karierze w najsłynniejszym teatrze operowym świata: mediolańskiej  La Scali.

Aleksandra Kurzak rozpoczęła studia muzyczne w wieku siedmiu lat, grając na fortepianie i skrzypcach, kontynuując w latach następnych studia w konserwatorium we Wrocławiu i w Hamburgu, gdzie w wieku 21 lat zadebiutowała na tamtejszej scenie operowej w roli Zuzanny w „Weselu Figara” Mozarta.

Warto przypomnieć, że w tej samej operze śpiewała wtedy jej matka, a zarazem nauczycielka, znana polska śpiewaczka Jolanta Zmurko.  Aleksandra Kurzak (sopran), zwyciężczyni międzynarodowych konkursów (w Warszawie, Barcelonie, Helsinkach i Kantonie) szybko zdobyła sławę, występując na takich scenach jak: Staatsoper w Hamburgu, nowojorskim Metropolitan, londyńskim Covent Garden czy Staatsoper w Wiedniu i Festiwalu w Salzburgu.

W lutym 2010 roku zadebiutowała w la Scali w roli Gildy w „Rigoletto” Verdiego, po czym zaproponowano jej recital właśnie w roku bieżącym, co jest najwyższym wyróżnieniem dla każdego śpiewaka operowego na świecie.

Program, który zaproponowała Aleksandra Kurzak 21 lutego w La Scali, składał się z dwóch części: w pierwszej zatytułowanej „Słowiki” (Usignoli) usłyszeliśmy pieśni Schuberta, Brahmsa, Griega,Czajkowskiego i Rimskiego Korsakowa, oraz utwory kompozytorów polskich takich jak: Niewiadomski i Lutosławski. Druga część pod tytułem „Pieśni polskie” (Canti polacchi) zawierała kompozycje Chopina, Moniuszki, Paderewskiego, Karłowicza i Różyckiego, oparte na motywach naszej muzyki ludowej.

Wykonanie tak trudnego repertuaru udało się Aleksandrze Kurzak znakomicie, ponieważ została nagrodzona burzliwymi owacjami i bisowała aż  trzy razy, zachwycając publiczność ariami z oper Verdiego i Mozarta.

Liczna grupa członków Koła Włosko-Polskiego w Lombardii,obecna na recitalu, spotkała się po spektaklu z artystką, której Massimiliani Zobel Ferrari wręczył biało-czerwone kwiaty. Tego  wieczoru poznaliśmy również panią Jolantę Zmurko, która udzieliła nam wiele interesujących wiadomości o karierze córki.

Barbara Głuska Trezzani