Powstało nowe polonijne Stowarzyszenie w prowincji Modeny - Nasz Swiat
28
N, luty

Polacy we Włoszech

Początek października to nie tylko okres zbierania jesiennych darów, to także moment realizacji najskrytszych planów. Od lat  polsko-włoska grupa entuzjastów z Savignano/s Panaro (MO) działa owocnie na  rzecz integracji organizując świąteczne kiermasze oraz  charytatywne kolacje zarówno w Italii jak i w Polsce. Nic więc dziwnego, że ta grupa ludzi 4 października br.  zarejestrowała się jako ASSOCIAZIONE „VIA dell’AMBRA” .

Nazwa ta ma upamiętnić pierwsze kontakty starożytnych Rzymian z ludami słowiańskimi,zamieszkującymi terytorium nizinne od Kotliny Kłodzkiej do wybrzeży Bałtyku.


Tak jak bursztyn bałtycki (ambra) charakteryzuje się szczególnym bogactwem odmian,tak i Polacy,i Włosi należący do Stowarzyszenia są podobni do  bursztynu: posiadają w sobie pozytywną energię i magnetyzm.Swoimi pomysłami i entuzjazmem zachęcają innych do działania.

„VIA dell’AMBRA „promuje polską kuchnię, kulturę,historię,sztukę,literaturę.Działalność jest oparta na zasadach wolontariatu oraz współpracy z innymi stowarzyszeniami.Urządza degustacje kuchni polskiej w Italii oraz włoskiej w Polsce.Zajmuje się pomocą Polakom w sprawach prawnych oraz oferuje wsparcie moralne w trudnych momentach życia na obczyźnie .Organizuje kursy języka polskiego, odczyty, spektakle słowno-muzyczne, wystawy, koncerty, pozwalające przybliżyć  Włochom i innym emigrantom nasze tradycje i wkład  w kulturę światową.

Szlak bursztynowy to pojęcie umowne znane od wieków. „VIA dell’AMBRA” to konkretni ludzie pełni entuzjazmu, pomysłów i  determinacji w działaniu.

Zapraszamy na nasze imprezy oraz do współpracy.

Anna Pankowska

Zainteresowanych naszą działalnością prosimy o kontakt:
z Emilią Smorszczewską (Konsulat Honorowy w Bolonii,via Santo Stefano 63; tel:051/228909)
z Katarzyną  Mierzyńską (Sklep Biało-Czerwona  w Bolonii via Marche 4 ;tel:051/6240578 www.italopolacco.it)
z Dorotą Wiśniewską (Prezes Stowarzyszenia) tel: 3472567697