Powitanie jesieni - Nasz Swiat
28
N, luty

Polacy we Włoszech

2-go października Polsko-Włoskie Koło Kulturalne w Lombardii zorganizowało wycieczkę w okolice Pavii, do  Oltrepò Pavese, znanego z produkcji doskonałych win i  wyrobów wędliniarskich.

Wyjątkowo sprzyjała nam tego dnia pogoda, prawdziwa „polska jesień” z temperaturą włoską (ponad 20°C).  Po obiedzie w gospodarstwie agroturystycznym „Cà Vers”, położonym malowniczo  na wzgórzu wśród winnic i sadów , udaliśmy się do pobliskiej  miejscowości Montù Beccaria.

W tamtejszym zameczku przyjęli nas właściciele  tej zabytkowej budowli oraz  winnic położonych na obszarze70 hektarów.  Dowiedzieliśmy się, że cała rodzina zajmuje się  produkcją wina, więc nie obyło się bez licznych pytań z naszej strony dotyczących kończącego się właśnie winobrania. 
Wizyta w Montù Beccaria zakończyła się  zaproszeniem  na podwieczorek  w ogrodzie, gdzie mogliśmy spróbować  różnych gatunków wina  miejscowej produkcji. 

Mieliśmy także okazję zwiedzić prywatne muzeum instrumentów muzycznych, które gromadzili  od pokoleń przodkowie  naszych gospodarzy .
 
Barbara Głuska-Trezzani