Polonijne przedszkole i szkoła w Campiglia dei Berci - Nasz Swiat
05
N, lipiec

Polacy we Włoszech

Działająca od czerwca 2009 roku Polska Ludoteka Rodzina w niewielkim miasteczku Campiglia dei Berci, położonym w Wenecji Euganejskiej w krótkim czasie stała się jednym z najważniejszych ośrodków polskości we Włoszech.  Zapewnia naukę języka polskiego dzieciom w wieku od 3 do 8 lat, integruje polskie rodziny i  dumnie promuje Polskę w regionie.

Polska Ludoteka powstała pod auspicjami jednej z włoskich  instytucji, w Abano Terme. Kiedy okazało się, że Polska Ludoteka jest zbyt polska i władze spółdzielni, w ramach której działała, zaczęły utrudniać realizację projektu, wówczas, dzięki uprzejmości i kredytowi zaufania, jakim obdarowała nas pani Jolanta Piotrowska – Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko – Polskiego w Veneto, mogliśmy kontynuować nasze spotkania polonijne.

Sama idea miejsca spotkań dla polonijnych maluchów kiełkowała w mojej głowie odkąd przyjechałam do Włoch. Wiedziałam, że utworzenie szkoły polskiej mija się z celem, bo nie miałam odpowiednich kwalifikacji do nauczania w takiej szkole – jestem pedagogiem, ale nie polonistą, geografem ani historykiem.

Patrząc na błędy popełniane przez innych, a mając już spory bagaż doświadczeń w pracy z dziećmi, zaproponowałam włoskiej spółdzielni, której byłam współtwórczynią, projekt Polskiej Ludoteki. Samą nazwę, o ile dobrze pamiętam, wymyśliła Joanna Lampart, z którą opracowywałyśmy pierwsze plany zajęć. Współpracowała z nami od samego początku również Bernardeta Janiszewska. To, że wszystkie byłyśmy nauczycielkami, każda z jakimś doświadczeniem zdobytym w Polsce czy we Włoszech, sprawiło, że od samego początku nasza współpraca owocowała.

Szkoła Polonijna w Veneto

Kiedy Ludoteka rozpoczęła już działalność, jeszcze w Abano, okazało się, że wśród mam ludotekowiczów jest cała masa bardzo sympatycznych i znających się na wielu sprawach, rodziców. Jedną z takich mam jest Agnieszka Szambelan, która dba o wizerunek naszego Stowarzyszenia, przyczyniła się do powstania wszystkich  logo i stron, pomaga w ich bieżącej obsłudze  i uczy jak korzystać z zasobów techniki.


Gdy okazało się, że są dzieci a nie ma już lokum, inna mama, Agnieszka Kluzek znalazła nam fantastyczne miejsce, w którym spotykamy się do dziś, przedszkole w Campiglia dei Berici.
Po pierwszym pełnym roku działalności Ludoteki na poziomie przedszkolnym,  okazało się, że dzieci nam urosły i nie wystarczą nam już zajęcia na tym etapie. Podeszłyśmy bardzo profesjonalnie do sprawy, próbując się zorientować,  jak założyć szkołę polonijną.

Zajęcia w ludotece i szkole

 

W bieżącym roku szkolnym posiadamy już 3 klasy na poziomie szkoły podstawowej (I, II i III) i grupę przedszkolną. W Polonijnej Szkole Podstawowej każda klasa ma swojego wychowawcę, z którym realizuje program edukacji polonistycznej. Nasze programy nauczania  są tworzone w oparciu o programy polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzieci uczą się w systemie co 2 tygodnie, w soboty po południu. Zajęcia w szkole odbywają się w godz. od 15.45 do 19.00, a dla przedszkolaków od 17.00 do 19.00.
Staramy się, by nasze lekcje były formą odkrywania Polski, jej kultury i tradycji poprzez możliwość spotkań z ciekawymi ludźmi i w ciekawych miejscach.

Dzieci poznały Dominikę Zamarę, śpiewaczkę, Jakuba Tchorzewskiego, pianistę, Jana Kozaczuka, aktora. Z artystami stworzyliśmy ciekawe projekty edukacyjne, dzieci mogły poznać ich warsztat pracy, dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat kultury.
Przybliżamy dzieciom twórczość polskich autorów i kompozytorów. W Roku Chopina zorganizowaliśmy warsztaty muzyczno-wokalne, a w Roku Miłosza konkurs recytatorski i plastyczny. Na Boże Narodzenie dzieci przygotowały spektakl Świąteczne Bajkowanie, poprzedzony warsztatami teatralnymi. W Roku Korczaka, przygotowalismy niekonwencjonalne obchody Dnia Dziecka. Zaprosiliśmy dzieci na festyn Na dworze u Króla Maciusia.

Już niebawem

W październiku rozpocznie działalność filia Polskiej Ludoteki Rodzinnej w Rovigo. Na początek będą to zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które poprowadzi Bernardeta Janiszewska, nasza specjalistka od maluchów z Campiglii.
W ciągu kilku tygodni uruchomimy Bibliotekę Pedagogiczną, z której będą mogli korzystać członkowie Stowarzyszenia i uczestnicy projektu. Nad całością czuwać będzie Agata Jankowska, która poprowadzi z dziećmi zajęcia z edukacji czytelniczej.

Inne inicjatywy ludoteki

Polska Ludoteka Rodzinna jest w chwili obecnej najbardziej rozbudowanym i znanym projektem Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko – Polskiego w Veneto, ale nie należy zapominać, że to nie jedyne nasze zajęcie. Trwa realizacja projektu Poczytaj mi mamo w prowincji Treviso. W latach poprzednich Stowarzyszenie zrealizowało tak ciekawe projekty kulturalny, jak 2000 km na Drugie Tysiąclecie, czyli spływ gondolami po Wiśle, koncert charytatywny, z którego dochód został przeznaczony na odbudowę Teatru La Fenice w Wenecji czy koncert charytatywny w San Dona’ di Piave, z którego dochód przekazaliśmy rodzinom z dziećmi poszkodowanym w powodzi w Bogatyni latem roku 2010.

Zapraszamy na nasze strony: www.poloniaveneto.it http://bambini.poloniaveneto.it http://szkola.poloniaveneto.it

Barbara Czyżewska
Koordynator
Polskiej Ludoteki Rodzinnej