Polonijne dzieci z Neapolu w karnawałowej zabawie - Nasz Swiat
13
Pn, lipiec

Polacy we Włoszech

18 lutego br. odbyła się rodzinna zabawa karnawałowa dla dzieci uczęszczających do Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego przy Stowarzyszeniu Instytut dla Polonii w Neapolu. W zabawie wzięli udział również rodzice, którzy tak jak ich dzieci wystąpili w karnawałowych kostiumach.

- Była to jedna z okazji, by zapoznać mieszkające tu dzieci z polskimi i piosenkami. Wielkim powodzeniem cieszyły się gry „Stary niedźwiedź mocno śpi” i  „Baba Jaga patrzy”. Dzieci bawiły się w nie pierwszy raz i absolutnie nie chciały zaprzestać. Niektórzy nasi uczniowie pochodzący z rodzin włosko-polskich z naturalnych powodów nie  znają polskich zwyczajów i często podczas wakacyjnych pobytów w Polsce nie biorą udziału w zabawach ze swoimi rówieśnikami ponieważ ich nie znają. Stąd też tego typu spotkania są jak najbardziej pożyteczne dla dzieci, ale i nie tylko. Również rodzice chętnie bawili się we wszystkie zabawy, zwłaszcza te, które pamiętają z ich dzieciństwa. Niektóre mamy były wzruszone, gdyż nie przypuszczały że na włoskiej ziemi będą bawić się wraz ze swoimi pociechami  w te gry, w które same się bawiły w dzieciństwie” – mówi Agnieszka Folcik, jedna z założycielek Szkoły.

Podczas zabawy dzieci wzięły udział w quizie tematycznym o Polsce, wygrywając liczne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Instytut dla Polonii. Na zakończenie balu rozstrzygnięto Konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Pierwsze miejsce egzekwo przyznano – jednej uczennicy i jednej mamię.

Zwyciężczynie nagrodzono polskimi książkami.
Na karnawałowym stole znalazły sie smakołyki przygotowane przez mamy, gdzie nie zabrakło polskich ciast, szczególnie docenionych przez włoskich tatusiów.

Zabawa trwała ponad cztery godziny.

Instytut dla Polonii

{gallery}galleries/neapol_karnawal{/gallery}