Polak autorem portertu beatyfikacyjnego - Nasz Swiat
28
N, luty

Polacy we Włoszech

Znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka, mieszkający w Rzymie od lat, jest autorem portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, który zostanie odsłonięty na fasadzie bazyliki św. Piotra 1 maja. Na fotografii zobaczymy błogosławiącego wiernych papieża Jana Pawła II w wieku 69 lat.

Grzegorz Gałązka jest autorem ponad miliona fotografii Jana Pawła II i kilkudziesięciu albumów o tematyce kościelnej. Od 1985 roku, rok po przyjeździe do Rzymu, uczestniczył w  45 pielgrzymkach Ojca Świętego Jana Pawła II. Współzałożyciel i główny fotoreporter pisma „Inside The Vatican”.

Jan Paweł II był wdzięcznym obiektem do fotografowania
"On zmieniał wyraz twarzy kilkanaście razy w czasie jednej uroczystości. Robił różne gesty. Wystarczyło patrzeć przez teleobiektyw i fotografować. Sceny się zmieniały, on chodził, śmiał się, rozmawiał z dziećmi, z ludźmi starszymi. Na jednej uroczystości można było zrobić dużo ciekawych zdjęć. Pod tym względem to było łatwe" - powiedział PAP Gałązka.

Portret beatyfikacyjny
Zgodnie ze zwyczajem podczas mszy beatyfikacyjnej lub kanonizacyjnej na fasadzie bazyliki watykańskiej zawiesza się portret kandydata na ołtarze, który zostaje uroczyście odsłonięty po wygłoszeniu formuły o wpisaniu w poczet świętych lub błogosławionych.
1 maja wierni zobaczą portret Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz. "Myślę, że to zdjęcie oddaje osobowość papieża. Ten płaszcz był bardzo charakterystycznym „rekwizytem” Jana Pawła II, używał go podczas podróży i wyprawiał z nim różne rzeczy, np. przykrywał nim dzieci" - wspomina w rozmowie z Polską Agencja Prasową Grzegorz Gałązka.
Zdjęcie jest obecnie poddawane obróbce technicznej (dotyczy ona tła zdjęcia) przez grafików Wydawnictwa Michalineum z Marek pod Warszawą, z którym od lat współpracuje Grzegorz Gałązka.

Znaczek z portretem Jana Pawła II

Gałązka przyznał PAP, że zaproponował przedstawicielom Watykanu kilka zdjęć do wyboru. "Miałem nadzieję, że wybrane zostanie inne - z 1999 r. przedstawiające Jana Pawła II modlącego się na placu Hiszpańskim. Zostało ono jednak zauważone i trafi na znaczek pocztowy wydany przez włoską pocztę oraz na plakaty informacyjne w Rzymie. Na jego podstawie wykonany zostanie także medal wybity przez diecezję rzymską".

12 milionów egzemplarzy znaczka pocztowego upamiętniającego beatyfikację Jana Pawła II trafi już 29 kwietnia do sprzedaży we Włoszech. Na znaczku widnieje zdjęcie papież, które fotograf wykonał  8 grudnia 1998 roku podczas tradycyjnej ceremonii przed figurą Matki Boskiej na Placu Hiszpańskim z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Portret przedstawia Jana Pawła II w czerwonej pelerynie na białej sutannie i ze złotą stułą. Papież podnosi rękę w swoim typowym geście pozdrowienia.
Włoska poczta przygotowała także pamiątkowy stempel, który będzie dostępny 1 maja.

opr. Anna Malczewska