Noc Kupały w Mediolanie - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

„Mediolańskie spotkania z Tradycją” to rozpoczynający się cykl imprez przewidziany tak, aby najpełniej oddawał specyfikę tradycyjnego polskiego roku obrzędowego. To wyjątkowa okazja do odświeżenia zanikających już tradycji.  Jest to kolejne przedsięwzięcie Związku Polaków w Mediolanie, skierowane nie tylko ku członkom, ale do wszystkich zainteresowanych włączeniem się w działaność naszej organizacji.

Noc Kupały, zwaną potocznie Nocą Świętojańską obchodzimy w nocy z 21 na 22 czerwca. Jest to święto słowiańskie, które celebrujemy w najkrótszą noc w roku, mianowicie w noc przesilenia letniego.  Od zamierzchłych czasów w tą noc przeprowadzano obrzędy, które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj, oczyszczenie oraz chronić przed złem.  Rozpalano ogniska i palono w nim zioła, organizowano wróżby i tańce. Dziewczęta wiły wianki, które później puszczały w nurt rzeki. Jeśli wianek wyłowił kawaler, wróżyło to szybkie zamążpójście. Nazwa Kupalnocka stosowana była na Podlasiu i Mazowszu, w Polsce południowo wschodniej nazywana była Kupałą, zachodnia Polska noc przesilenia letniego nazwała Sobótką.

Podczas naszego czerwcowego spotkania w pub-pizzerii Calsberg, ze względu na usytuowanie w centralnej części Mediolanu nie mogliśmy zaprosić uczestników wieczoru do wspólnej zabawy wicia wianków i skakania przez ognisko ale nasze spotkanie stało się okazją do ponownego spotkania się w znajomym gronie młodych, poznania ciekawych wróżb, bardzo często związanych z miłością.

Przy wspólnej pizzy, duże zainteresowanie szczególnie włoskiej części uczestników wzbudziło czytanie po polsku specjalnie przygotowanych na nasz polsko-włoski wieczór informacji na temat tradycji śwętojańskich. Niekończące się rozmowy polsko-włoskie i wspólne tlumaczenie tekstu na język włoski sprawiło, że zapomnieliśmy o poźniej godzinie i byliśmy prawie ostatnimi gośćmi wychodącymi z lokalu.  Żegnając się umówiliśmy się na jeszcze jedno przedwakacyjne spotkanie – lipcowy aperitif  w tym samym, a może nawet szerszym gronie.

Zapraszamy na naszą witrynę internetową oraz na stronę FB gdzie w najbliższym czasie umieścimy dokładne informacje na temat planowanego kolejnego polsko-włoskiego spotkania.

Anna Kluska
Grupa Młodych Związku Polaków w Mediolanie