Internetowy gabinet psychologiczny sposobem dla emigrantów z problemami - Nasz Swiat
28
N, luty

Polacy we Włoszech

Możliwości internetu w naszym codziennym życiu są niemal nieograniczone. Wystarczy posiadać komputer podłączony do sieci, by móc swobodnie kupować, sprzedawać, poznawać nowych ludzi, zapewniać sobie różne rozrywki . Ostatnio osoby, które nie mogą lub nie mają czasu na bezpośrednią pomoc psychologa, mogą teraz skorzystać z internetowych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych. Do kogo skierowane są tego rodzaju e-gabinety? Jakie są ich zalety oraz wady? Na te i inne pytania odpowiada mgr Agata Rakfalska-Vallicelli.

Kiedy wpadła Pani na pomysł stworzenia internetowego gabinetu psychologicznego?
Mieszkając poza granicami Polski od 5 lat, z jednej strony zrozumiałam, iż nie jest tak łatwo być emigrantką, a z drugiej strony uświadomiłam sobie, iż nie ma wielu psychologów we Włoszech mówiących w języku polskim. Moje zainteresowanie tą formą pomocy wypłynęło z naturalnej chęci pomocy Polakom mieszkającym za granicą.

Do kogo skierowany jest tego rodzaju e-gabinet?
Prowadzony przeze mnie Internetowy Gabinet Psychologiczny OPEN skierowany jest przede wszystkim do Polaków mieszkających za granicą, którzy z różnych względów nie mają możliwości skorzystać  z pomocy psychologa w języku polskim.  Ponadto oferta w postaci konsultacji psychologicznych skierowana jest również do osób, których warunki pracy (np. częste wyjazdy służbowe), bądź sytuacja życiowa (świeżo upieczone mamy, osoby fizycznie niepełnosprawne, itp.) nie pozwala im na regularne wizyty w tradycyjnym Gabinecie.

W jaki sposób odbywają się spotkania, jak działa tego rodzaju gabinet?
Gabinet Psychologa on-line działa w podobny sposób do tradycyjnego Gabinetu. Osoba potrzebująca porady/konsultacji z psychologiem, rejestruje się na stronie i umawia na pierwszą darmową konsultację, podczas której może poznać sposób pracy psychologa, sprawdzić, czy odpowiada jej taka forma pomocy psychologicznej,  a przedstawiając swój problem zobaczyć, czy psycholog jest w stanie jej pomóc.

Kiedy już dana osoba ma swoje konto na stronie (login i hasło), może wybrać z kalendarza odpowiadającą mu datę spotkania, opłacić ją i w danym dniu o określonej godzinie być zalogowanym na Skypie (musi posiadać konto na Skype).  W trakcie trwającej około godziny rozmowy omawiane są problemy danej osoby i proponowane sposoby ich rozwiązania.
Uważam, iż bezpośrednia rozmowa (poprzez Skype, z kamerką lub bez) jest najlepszym sposobem, aby poznać problemy danej osoby i wspólnie znaleźć sposoby, aby je rozwiązać.

Czy pacjent musi się specjalnie przygotować do spotkania?

Pacjent musi umieć korzystać z komputera, posiadać dość dobre łącze, pozwalające na normalną komunikację i oczywiście posiadać konto Skype (słuchawki, kamerka).
W dniu spotkania powinien znaleźć sposób, aby nikt mu nie przeszkadzał w rozmowie. Dobrze by było, aby w osobnym pokoju mógł usiąść wygodnie w fotelu,  spokojnie i bezstresowo porozmawiać z psychologiem.

W jaki sposób dokonuje się płatności?
Płatności można dokonać na dwa sposoby: za pomocą karty kredytowej (poprzez PayPall) lub za pomocą przelewu bankowego przez internet z podstawowych polskich banków (Dotpay).

Dlaczego zdecydowała się Pani na otworzenie gabinetu on-line?
W chwili obecnej prowadzę normalny Gabinet Psychologiczny w Modenie i Spilamberto (Emilia Romagna). Z reguły pacjenci to Włosi, chociaż ostatnio zgłosił się do mnie również Polak (musiał jechać 2 godziny na spotkanie, więc widać, jak bardzo był zmotywowany do rozmowy , ale i jak bardzo taka pomoc była mu potrzebna.

Dlaczego otworzyłam gabinet on-line? Dobre pytanie. Pomysł wyszedł sam z siebie, kiedy widziałam, jak wiele osób przebywających za granicą ma różnego rodzaju problemy, z którymi nie może sobie poradzić, a jednocześnie nie wie, do kogo się zgłosić.

Uważam, że najważniejszą kwestią jest zgłoszenie się o pomoc do specjalisty, jak tylko problem się pojawi, nie czekanie na jego pogorszenie. Często problem może być rozwiązany w krótkim czasie, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie podjęta decyzja o wizycie u psychologa. 
Stawiam na prewencję, a nie leczenie!

Jak można sprawdzić, czy rzekomy psycholog ma odpowiednie kwalifikacje?
We Włoszech jest to bardzo proste – istnieją regionalne Izby Psychologów (ja jestem zapisana do Ordine degli Psicologi dell’Emilia Romagna. Ponadto psycholog powinien nieustannie się dokształcać (kursy, szkoły podyplomowe, konferencje), być pod ciągłą superwizją.

W Polsce sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż nie istnieje ustawa o zawodzie psychologa, dlatego też każda osoba (nawet bez wykształcenia) może wykonywać ten zawód. Istnieje Polskie Towarzystwo Psychologiczne, które reguluje pewne kwestie, np. odnoszące się do etyki zawodu.
Ponadto ważne jest rozróżnienie psychologa od psychiatry.

Czy dużo Polaków mieszkających za granicą korzysta z tego rodzaju gabinetów?
Ciężko jest określić, ile osób korzysta.  Wiem, że jest dość duże zainteresowanie tego typu pomocą, choć wiele osób z różnych  powodów nie decyduje się na nią (ani tradycyjną, ani internetową). Podjęcie decyzji o wizycie u psychologa jest trudne, z różnych powodów (np. pomyślą, że jestem chora psychicznie, szalona; nie potrafię rozmawiać o swoim problemie z nikim obcym;  próbowałam już wszystkiego, więc nie sądzę, aby psycholog znalazł na to rozwiązanie, zbyt dużo kosztuje, itp.).

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jakie koszty podejmujemy nie korzystając z pomocy psychologicznej (np. masz problem w pracy może pogorszyć relacje rodzinne, spowodować, że sięgniemy po leki, czy alkohol, który tylko pogorszy nasze  wyniki w pracy, i tak powstaje błędne koło). W Europie naturalną rzeczą jest wizyta u dentysty, kiedy boli nas ząb; wizyta u kardiologa, kiedy boli nas serce, ale nie jest jeszcze przyjęte, aby pójść do psychologa, kiedy dopada nas depresja, nie możemy poradzić sobie z naszymi lękami, mamy problemy w relacjach z innymi, itp.).

Na jakie problemy napotykają najczęściej Polacy mieszkający na emigracji?
Zdawać by się mogło, iż Polacy na emigracji mają jakieś specyficzne problemy, które nie spotkały by ich w Polsce.  Moje doświadczenie pokazuje, iż problemy są podobne, choć ujawniają się one wcześniej, gdyż przebywanie w obcym kraju może być czynnikiem stresujących wywołującym jakieś negatywne reakcje. Oczywiście największym problemem jest adaptacja do nowego środowiska i nowej kultury (języka, zwyczajów). Zdaje się, że mniej problemów mają dzieci emigrantów, niż ich rodzice.

Główne problemy adaptacyjne objawiać się mogą poprzez różne zaburzenia, jak np. objawy depresyjne , różnego rodzaju lęki (tzw. nerwica), ataki paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (tzw. nerwica natręctw), itp. Wiele osób sięga po alkohol, jakby to on miał rozwiązać wszystkie problemy. Duży procent osób zgłaszających się do mnie ma problemy w relacjach, zarówno tych związanych z adaptacją w nowym kraju (znalezienie nowych znajomych, odnalezienie się w nowej pracy, czy po prostu poczucie samotności i odizolowania od innych), jak i problemy w relacjach z członkami rodziny, które pozostały w Polsce (rozmowy na odległość, problemy zdrady i braku zaufania). Wiele z tych problemów  można wspólnie z psychologiem rozwiązać w dość krótkim okresie czasu, ale ważna jest tutaj motywacja do zmiany i chęć do działania.

Specjalizuje się Pani w Krótkoterminowej Psychoterapii Strategicznej, na czym ona polega?
Każdy psycholog, psychoterapeuta pracuje w różny sposób, w zależności od szkoły jaką skończył.  Ja jestem w trakcie studiów w Szkole Krótkoterminowej Terapii Strategicznej w Arezzo, którą kieruje znany psycholog prof. Giorgio Nardone.

Reprezentuje ona rodzaj rewolucji kopernikańskiej w dziedzinie psychoterapii, gdzie pomoc terapeutyczna skupia się na efektywnym i szybkim rozwiązywaniu problemów prezentowanych przez klientów. Utrzymujące się przez lata problemy natury psychologicznej, związane z tym cierpienie osób nimi dotkniętych, jak i rodziny, nie zawsze wymagają używania skomplikowanych metod terapeutycznych wydłużonych w czasie.

Wyniki otrzymane za pomocą dobrze ustrukturyzowanych i zaaplikowanych we właściwy sposób interwencj strategicznych pokazują ( w ciągu ostatnich 20 lat w Centro di Terapia Strategica w Arezzo pomoc uzyskało ponad 86% klientów w czasie około 7 sesji terapeutycznych), iż możliwa jest szybka i efektywna pomoc psychologiczna w przeważającej liczbie zaburzeń psychicznych.
Na temat Krótkoterminowej Terapii Strategicznej można przeczytać więcej na moim blogu.

Czy jest ona skuteczna?
Skuteczność psychoterapii jest często poruszanym problemem. Krótkoterminowa Terapia Strategiczna zakłada rozwiązanie przedstawionego przez pacjenta problemu w czasie do 10 sesji (spotkania odbywają się  co 2 tygodnie).  Wiele oczywiście zależy od problemu, od oporu, który przejawia pacjent, od  jego motywacji, czynników drugorzędnych, czy wreszcie od doświadczenia psychoterapeuty.

rozmawiała Anna Malczewska

mgr Agata Rakfalska-Vallicelli / www.agatarakfalska.comAgata Rakfalska-Vallicelli o sobie
Jestem osobą, która kocha podróżować, sprawdzać się w nowych sytuacjach,  odkrywać  „nowe lądy”. Właśnie podróż do Hiszpanii sprawiła, że tam poznałam mojego przyszłego męża Paolo, dla którego przeniosłam się do Włoch (Modena).
W Polsce pracowałam jako psycholog, dlatego też nie wyobrażałam sobie, aby robić coś innego we Włoszech. Droga do uzyskania tytuły magistra psychologii we Włoszech i możliwość pracowania tutaj w zawodzie zajęła mi 4 lata (Studia na Uniwersytecie w Padwie, Roczny staż z psychologii w Modenie i San Diego, obowiązkowy do zdania Esame di Stato, który pozwala się zapisać do Izby Psychologów, aby móc regularnie wykonywać zawód).
We Włoszech mieszkam od czerwca 2006 roku z małymi przerwami na podróże, m.in. miesiąc w Australii, około 6 miesięcy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Płn.
Oprócz prowadzenia prywatnego Gabinetu Psychologicznej w Modenie, jestem także Instruktorką Fitness (http://fitness-vita.blogspot.com/ ), prowadzę różnego rodzaju projekty z zakresu aktywności fizycznej dla kobiet i świeżo upieczonych mam.
Mieszkanie poza granicami kraju, w którym się urodziliśmy bywa różne. Wiele zależy od tego, co robimy, dlaczego wyemigrowaliśmy,  jakimi ludźmi się otaczamy.
Emigracja ma dobre i gorsze strony. Będąc optymistką staram się zawsze dostrzegać „szklankę do połowy pełną”. Zapraszam na stronę: www.agatarakfalska.com