Historia, która łączy – śladami wspólnych ideałów - Nasz Swiat
24
Śr, luty

Polacy we Włoszech

W dniu 16 października 2011 roku uczniowie Szkoły Polskiej w Mediolanie wraz z rodzicami oraz gronem pedagogicznym wzięli udział w wycieczce zatytułowanej „Historia, która łączy – śladami wspólnych ideałów”. Celem wycieczki było pokazanie uczniom miejsc, które pozostawiły po sobie wyraźny ślad w polskiej  tożsamości narodowej.

Pierwszym celem wycieczki było zwiedzenie Cmentarza Wojennego w Bolonii, w dzielnicy San Lazzaro, gdzie spoczywa 1432 żołnierzy polskich z 2. Korpusu, którzy jako pierwsi pod dowództwem gen. Rudnickiego wkroczyli do wyzwolonej Bolonii w dniu 21 kwietnia 1945.

 

 

 

 

 

 

 

Następnie polska grupa zatrzymała się w centrum miasta, na posiłek i krótki spacer wzdłuż ulicy Zamboni, gdzie znajduje się najstarszy w Europie Uniwersytet – Archiginnasio. Należy tutaj wspomnieć, że do zaszczytnego grona wykładowców i studentów Uniwersytetu należy również liczna grupa Polaków, wśród których m.in. Mikołaj Kopernik, Wincenty Kadłubek, Bernard Wapowski, w latach 1458 – 1460 rektorem Uniwersytetu był Jan Ostroróg. Na budynku Uniwersytetu w Bolonii znajduje się również popiersie Adama Mickiewicza i tablica pamiątkowa jemu poświęcona.

Kolejnym etapem pełnej wrażeń niedzieli było Reggio Emilia, gdzie dzieci wraz z rodzicami w towarzystwie przewodników zwiedziły muzeum Tricolore, w którym zapoznały się z historią powstania flagi włoskiej. Muzeum Tricolore ma swoją siedzibę w Urzędzie Miasta, na budynku którego znajduje się tablica upamiętniająca powstanie hymnu polskiego napisanego przez Józefa Wybickiego w 1797 roku właśnie w Reggio Emilia. Później zwiedzający przemieścili się pod „Caffè dei Luterani”, gdzie po raz pierwszy publicznie został zagrany i zaśpiewany Mazurek Dąbrowskiego, a następnie przespacerowali przed Pałacem Biskupim, w którym stacjonowały Legiony gen. Dąbrowskiego, na którego prośbę Wybicki napisał słowa hymnu.

Rodzice i dzieci Szkoły Polskiej dziękują Konsulatowi Generalnemu RP w Mediolanie za pomoc w realizacji projektu, a szczególnie dziękują Panu Konsulowi Krzysztofowi Strzałce za merytoryczną inspirację oraz za podzielenie się wiedzą i ciekawostkami historycznymi.

Agnieszka Janusz
(Sekretarz Rady Rodziców)