Dzień Polski w Muzeum dei Bambini w Rzymie - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

W sobotę, 12 listopada 2011 r. z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Muzeum Dzieci Explora w Rzymie odbyło się spotkanie  dla dzieci i młodzieży zorganizowane  przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Jaskółki” (Associazione di Promozione Sociale e Culturale „Le Rondini”) przy współpracy Szkoły Polskiej w Ostii. Honorowy Patronat nad polonijnym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Lubelskiego - Krzysztof Hetman, a patronat medialny „Nasz Świat”.

Rodziny odwiedzające tego dnia Muzeum miały możliwość zapoznać się z urokami ziemi lubelskiej, dzięki projekcji filmu i publikacji w języku włoskim, promującym województwo lubelskie.

W popołudniowej części programu, który rozpoczął się od wizyt w muzeum o godz. 17.00, obecna była Kierownik Wydziału Konsularnego, Pani Jadwiga Pietrasik.

 

Podczas warsztatów otwartych zostały zaprezentowane wycinanki z różnych rejonów Polski.   Jednym ze współpracowników głównego organizatora „Polonia ad Explora” był Pan Roman Prószyński - należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (Lublin), który przekazał wzory wycinanek lubelskich, natomiast Pan Jacek Rutkowski, kustosz Muzeum Guzików w Łowiczu, przygotował materiały, dzięki którym uczestnicy imprezy podjęli próbę samodzielnego wykonania wycinanki łowickiej oraz przy pomocy labiryntu pomogli legendarnemu Lechowi dotarcie do orlego gniazda. Muzeum Guzików zaprezentowało również symbolikę polskich guzików wojskowych z przełomu XIX i XX wieku.


Zabawy edukacyjne podczas warsztatów otwartych  i zamkniętych dzielnie pomagali koordynować uczniowie 1 i 2 klasy gimnazjum Szkoły Polskiej w Ostii.

Do organizacji imprezy włączyły się również:

Polskie Biuro Informacji Turystycznej w Rzymie przekazując broszury promujące Polskę. Filmoteka Narodowa w Warszawie, która udzieliła zgodę na projekcję popularnej polskiej kreskówki – „Zaczarowany ołówek”. Państwowe  Muzeum Archeologiczne  w Warszawie, przekazując monety wytłoczone w ramach zajęć muzealnych, które zostały wykorzystane podczas warsztatów, WPHI Rzym. A także: Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Miasto Lublin, Urząd Miasta Opole Lubelskie,  Regionalne Centrum Informacji Europejskiej oraz Fundacja Nowy Staw - Lublin. Polskie słodycze z Fabryki Cukierków „Pszczółka” w Lublinie smakowały Włochom i Polakom, dzieciom i dorosłym.
Wszystkim Instytucjom, które wsparły ten projekt ufundowanymi gadżetami serdecznie dziękujemy.
Firma „Mar-Tur” zaoferowała przewóz gadżetów z Lublina.

Pragniemy podkreślić, że Stowarzyszenie „Jaskółki” jest organizacją non profit.  Wszystkie członkinie (i Sympatycy Stowarzyszenia), korzy z wielkim oddaniem i poświęceniem przygotowali program Dnia Polskiego w muzeum Explora uczynili to w czynie społecznym.

 

 

 

 

 

 

 

 


Iwona Bigos

Info i kontakt ze Stowarzyszeniem „Jaskółki”: associazioneclerondini(at)hotmail.it