Dominika Błaszczyk walczyć będzie o tytuł Miss Italia nel Mondo - Nasz Swiat
13
Pn, lipiec

Polacy we Włoszech

22-letnia Dominika Błaszczyk jest jedną z sześciu polskich kandydatek w nowej konkurencji Miss Italia nel Mondo konkursu Miss Italia. Nie wie jeszcze, czy uda jej się wygrać, ale jak sama twierdzi „zwycięstwo nie zmieni jej określonych już planów na przyszłość. Z pretendentką do korony nowej konkurencji, stworzonej specjalnie z myślą o cudzoziemkach żyjących we Włoszech rozmawia Anna Malczewska

Kiedy przyjechałaś do Włoch?
Przyjechałam do Włoch jak miałam 12 lat razem z rodzicami, zamieszkaliśmy w Genzano nieopodal Rzymu. W Polsce ukończyłam szkołę podstawową, a we Włoszech gimnazjum i liceum. W chwili obecnej studiuję Scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie oraz uczęszczam do Szkoły Polskiej dla uczniów tymczasowo przebywających za granicą. Oprócz tego, o ile pozwala mi na to czas, pracuję dorywczo.

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w nowej konkurencji Miss Italia Nel Mondo?
Będąc małą dziewczynką fascynowały mnie tego rodzaju konkursy, lecz później, gdy przeprowadziłam sie do Włoch niestety nie mogłam uczestniczyć w Miss Italia, ponieważ nie miałam obywatelstwa włoskiego. Kiedy tylko dowiedziałam się o nowej konkurencji, wprowadzonej do tegorocznego konkursu, nie zwlekałam z zapisaniem się.

Jakie są twoje wymiary?
biust: 86
pas: 65
biodra: 87

Jakie są Twoje zainteresowania? Widziałam na facebooku twoje zdjęcia z obrazami, czy malujesz?
Tak maluję. Uwielbiam sztukę, móc wyrazić swoje emocje poprzez rysunek, to najpiękniejsza rzecz, a oprócz tego interesuje się i uprawiam wszelkiego rodzaju sporty, jednak najbardziej lubię grać  w siatkówkę.

Mieszkasz tu od wielu lat. Czy czujesz się bardziej Polką, czy może już Włoszką?
Czuję się w stu procentach Polką. W moich żyłach płynie tylko polska krew i zawsze będzie płynąć.

Co da Ci wygrana w konkursie?
Nie nastawiam się na wygraną ,ale z pewnością byłaby ona dla mnie i moich bliskich miłym zaskoczeniem. Nie wiem też, czy zwycięstwo zmieniłoby moje (określone już) plany na przyszłość. Marzę o tym, aby z sukcesem skończyć studia i realizować swoje pasje w przyszłej pracy. Ewentualna wygrana z pewnością doda mi jednak pewności siebie, której braki często odczuwam... Ponadto stworzy mi (być może)możliwość pokazania Włochom mojej Ojczyzny i rodaków z innej niż dotąd perspektywy. Niestety mieszkając we Włoszech często stykam się z nie najlepszą opinią o Polakach i dlatego też korzystam z każdej możliwości, aby w pewien sposób korygować krzywdzące nas stereotypy. Przecież Polki oprócz urody posiadają wiele innych atutów, tylko okazji do ich prezentacji mamy niewiele.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesu w jutrzejszych eliminacjach.
Dziękuję.