Danuta Zabielska: Królowa kuchni polskiej w Rzymie - Nasz Swiat
30
Pn, listopad

Polacy we Włoszech

Danuta Zabielska jest właścicielką restauracji Osteria Barbazza (Largo Andrea Barbazza 32/33) w Rzymie, w której oprócz typowo rzymskich potraw można skosztować polskich przysmaków, jak pierogi, bigos, a nawet chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.  Nasza rodzima kuchnia cieszy się ogromnym powodzeniem wśród Włochów, a ostatnio dzięki wielu inicjatywom organizowanym przez sympatyczną właścicielkę także Polacy nie mogą oprzeć się potrawom, które Danuta pieczołowicie przygotowuje sama. 

Danuta Zabielska / foto: archiwum prywatneKiedy przyjechała Pani do Włoch i dlaczego zdecydowała się Pani opuścić Polskę?
Przyjechałam do Italii w 1992 roku. Miałam tutaj pracować przez 3 lata, a już minęło 22. (śmiech)
 

Kilka tygodni temu minęło 6 lat odkąd otworzyła Pani w Rzymie restaurację Osteria Barbazza, w której na początku nie serwowano polskich dań lecz kuchnię „casareccia”. Kiedy zdecydowała się Pani na wprowadzenie do menu polskich przysmaków?
Zdecydowałam się dość szybko, a mówiąc szczerze pomysł na wprowadzenie do menu polskich potraw podsunęli mi włoscy klienci. Chcieli spróbować naszych przysmaków... Dziś, prawie w 100% serwuje dania polskie. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ nigdy bym nie przypuszczała, że nasza kuchnia będzie smakować Włochom.

Czy Pani klientami są tylko Polacy, czy może także Włosi, którzy chcą poznać naszą narodową kuchnię?
Przez wiele lat moimi klientami byli przede wszystkim Włosi, którzy przyjeżdżali do mnie nawet z daleka, by posmakować naszych dań. Muszę przyznać, że dzięki wielu inicjatywom, które organizuję od kilku miesięcy, do mojej restauracji przychodzi coraz więcej Polaków. I to mnie cieszy, ponieważ spotkania z rodakami są zawsze miłe.

Skąd wzięło się u Pani zamiłowanie do gotowania? Czy jeszcze z Polski?
Od zawsze lubiłam gotować i robię to naprawdę z pasją i wkładam w przygotowanie każdej potrawy całe serce. W mojej restauracji przyrządzam polskie dania w sposób tradycyjny, można powiedzieć po domowemu. Kilka miesięcy temu zmieniłam wystrój mojej restauracji, urządziłam ją w taki sposób, by wchodząc do niej klienci mogli poczuć się jak w domu.

Jakie dania polskie można zjeść w Pani restauracji?
W restauracji Osteria Barbazza można zjeść pierogi (ruskie, z mięsem, kapustą i grzybami) wykonane wyłącznie z polskich składników. Oprócz tego w moim menu są zupy; żurek, rosół, kapuśniak, czy zupa ogórkowa. Na drugie danie przygotowuję bigos, gulasz, kotlety schabowe, gołąbki. Oprócz tego przyjmuję zamówienia na specjalne dania.

Czy wszystkie potrawy przygotowuje Pani sama, czy w kuchni pomaga Pani sztab kucharzy?
Wszystkie dania przygotowuję sama, jedynie czasami proszę o pomoc znajome.

Już niedługo najpiękniejsze w roku święta. Jak co roku, organizuje Pani w swoim lokalu wigilię. Co będzie można zjeść 24 grudnia?
Tak, jak co roku organizuję wigilię dla samotnych i nie tylko. W tegorocznym menu znajdą się typowo wigilijne potrawy polskie oraz włoskie. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt ze mną pod numerem telefonu: 328 8930 614. 25 grudnia zapraszam też wszystkich na obiad świąteczny. Więcej o wigilii w Osteria Barbazza można przeczytać tutaj


Na koniec naszej rozmowy proszę podzielić się z naszymi czytelnikami przepisem na wigilijne danie, które można wykonać bez problemu we Włoszech.
Myślę, że najlepszy będzie przepis na Wigilijną kapustę z grzybami.

Składniki:
1 kg kapusty kiszonej
80 g grzybów suszonych
3 duże cebule
olej lniany lub oliwa z oliwek
szczypta cukru do smaku

Przygotowanie:
Kapustę kiszoną pokroić i dusić w garnku, dodając troszkę oleju i namoczone wcześniej grzyby, Następnie podsmażamy na oleju cebulę i dodajemy do kapusty z grzybami. Pod koniec można dodać szczyptę cukru i pieprzu do smaku. Czym dłużej będziemy kapustę gotować, tym będzie smaczniejsza.

rozmawiała Anna Malczewska