Czternastoma rowerami do Rzymu - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

W niedzielę (11 lipca) z Lubartowa ruszyła rowerowa pielgrzymka. Celem podróży jest Rzym. Uczestnicy codziennie będą przejeżdżać rowerem po 100 km.

14 rowerzystów ruszyło rano sprzed klasztoru ojców Kapucynów. Wczoraj mieli pokonać 120 km i dojechać do Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Codziennie będziemy pokonywać po około 100 km – mówi o. Marcin Derdziuk, opiekun pielgrzymki. – W niektórych miejscach związanych z chrześcijaństwem będziemy się zatrzymywać na kilka dni.
Pielgrzymi biorący udział w wyprawie to głównie tegoroczni maturzyści. Przejadą łącznie 2,2 tys. kilometrów. Za kilka dni opuszczą Polskę. Potem pojadą przez Czechy, Słowację, Słowenię. Do Rzymu dotrą najprawdopodobniej 6 sierpnia. Potem obejrzą Wezuwiusz, po czym wrócą samolotem do Polski.

Rowerzystom towarzyszy wóz techniczny, który wiezie ekwipunek. – Pomimo wysokiej temperatury jedzie się dobrze, z prędkością 25 km/h, czuć lekki wiaterek – relacjonował nam wczoraj z trasy o. Derdziuk.

Pielgrzymi będą nocować w parafiach, a we Włoszech w klasztorach. Organizatorem wyprawy jest klasztor ojców Kapucynów, stowarzyszenia Alwernia oraz klub sportowy Relaks. W ostatnich latach nie organizowano z Lubartowa tak długich rowerowych pielgrzymek. W ostatniej, która prowadziła do Włoch, brali udział dorośli. (jar)