„Cadono morte le foglie” w wykonaniu Magdaleny Aparty - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

9 sierpnia w Aosta i 12 października w Sesto San Giovanni odbędą się koncerty recitalowe z muzyką Chopina w wykonaniu Magdaleny Aparty z M° Antonio Ballista przy fortepianie.

Podczas recitalu, który nosi tytuł „Cadono morte le foglie”, zostaną wykonane wszystkie 20 pieśni, w tym 1 na głos solo oraz mazurki mniej znane. Taki sam program zostanie zaprezentowany przez polską artystkę również w sierpniu w Aosta oraz w październiku w Sesto San Giovanni.
Magdalena Aparta jest polską mezzosopranistką. Urodziła się w Łodzi, ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego jako wiolonczelistka, ucząc się jednocześnie śpiewu solowego (pod kierunkiem prof. A. Dajaka), co umożliwiło jej pomyślne zdanie egzaminu do Teatru Wielkiego w Łodzi. Przez trzy lata pracowała jako artystka chóru, jednocześnie studiując śpiew solowy w Państwowym Liceum Muzycznym im. S. Moniuszki (pod kierunkiem prof. E. Tomaszewskiej - Malczewskiej), które ukończyła w 1988. Śpiew solowy doskonaliła również pod kierunkiem prof. Z. Zemelak.
Śpiewaczka wyjechała do Włoch po ukończeniu Liceum Muzycznego w 1988 roku. W Italii rozpoczęła studia w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, uzyskując dyplomy trzech wydziałów: Śpiew Solowy (prof. A. Bonay), Muzyka Wokalno-Kameralna (prof. D. Uccello) oraz Śpiew w Muzyce Barokowej (prof. M. Hayward i prof. M. Pennicchi). W Mediolanie ukończyła również Studia Podyplomowe - Biennio Post Diploma Laurea w zakresie Śpiewu.
Osiągnięcia polskiej mezzosopranistki są imponujące. Otrzymała ona pierwsze miejsce na konkursie muzyki kameralnej w Monza „Corona Ferrea” w 1992 roku, oraz roku później drugie miejsce na konkursie międzynarodowym w Stresa.
W czasie wakacji doskonaliła się na kursach międzynarodowych: w Gubbio pod kierunkiem G. Canetti, oraz przez trzy lata w Lanciano pod kierunkiem P. M. Ferraro.
W 1997 była docentem asystentem prof. A. M. Pizzoli na międzynarodowym kursie perfekcji muzycznej w Cervo a przez dwa następne lata docentem na letnich kursach międzynarodowych w Giulianova (Teramo).
Od 1998 roku jest docentem śpiewu i muzyki wokalno-kameralnej w Szkole Muzycznej im. G. Donizetti w Sesto San Giovanni (Mi) a od 2007 również w Akademii Muzycznej w Lodi.
Od 2002 jest docentem na międzynarodowym kursie doskonalenia muzycznego w Carloforte na Sardynii.
Karierę rozpoczęła jako sopran przechodząc potem na partie mezzosopranowe. Koncertuje po całych Włoszech, Francji, Szwajcarii, Słowenii, Białorusi i USA propagując muzykę polską, słowiańską oraz włoską. W maju 2007r. na zaproszenie Konsulatu Polskiego, wykonała pieśni K. Szymanowskiego i M. Karłowicza. w Pałacu Clerici, w Mediolanie. W Polsce koncertowała w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy i Wrocławiu.
Repertuar Magdaleny Aparty obejmuje utwory od muzyki antycznej do współczesnej, w wielu językach: opery, muzyka religijna oraz liederistica. Współpracuje z wieloma formacjami: Trio Schubert, Trio Spohr, Kwartet wokalny „Ansamble” (m.in. „Requiem” Mozarta – Milano). Mimi w „Cyganerii” Pucciniego, Hrabina w „Weselu Figara”, Santuzza w „Rycerskości wieśniaczej”, Favetta w „Herbacie na trzecią” Gino Negri (opera współczesna – „Il The delle tre”) to tylko niektóre role wykonywane w różnych teatrach i na różnych scenach.
W muzyce kameralnej koncertowała, zdobywając pochwały publiczności w licznych recenzjach, przy boku artystów o niezaprzeczalnej sławie (pianiści Antonio Ballista, Giorgio Costa, Simonetta Tancredi, altowiolistka Jodi Levitz, clarnecista Alessandro Travaglini, baryton Arturo Testa, tenor Giorgio Casciarri, sopran Luz del Alba, mezzosopran Sonia Turchetta, klawesyniści Giovanni Togni i Magdalena Malec oraz inni artyści).
W roku 2000 zarejestrowano płytę podczas koncertu w Mediolanie (Societa del Giar-dino), gdzie została wykonana opera C. V. Glucka „Il Parnaso Confuso”. Jest to jedyne nagranie tej opery.
Śpiewaczka nagrała także płytę autorską z ariami kameralnymi przy akompaniamencie fortepianu, włoskiego kompozytora XX wieku Turibio Baruzzi oraz DVD dla Uniwersytetu w Tokio z muzyką antyczną przy akompaniamencie klawesynu.
W życiu prywatnym Magdalena Aparta jest żoną znanego klarnecisty Alessandra Travaglini, oraz matką czterech córek.
Mezzosopranistka nie zajmuje się tylko muzyką. W 2000 roku jej wiersze zostały wyróżnione na międzynarodowym konkursie poetyckim w Węglanach. Pisze po polsku w mediolańskim piśmie kościelnym „Spotkania”. Niektóre jej wiersze zostały opracowane muzycznie jako arie i duety przez kompozytora angielskiego Christophera Howella i wykonane przez twórców na wielu koncertach. Jej poezje napisane w języku włoskim, ukazały się w sześciu zbiorach poetyckich i na łamach Internetu.

opr. Justyna R.

Więcej o Magdalenie Aparcie i jej najbliższych koncertach na stronie internetowej: www.magdalenaaparta.com