Ania Golędzinowska - Polka, która zna Silvio Berlusconiego i wydała książkę we Włoszech - Nasz Swiat
27
So, luty

Polacy we Włoszech

Ania Golędzinowska to jedna z niewielu Polek znanych we Włoszech. Swoją karierę rozpoczęła jako modelka i show-girl, a ostatnio zadebiutowała jako pisarka, wydając swoją biografię „Oczami dziecka”. W rozmowie z PolskaItalia opowie o swoim życiu we Włoszech.

Jak to się stało, że trafiłaś do Włoch?
Wyjechałam z Polski w przekonaniu, że jadę do włoskiej agencji modelek. Jednak wkrótce okazało się, że zostałam wywieziona pod Turyn, do nocnego klubu.

Nawiązując do twojego burzliwego życia we Włoszech, podobno przyczyniłaś się do skazania przestępców, ściągających młode Polki do Włoch i zmuszających je  do nierządu?
Tak te informacje pojawiły się nawet na pierwszych stronach polskich gazet. Po kryjomu pomagałam pewnemu dziennikarzowi wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, która ściągała tak jak i mnie, młode Polki do agencji towarzyskich do Włoch. Dzięki śledztwu tego dziennikarza, policji udało się schwytać winnych, jednak bez wystarczających dowodów i śwadków całą tę szajkę uniewinniono.
Dopiero po 9 latach, kiedy to zdecyodowałam się zeznawać w sądzie,  udało się ostatecznie skazać winnych, którzy zostali ukarani za ściąganie młodych Polek do Włoch pod przykrywką agencji modelek i zmuszanie ich do nierządu.


Jaki stosunek mają Włosi do Polaków?
Włosi lubią nas Polaków, doceniają nas za naszą kulturę i system wartości. Poza tym, fakt iż Papież Jan Paweł II był Polakiem sprawił, że jesteśmy postrzegani lepiej.

Jak rozpoczęła się twoja kariera we Włoszech, w końcu nie łatwo wybić się i oglądać swoją twarz we włoskiej prasie i telewizji?

Zobaczyć siebie w telewizji,  to było moje marzenie jeszcze z czasów dzieciństwa. Wszystko wydarzyło  się zupełnie  przypadkiem. Gdy przyjechałam do Mediolanu tak się złożyło, że poznałam tzw lokalną bohemę włoskich gwiazd, ludzi biznesu i zaczęłam się obracać w tym towarzystwie. Potem wszystko potoczyło się samoistnie swoim torem. Otrzymałam kilka propozycji pracy w mediach i zaczęłam pojawiać się na okładkach niektórych włoskich czasopism, oraz występować w telewizji.

Podobno przyjaźnisz się z rodziną Berlusconi?
Tak utrzymuję kontakty z rodziną Berlusconi, a między innymi z Paolo Enrico Beretta, który jest siostrzeńcem Premiera.Tak się składa, że między innymi wczoraj byłam w mediolańskim teatrze Manzoni i również był Premier Silvio Berlusconi.


Jak poznałaś Silvio Berlusconi?
Zostałam wysłana przez mojego ówczesnego agenta Lele Mora na prywatne przyjęcie urodzinowe do Rzymu. Moim zadaniem było wyskoczyć z paczki prezentu i zaśpiewać jak Merlyn Monrou, angielską wersję „sto lat, sto lat”. Okazało się, że przyjęcie  było organizowane dla premiera Włoch - Silvio Belrusconi, o czym ja nie wiedziałam. Gdy ujrzałam przede mną Premiera Włoch, poczułam się tak jakby zatrzymało mi się serce. Nie spodziewałam się, że jadę na przyjęcie do Premiera. W taki właśnie sposób poznałam Premiera Włoch, na jego własnym przyjęciu urodzinowym.


Jakim on jest on człowiekiem?
Premier Silvio Berlusconi jest bardzo sympatycznym,  zabawnym i dowcipnym mężczyzną.
Jako o człowieku nie mogę nic złego o nim powiedzieć. Z kolei  w kwestii polityki wolę się nie wypowiadać.


Ostatnio sporo się mówi o przyjęciach u Premiera Włoch w jego willi w Arcore. Miałaś okazję w nich uczestniczyć?
Ja uczestniczyłam w wielu przyjęciach i bywałam na kolacjach rodzinnych u Premiera w wielu jego posiadłościach, a m.in  w willi Arcore, jednak bywałam tam w towarzystwie Paolo.

Włoska  prasa, a m.in. „Repubblica” czy „Corriere della Sera” opublikowaly twoje sms-y wysłane do głównej bohaterki skandalu - Ruby, znacie się?
Ja nigdy jej osobiście nie poznałam. To ona sama znalazła mnie na Facebooku i zaczęła do mnie pisać. Gdy wybuchł cały ten skandal i dowiedziałam się, że Ruby ma do czynienia z Lele Mora, skontaktowałam się z nią i ostrzegłam, by się trzymała od niego z daleka. Z kolei Ruby odpowiedziała mi, że Lele Mora jest jedynym, który tak naprawdę jej pomaga. Wówczas przestałam odpowiadać  na jej telefony.

Z tego co się dowiedziałam, również i ty współpracowałaś z Lele Mora i to chyba nie były pozytywne doświadczenia?

Tak, to prawda. Miałam pewną nieprzyjemną sytuację podczas przyjęcia, w którym uczestniczyłam jako hostessa reklamująca pewną znaną markę włoskiego piwa. Gdy zrozumiałam podczas tej imprezy, że dziewczyny od Lele Mora są stawiane w dwuznacznych sytuacjach  do takiego stopnia, że mogą być mylone prez niektórych gości z dziewczynami gotowymi na wszystko, zerwałam tę współpracę z Lele Mora tego samego wieczoru. Od tej pory już dla niego nigdy więcej nie pracowałam.

Podobno zarzucasz niektórym polskim portalom i prasie, iż niesłusznie określa cię mianem eskort, skąd te pomówienia?

Tak to prawda. Niektóre polskie portale plotkarskie, opublikowały pewne zdarzenia i moje słowa wyrwane kompletnie z kontekstu, sugerując tym samym, iż byłam jedną z dziewczyn uczestniczących w domniemanych orgiach u premiera.  A to są kompletne bzdury.  Poza tym prawdziwy dziennikarz dzwoni do osoby zainteresowanej i sam osobiście pyta się o jej wersję wydarzeń, zamiast wypisywać niestworzone rzeczy.  Oni powinni być dumni z Polek, którym udaje się za granicą, a nie tylko oczerniać.


Z kolei we Włoszech masz i swoich obrońców, a m.in  siostrzeńca Premiera - Paolo Enrico Beretta?

Paolo zna mnie bardzo dobrze. Znamy się z resztą już  od trzech  lat. Byłam przy nim gdy zmarła jego mama, siostra Silvio Berlusconiego. Nasza znajomość jest czysto platoniczna, mimo że bardzo często się spotykamy. W zasadzie, od mojego powrotu z Medjugorie zmieniłam moje życie i w rezultacie od roku  nie wychodzę prawie wogóle z domu. W związku z tym, od czasu do czasu spotykam się tylko  z kilkoma bliskimi przyjaciółmi, bądź z Paolo np w restauracji. On  to rozumie i szanuje moje decyzje. W związku z tym broni mnie, ponieważ zna prawdę i nie chce by niesłusznie insynuowano rzeczy, które nie miały miejsca, a przy okazji  mnie oczerniano.


Powróćmy do twojej książki. „Con gli occhi di bambina” jest twoją biografią  o poszukiwaniu utraconej niewinności, dlaczego taki tytuł?

Tytuł nawiązuje do moich trudnych przeżyć i do mojej przeszłości. Wszystkie fakty i zdarzenia są autentyczne i bez retuszu. Nie pozwoliłam nic zmienić mojemu wydawcy, czy podkoloryzować.

Dlaczego umieściłaś w przedmowie twojej książki cytat Jana Pawła II – „Non abbiate paura. Serenita è farsi portare dal Signore”?
Zdecydowałam się umieścić ten cytat, ponieważ Jan Paweł II jest dla mnie bardzo ważną osobą. Cenię go ze względu na to, jakie wartości przekazywał, za jego człowieczeństwo, dobroć i prostotę.

Poza tym, gdy obracałam się w światku mediolańskiej bohemy i brałam narkotyki, pewnego dnia zobaczyłam moich znajomych, którzy na książce z ilustracją Jana Pawła II wciągali kokainę.  To co zobaczyłam bardzo mnie zabolało i poruszyło. Tak jakby to był jakiś znak dla mnie. Od tamtej pory starałam się skończyć z narkotykami.

Nie zabrakło ci odwagi, by pisać o twoich trudnych  relacjach z rodziną i tragicznych, bardzo osobistych wydarzeniach z twojego życia. Nie bałaś się tego publicznego „uzewnętrznienia”?
Moja historia nie jest jedyną. Bywają jeszcze bardziej trudne przypadki i tragiczne historie osób, które nie mogą mówić o tym co je spotkało czy ze strachu, czy  też ze wstydu. W związku z tym, opisując moje życie chciałam udowodnić, że bez względu na to skąd się wywodzisz, czy z biedoty, czy też ze środowiska narkomanów, posiadając marzenia, możesz je zawsze zrealizować. Publikując moją książkę chciałam dać wszystkim nadzieję.

Jesteś osobą publiczną, nie zastanawiałaś się, że  poprzez opublikowanie twojej biografii, w której opisujesz twoje trudne dzieciństwo, skomplikowane relacje z mamą, oraz tak dramatyczne wydarzenia jak gwałt,  możesz samej sobie zaszkodzić?

Ja nie mam nic do ukrycia, nigdy nikogo nie zabiłam, ani się nie sprzedałam. W książce przyznałam się do moich błędów i opisałam to co przeżyłam. Ci co przeczytają moją książkę mogą to zaakceptować albo i nie. Ostatecznie to inni mają powody, by się wstydzić.

Jesteś  jedną z niewielu Polek, która napisała książkę po włosku i wydała ją najpierw we Włoszech, a nie w Polsce. Jak to się stało?

Najpierw napisałam książkę, a potem oczywiście  dzięki pomocy Flavio Pagano zostały naniesione poprawki językowe. Niektórzy sugerują, że książka została wydana dzięki pomocy moich znajomych, ponieważ wydawnictwo Piemme Gruppo Mondadori należy do rodziny Berlusconi. Jednak w rzeczywistości, nie otrzymałam żadnej pomocy z ich strony.

„Con occhi di bambina" jest książką, która łączy w sobie elementy kryminału, romansu, książki przygodowej i gatunku w stylu o pszukiwaniu siebie. Rozumiem, że te wszystkie elementy składają się na twoje burzliwe życie?
Faktycznie książka jest moją biografią i przedstawia fakty takie jakie miały miejsce. Powtarzam, ja nie mam nic do ukrycia i nie mam czego się wstydzić.

Piszesz również o poszukiwaniu wiary, to chyba  nie jest  modny temat w dzisiejszych czasach?
Nie tak do końca. Obecnie coraz więcej ludzi wierzących chciałoby móc z kimś porozmawiać o swojej wierze, ale po prostu się wstydzi przyznać do tego, że wierzy w Boga.

Co  ci się przydarzyło w Medjugorie, czy ta pielgrzymka miała jakiś szczególny wpływ na twoje życie?

Czułam w głębi duszy, że muszę pojechać do Medjugorie. Gdy tam przebywałam,  pewnego dnia wspinając  po róśnych wzniesieniach i pokonując stacje drogi krzyżowej w okolicach sanktuarium, miałam moment zwątpienia. Chciałam poddać się, zejść na dół i pójść do baru na piwo. Wówczas tak jakby ktoś dodał mi sił i dał do zrozumienia, że ja muszę skończyć tę drogę krzyżową i przejść ją do końca. Gdy dotarłam na sczyt, padłam na kolana i zaczęłam się modlić.

Przebywając w Medjugorie odwiedziłam również stowarzyszenie „Nowe horyzonty”, prowadzone przez siostry zakonne. Tam uczestniczyłam w spotkaniu z osobami, które przeżyły m.in masowy gwałt, albo miały problemy z narkotykami, a dzięki wierze i modlitwie udało im się powrócić do Boga. Po tych doświadczeniach kontynuowałam moją wędrówkę po Medjugorie i wróciłam do Mediolanu spokojniejsza.
Gdy wierzysz w Boga, nie zadajesz sobie zbędnych pytań, bo znasz już na nie odpowiedzi.

Czy twoja książka pojawi się w Polsce?

Odezwało się do mnie pewne  katolickie wydawnictwo świętego Pawła. Być może po rozwiązaniu niektórych kwestii organizacyjnych, typu dokonanie tłumaczenia na język polski, być może książka ukaże się również i w Polsce.

Podobno interesujesz się kwestiami, dotyczącymi przemocy wobec kobiet i dzieci. Co konkretnie robisz w tym kierunku?

Rzeczywiście problem przemocy wobec dzieci i kobiet jest mi szczególnie bliski. Chciałam przekazać część mojego honorarium ze sprzedaży biografii, a także umieścić w moje książce dane konta bankowego niektórych włoskich organizacji, zajmujących się  obroną praw kobiet i dzieci. Organizacje te nie były zainteresowane moją propozycją. Jednak ostatnio nawiązałam kontakty z pewnym polsko-włoskim stowarzyszeniem zajmującym się właśnie kwestią przemocy wśród kobiet i dzieci.

Jakiś czas temu  w nawiązaniu do ujawnionego przypadku księdza pedofila, we włoskich mediach ukazał się twój komunikat, w którym apelujesz by wprowadzono  ustawę o kastracji księży pedofili?

Nie tylko księży, ale wszystkich tych, którzy wykorzystują bezbronne dzieci. Takie osoby, które mimo podjętej próby leczenia nadal krzywdzą dzieci, należałoby poddawać kastracji chemicznej. Jestem za  wprowadzeniem tego typu ustawy, która będzie mogła chronić niewinne dzieci, a nie bezkarnych pedofilów.
Bez względu na to, czy są to pedofile księża czy osoby świeckie, powinny być ukarane za to co czynią. 
A ja nie mam nic przeciwko księżom, ja jestem przeciw pedofilom.

Jakie masz plany na przyszłość: studia, czy kariera?

Mam nadzieję, że w przyszłości albo założę rodzinę, albo być może rozpocznę studia teologiczne. Na chwilę obecną  nie mam jeszcze konkretnych planów. Teraz kończę szkołę i chłonę wiedzę, której tak mi kiedyś brakowało. Czas pokażę co się będzie ze mną działo. Niedługo jadę na kilka tygodni do sanktuarium w Medjugorie do sióstr zakonnych, by zastanowić się co chcę zrobić z moim życiem .

Błysk fleszy i kamer telewizyjnych już cię nie pociągają, a co z planami aktorskimi?
W tej chwili flesze i kamery telewizyjne mnie nie interesują, nie zależy mi na „czerownym dywanie”.
Jeśli pojawiam się w telewizji, to tylko w związku z moją książką „Con gli occhi di bambina”, a na niektórych przyjęciach pojawiam się tylko z konieczności. Poza tym, bardziej cię szanują gdy mniej bywasz i rzadziej pokazujesz się  w towarzystwie.
Co do aktorstwa, to aktorką można być nie tylko w telewizji, ale w każdym innym miejscu. Będąc aktorką, można na przykład  rozbawiać dzieci z sierocińca.

Czym teraz się zajmujesz?
Obecnie pracuję nad kolejną książką, tym razem będzie to triller z motywem religijnym.

Dziękuję za rozmowę.

Ania Golędzinowska od miesiąca przebywa w Medjugorie w stowarzyszeniu prowadzonym przez siostry zakonne. Zrezygnowala z kontraktu proponowanego przez bilionera z Porto Cervo, ponieważ obawiała się, iż „świat pozorów i sztuczności” spowoduje, że znów zejdzie na niewłaściwą drogę.

Obecnie Ania poinformowała na swoim profilu na Facebooku, iż w Mejdugorie oddaje się modlitwie i postom, czytając dzienniki świętej Faustyny Kowlaskiej.

 

Monika Zakrzewska