Wystawa polskiego satyryka i karykaturzysty w Terni - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Nasze sprawy

Stroje ludowe na wesoło oraz wystawa rysunku satyrycznego o Wesołym Wieżowcu znanego karykaturzysty – Szczepana Sadurskiego zawitały do Włoch.

16 maja w sali gimnastycznej szkoły przy via Fratelli w mieście Terni (środkowe Włochy) z inicjatywy Stowarzyszenia EMPATIC, odbyło się spotkanie mieszkańców. Wśród zaproszonych było stowarzyszenie Comunità Polacca, kierowane przez Annę Grabowską. Podczas całej imprezy, odwiedzający mieli okazję zapoznać się dwoma ekspozycjami przygotowanymi przez Szczepana Sadurskiego we współpracy z Anną Grabowską – prezesem stowarzyszenia polonijnego, członkinią Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party), która dwa lata temu sfotografowała Wesoły Wieżowiec w Terni.
 

Grabowska w widocznym miejscu miała przypiętą legitymację PDH, dlatego też była pytana przez wielu obecnych - co to takiego. Chętnie mówiła zainteresowanym o najweselszej partii świata i jej symbolu, uśmiechniętym wieżowcu z papieru. Tym większe wzbudziło to zainteresowanie, gdyż w Terni rozpoczęła się kampania wyborcza do wyborów regionalnych. Było wiele uśmiechu, a mieszkająca w Terni Irina, pochodząca z Ukrainy, zadeklarowała chęć sfotografowania Wesołego Wieżowca w kraju pochodzenia.  
 

Pierwsza wystawa, to cykl kilkunastu plansz jego autorstwa, przedstawiających polskie stroje ludowe. Są to namalowane z detalami stroje ludowe z różnych regionów Polski, które przywdziały postacie (kobieta i mężczyzna) z rysunków Sadurskiego.

Druga ekspozycja, to plansze z ponad 30. niedużymi rysunkami karykaturzystów z różnych krajów, przedstawiające Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper). O tym, jak postawić Wieżowiec można przeczytać TUTAJ. Ten uśmiechnięty "wieżowiec" z papieru został dotychczas sfotografowany w ponad 350. miejscach świata, a od niedawna krąży też po świecie wystawa z humorystycznymi rysunkami o Wesołym Wieżowcu (ekspozycja w Terni jest siódmą z kolei).    
opr. Anna Malczewska
źródło: Sadurski.com
zdjęcia: Comunità Polacca w Terni