Wieczór polski w ARCI-Benassi w Bolonii/San Lazzaro - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Nasze sprawy

„Tam na północ! Hen daleko! Tam świat inny, lud odmienny”, czyli wieczόr  polski w ARCI-Benassi w Bolonii/San  Lazzaro

ARCI - Benassi to miejsce, gdzie bolończycy z dzielnicy San Lazzaro spędzają czas wolny. Organizują tam imprezy o charakterze sportowo-kulturalnym. Chcąc lepiej poznać inne narody, organizują co roku wieczorki tematyczne dotyczące wybranego kraju. W tym roku omawianym krajem była Polska. Do przygotowania tego spotkania włączono do współpracy polski Konsulat Honorowy w Bolonii (ma siedzibę przy via del Pratello 6/B ) oraz RADIO KLIK i polsko-włoskie Stowarzyszenie “VIA dell’AMBRA”, w którego statucie jest promowanie Polski.

26 marca br. o godzinie 20.30 mimo późnej pory, zjawiło się około 150 osób. Nie zabrakło i naszych rodakόw z Bolonii i okolic. Po oficjalnym powitaniu zebranych przez prezesa ARCI oraz Asesora od spraw kultury, odpowiedzialnego za relacje i projekty międzynarodowe, zabrał głos Wicekonsul Bartosz Skwarczyńskiz Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.

Nawiązał on do szczególnych więzi, które od wieków łączą Włochów i Polaków. Oddział włoskich partyzantów oddziału Maiella walczył u boku 2 Korpusu pod wodzą gen. Andersa. Pan konsul, korzystając z okazji, zaprosił wszystkich w dniu 18 kwietnia, na cmentarz polskich żołnierzy w San Lazzaro, na obchody 70 lecia wyzwolenia Bolonii. Przedstawiciele ANPI pokazali krótki film dokumentalny przedstawiający wkraczanie wojsk alianckich do Bolonii. Specjalnie na polski wieczór przyjechał prosto z Gdańska, dziennikarz Roberto M. Polce, autor artykułów o Polsce pisanych do włoskich gazet i czasopism.

Krόtki wywiad przeprowadziła z nim Dorota ,członkini Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA”. Można było zakupić niektόre publikacje wydane w języku włoskim o polskich miastach. A dla tych co lepiej chcieliby poznać mentalność Polakόw Roberto M. Polce napisał książkę: „POLONIA, tradizioni, usi, costumi”.

Następnie Edyta, redaktor Radia KLIK przedstawiła swoich gości: Alessio Costa tłumaczącego na język włoski wszelkie materiały dotyczące obozu w Auschwitz-Birkenau oraz Francesco Galofaro i Magdalenę Marię Kubas, którzy zapoznali zebranych z pieśnią F. Chopina, którą napisał on do słόw wiersza „Lecą liście z drzewa”  Wincentego Pola. Wyjaśnili ,że ten wiersz miał  ukrytą patriotyczną treść. Napisany był w przededniu wybuchu Powstania Listopadowego, aby umocnić poczucie polskości, dając siłę w walce z zaborcą.

Znalazło się też miejsce dla najmłodszej generacji. Alice Spisni opowiedziała o swoich  polskich doświadczeniach, prezentując fotografie wraz z dowcipnymi komentarzami. Naprawdę był to bardzo sympatyczne wystąpienie. Celem tego wieczoru było ukazanie włoskim przyjaciołom, że nasz kraj, Polska, to nie tylko historia, krajobraz,  tradycje, ale także kultura. Ma ona czterech laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wybrane poezje polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej zaprezentowała aktorka Magdalena Jaroszyk. Akompaniował jej na gitarze klasycznej Riccardo Farolfi. W międzyczasie w salce obok można było obejrzeć niektóre fragmenty z polskich filmόw i porozmawiać o Polsce i Polakach z Emilią, pracownicą Konsulatu Honorowego.

Na zakończenie staraniem ARCI i Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA”  można było spróbować niektóre specjały z kuchni włoskiej i polskiej. Mimo późnej pory wszyscy wracali usatysfakcjonowani. Patrząc z  perspektywy czasu, wejście Polski do Unii Europejskiej, rozwój myśli technicznej, a przede wszystkim zmiana granic w 1945 roku, zdezaktualizowały trochę poemat „PIEŚŃ O ZIEMI NASZEJ” Wincentego Pola: „tam świat inny, lud odmienny”.

Dziś Polska to kraj Europy Środkowej a ludzie, którzy tam mieszkają są tacy jak wszędzie,może za wyjątkiem polskich kobiet, z ktόrymi chętnie żenią się cudzoziemcy (zwłaszcza Włosi). Sam konsul to przyznał ,że Polki mają w sobie coś szczegόlnego.Panowie obecni na Sali to potwierdzili. „Odkrywcą” tej inności Polek był piosenkarz polskiej estrady Andrzej Rosiewicz. Śpiewał już o tym w latach 80-tych: „bo najwięcej witaminy, mają polskie dziewczyny”.

Tekst: Anna Pankowska, Stowarzyszenie VIA dell’AMBRA

Zdjęcia: Roberto M. Polce