Tegoroczny Święty Mikołaj w naszym domu mówi po polsku! - Nasz Swiat
19
Cz, lipiec

Nasze sprawy

Wspierając akcję „W naszym domu mówimy po polsku” proponuję, aby wśród tegorocznych, bożonarodzeniowych prezentów znalazła się książka. Pamiętajmy, iż umiejętność czytania w języku polskim to niezbędna kompetencja w rozwoju naszych dwujęzycznych dzieci.

Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele wartościowych nowości, natomiast dobrze znane nam już tytuły twórczości dla dzieci, wzbogacone wspaniałą, artystyczną szatą graficzną zachwycą niejednego bibliomana i z pewnością spodobają się dzieciom. Warto zatem odwiedzić internetowe strony wydawnictw. Co wybrać?


Przypomnę, że rok 2013 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Witolda Lutosławskiego oraz Juliana Tuwima. Tym, co łączy tych dwóch wybitnych twórców jest szacunek dla najmłodszych odbiorców sztuki – dzieci. Witold Lutosławski skomponował muzykę do wierszy Juliana Tuwima.

Myślę, że ciekawym prezentem będą „Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima” oraz płyta z „piosenkami dziecinnymi” Witolda Lutosławskiego.

Cenną publikacją jest również książka Wandy Chotomskiej „Muzyka Pana Chopina” (z dołączoną płytą CD). Warto zadbać o to, by nasze dzieci poznały i pokochały piękno muzyki klasycznej.

Innym ważnym wydarzeniem w obecnym roku jest 150 rocznica powstania styczniowego. Zwracam uwagę na bardzo bogato ilustrowany album pt. „Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 roku”. Dodam, iż publikacja ta towarzyszyła wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu przygotowanej przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Niezwykle pomocnym w nauce naszej historii może być komiks. Sympatyczni bohaterowie: Tytus, Romek i A’Tomek – opowiadający o wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, przebiegu bitwy pod Grunwaldem czy  odsieczy wiedeńskiej, proste, krótkie teksty z pewnością zachęcą dwujęzyczne dzieci do czytania. Polecam: „Tytus, Romek i A'Tomek w bitwie grunwaldzkiej 1410 roku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”, “Tytus, Romek i A'Tomek w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani “ oraz  “Tytus, Romek i A'tomek w bitwie warszawskiej 1920 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”.

Inną propozycją czytelniczą, poruszającą tematy nietolerancji, potrzeby szacunku, zrozumienia i akceptowania inności jest „Niebieska niedźwiedzica” Joanny M. Chmielewskiej. Sądzę, że w środowiskach wielokulturowych tematy te pozostają wciąż aktualne. Historia tytułowej niebieskiej niedźwiedzicy Azul może rozpocząć ważną i potrzebną dyskusję z dzieckiem.

Ciekawym i jednocześnie skutecznym wsparciem rozwoju języka polskiego naszych dzieci jest prowadzenie (pisanie i rysowanie) dzienniczka wydarzeń.

Proponuję „Mój pierwszy dzienniczek” Agnieszki Fabisiak-Majcher i Elżbiety Ławczys. Jestem pewna, iż ten pierwszy dzienniczek - pamiętnik dziecka w przyszłości okaże się bezcenną pamiątką z dzieciństwa.

Zachęcam również do czytania dzieciom i z dziećmi ponadczasowych, zaliczanych do klasyki poezji dziecięcej utworów Aleksandra Fredry, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Stanisława Jachowicza czy Marii Konopnickiej. Te piękne wiersze, wydane w formie książkowej z barwnymi ilustracjami, nie tylko uczą myśleć i mówić, ale także wpływają na emocjonalny rozwój dziecka. A dla nas bez wątpienia pozostają sentymentalnym powrotem do kraju dzieciństwa.

Lub też zwyczajnie, po prostu podarujmy dziecku książkę, która – naszym zdaniem -  spodoba mu się i  zachęci do czytania w języku polskim!

Życzę owocnych, literackich poszukiwań i oby tylko Święty Mikołaj hojnie wzbogacił domowe, polskie biblioteczki naszych dzieci.

Alicja Lejkowska