Ruszył projekt „Prossima fermata: Polonia” w Genui - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Nasze sprawy

Miesiąc kwiecień w Genui będzie miał smak polskich jabłek, a to za sprawą Stowarzyszenia kulturalnego Gulach”, pomysłodawcy i organizatora projektu „Prossima fermata: Polonia” zrealizowanego przy ścisłej współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie oraz Katedrą Polonistyki Uniwersytetu w Genui dzięki funduszom polonijnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nieprzypadkowo to właśnie jabłko zostało wybrane jako główny motyw trwającego do 29 kwietnia cyklu kulturalno-kulinarnych wydarzeń. Ów „zakazany owoc” jest bowiem symbolem polskiego pawilonu na Expo 2015.

Pierwszy etap projektu „Prossima fermata: Polonia”stanowi zainaugurowana 31 marca w Palazzo Ducale w Genui (Sala Dogana) wystawa Social Illusion,przedstawiająca rysunki Pawła Kuczyńskiego. Młody polski artysta jest rozpoznawalny na całym świecie głównie dzięki cechującej jego prace ironii, poprzez którą ilustruje najbardziej aktualne problemyspołeczne XXI wieku, takie jak np.: konsumpcjonizm, konflikty zbrojne, mechanizmy polityczne, biedę czy uzależnienie od internetu i portali społecznościowych.

Dalszy program wydarzeń obejmujedwa spotkania literackie: pierwsze tokrótki wykład poświęcony zjawiskom italofilii i italofobii w literaturze i sztuce polskiejna przestrzeni stuleci, drugie natomiast to spotkanie na temat „zakazanych związków– zarówno hetero-, jak i homoseksualnych – w literaturze polskiej XX wieku.

Kolejnym punktem programu jest prezentacja projektu fotograficznego Mittelphoto Polonia, czyli krótkiego przeglądu nieznanej i niedocenianej we Włoszech polskiej fotografii współczesnej.

Organizatorzy festiwalu „Prossima fermata: Polonia” dużo miejsca poświęcili także polskiej kuchni. W programie znajdują się więc dwa warsztaty kulinarne – „Una mela al giorno” oraz „La Mela Alcolica” – obydwa poświęcone wykorzystaniu jabłka na polskim stole, a także cykl kulinarnych podróży po wybranych regionach Polski, takich jak: Małopolska, Mazury, Pomorze oraz Śląsk.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich proponowanych przez „Gulasch” wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej oraz na stronie fb Stowarzyszenia oraz na zamieszczonych poniżej ulotkach.

Serdecznie zapraszamy!

Stowarzyszenie kulturalne „Gulasch”

http://associazionegulasch.it/
https://it-it.facebook.com/associazionegulasch