Przeszło dwa lata temu… - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Nasze sprawy

Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Padwie (AIPP) istnieje od ponad dwóch lat. 20 lutego 2008 r., na pierwszym spotkaniu stowarzyszenia, nikt z założycieli nie spodziewałby się tak bogatej i uwieńczonej sukcesem działalności. Głównym celem działania miało być zorganizowanie sobotniej Szkoły Polskiej i kilku skromnych inicjatyw, mających zbliżyć i zapoznać ze sobą Polonię padewską.
Pierwsze lekcje odbyły się w nowej, tymczasowej siedzibie stowarzyszenia przy via Morgagni,  już 19 kwietnia 2008. Równolegle z zajęciami skierowanymi do 12-osobowej grupy  dzieci, rozpoczęto kurs języka polskiego dla dorosłych. Głównymi jego adresatami byli Włosi, którzy zaadoptowali dzieci polskiego pochodzenia. W roku szkolnym 2008/2009 do szkoły zapisanych już było ponad 20 uczniów, a liczba ta wzrastała z miesiąca na miesiąc.
Entuzjazm Polonii padewskiej i zadowolenie z działalności AIPP wyrażany bywał podczas licznych spotkań. Szczególnie upamiętniła się kolacja zorganizowane w Klubie Oficerskim w Padwie z okazji 90. rocznicy Odrodzenia Polski i dla przywitania nowego Konsula Generalnego w Mediolanie, w której udział wzięło 150 osób. Na Wigilii Polskiej w grudniu 2008 wzięło udział ponad 100 osób.
Tegoż roku AIPP sponsorowała również pobyt: duetu flautowego Karoliny Balińskiej i Ewy Liebechen z Warszawy (konkurs w Padwie) i trzech młodych wokalistów polskich (Międzynarodowy Konkurs Liryki w Montagnana  „G. Martinelli - A. Pertile”).
W roku 2009 AIPP zorganizowała 80-cio godzinny kurs j. polskiego dla dorosłych, dofinansowany ze środków U.E.
Na targach „Fiera Campionaria”  w maju tegoż roku stowarzyszenie zorganizowało również stoisko polskie w Padwie, na którym przedstawione zostały książki pisarzy polskich wydanych w języku włoskim, promowano produkty, turystykę i strefy gospodarcze Polski o statucie specjalnym.
W czerwcu 2009 zorganizowana została konferencja poświęcona pamięci profesora B. Geremka. Z tej okazji AIPP zaprosiło, jako gościa honorowego prof. Karola Modzelewskiego.
W sławnym palladiańskim pałacu z XV wieku, projektu Andrea Palladio - Villa Contarini w Piazzola nad Brentą k/Padwy, 19 września 2009, AIPP zorganizowało „Dzień Polski”. Całodzienne seminarium objęte było patronatem Parlamentu Europejskiego, Urzędu miasta Padwy i Piazzoli nad Brentą, Uniwersytetu Padewskiego i Izby Handlowej.
W sympozjum wzięli udział liczni goście, m.in.: Prof. Giuliano Pisani (Dyrektor Komisji ds. Kultury w Urzędzie Miasta Padwy i Zastępca Prezesa „Ogrodu Sprawiedliwych”), Pani Isabella Longo (gospodarz i przedstawiciel Fundacji Girardi), prof. historii na U. P. Pan Achille Olivieri, dr. Maria Dębicka (Kustosz Wawelu), prof. Krystyna Styrna-Bartkowicz (wydziału architektury Politechniki krakowskiej).
Bardzo ciekawym dla Polonii padewskiej był wykład prof. Ryszarda Demela o wielowiekowej obecności Polaków w Padwie. Prof. Demel, weteran II-go Korpusu Andersa, pisarz, artysta, były lektor na Uniwersytecie w Wenecji i w Padwie, jest autorem pięciu witraży w krypcie katedry padewskiej.
Ponadto uczestniczyli także: inż. Francesco Betella (Zastępca Prezesa Związku Przemysłowców Padewskich), prof. Maurizo Mistri i  dr. Massimo Chieregato (z wydziału ekonomii U. Pd., dr. Grzegorz Mackiewicz (były Dyrektor Ekonomicznej Strefy Specjalnej Suwałk) i przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa.
Z okazji 60-lecia II wojny światowej wyświetlony został film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim, podarowany przez Instytut Kultury Polskiej w Chicago (USA). Pani Barbara Pągowska–Cooper (Wiceprezes IKP) przedstawiła działalność stowarzyszenia i komentowała film. Ogromne wzruszenie wzbudziła historia pana Andrzeja Pileckiego (syn Jana), który urodził się w Obozie Zagłady w Oświęcimiu.
Całodzienne spotkanie zakończył występ 40-osobowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, który zatańczył na tarasach najpiękniejszego i największego pałacu weneckiego.  „Krakowiacy” wystąpili również następnego dnia w Padwie, na Piazza dei Signori, gdzie odnieśli następny sukces i owacje mieszkańców Padwy.  
AIPP, przy współpracy, ze strony włoskiej, Urzędu Miasta, Gminy Żydowskiej i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Padwie, ze strony polskiej,  Kancelarii Prezydenta R.P., Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Żydów Polskich, 30 stycznia br. otwarło wystawę o Auschwitz – Birkenau okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci i 65-tej rocznicy wyzwolenia Obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Żadna wystawa w Padwie nie miała tak dużego zainteresowania i tak znacznej frekwencji. Była ona prawdopodobnie największą dotychczas zorganizowaną wystawą we Włoszech poświęconą obozowi koncentracyjnemu w Oświęcimiu.
AIPP włączyła się również w obchody Roku Chopinowskiego cyklem koncertów z udziałem dwóch polskich artystów: sopran Anny Kostrzyńskiej i pianisty M. D. Głucha. 27 lutego t.r. odbył się koncert w Monselice (Pd), 28 lutego w Bolonii  i 1 marca, w dniu urodzin Chopina, w Villa Contarini/Piazzola sul Brenta (Pd).
Co roku AIPP organizuje również kolonie letnie nad Adriatykiem dla dzieci z Polski i polskich dzieci mieszkających we Włoszech.

Zarząd Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Padwie (AIPP)