Polskie groby na Cimitero Monumentale w Mediolanie - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Nasze sprawy

Na zabytkowej nekropolii mediolańskiej, Cimitero Monumentale, 1 listopada odwiedzamy corocznie grób pp. Rajkiewiczów, który objęliśmy opieką jako organizacja polonijna. Oto garść informacji z ich życiorysów:

Inżynier Witold Rajkiewicz  ( zm. w 1939 r.) – patriota i działacz polonijny; odznaczony Orderem Polonia Restituta, aktywny w czasie pierwszej wojny światowej na rzecz odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Wraz z wieloma wybitnymi Włochami (np . profesorem Nictopolionem Maffezzoli, tłumaczem Prusa i Reymonta i słynnym Arrigo Boito, ) stworzył w 1914 roku Comitato Pro Polonia, promującego ideę wskrzeszenia Polski poprzez publikacje, odczyty i odezwy, które wywarły silny wpływ na opinię publiczną we Włoszech. Komitet ten pomagał do 1919 roku Legionowi Polskiemu we Włoszech, stworzonemu pod egidą rządu włoskiego.

Artysta i antykwariusz – uczestnik I światowego kongresu dotyczącego obrotu dziełami sztuki w 1933 roku w stolicy Lombardii. Autor publikacji pt. „L’Arte e gli artisti in Polonia nei secoli passati” (wydawnictwo SETI, rok 1933) przetłumaczonej na język francuski, angielski i niemiecki. Współtwórca stowarzyszenia Circolo Polacco Milanese w okresie międzywojennym .

Wittoria Kossowska – Rajkiewicz ( zm. w 1932 r, ) wymieniona została we wspomnieniach świadka-legionisty jako osoba wręczająca majorowi Kluczyńskiemu sztandar pułkowy w Bergamo w lutym 1919 roku. Sztandar ozdobiono Orłem Polskim i Krzyżem Savoya, jako symbol łączności między Polską i Italią, za Pułk ten z Mandria di Chivasso (Turyn) odjechał do Francji, a do Polski przybył w maju z Armią generała Hallera.     


 

Barbara Głuska-Trezzani
Polsko- Włoskie Koło Kulturalne w Lombardii