Polecamy arcyciekawy blog Polki o pięknym regionie Włoch, w którym mieszka - Nasz Swiat
18
So, wrzesień

Nasze sprawy

CiekawAOSTA to polskojęzyczny blog, redagowany przez Agnieszkę Stokowiecką o jednym z najpiękniejszych regionów Włoch, Dolinie Aosty, w której autorka mieszka od 2006 roku. Agnieszka zapoznaje czytelników z pięknem alpejskiej przyrody, udziela mnóstwo praktycznych porad polskim turystom, na bieżąco informuje o lokalnych atrakcjach i wydarzeniach. Gorąco zachęcamy wszystkich do śledzenia bloga CiekawAOSTA, którego autorka zaraża także swoim nastawieniem do życia: optymizmem, fascynacją piękna otaczającej ją przyrody i umiejętnością dzielenia się z innymi cudami, które na co dzień odkrywa.

Redakcja

Zielona Dolina Aosty

Przedruk artykułu Agnieszki Stokowieckiej z jej bloga

Po raz pierwszy przyjechałam do Doliny Aosty z wizytą w 2005 roku. Mój pobyt trwał wtedy tylko 5 dni i nie, nie napisze Wam, że od pierwszego wejrzenia zakochałam się w Alpach, ale z pewnością wyjechałam stąd zauroczona pięknem natury, którym charakteryzuje się Dolina Aosty. Moje zauroczenie nie minęło i myślę, że natura jest jednym z tych elementów, które doceniam najbardziej mieszkając tutaj.

Czy można się dziwić mojemu stanu ducha? Ponad 30 % terytorium regionu należy do obszarów chronionych, jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Piękno natury Doliny Aosty to Park Narodowy Gran Paradiso, Park Krajobrazowy Mont Avic, 10 rezerwatów przyrody i alpejskie ogrody botaniczne. Obszary te w sporej części należą również do europejskiej sieci Natura 2000.

Dolina Grisenche (Valgrisenche)

Dolina Grisenche (Valgrisenche).

Jednym słowem gdzie się człowiek nie ruszy tam spotyka górskie szczyty, obszar chroniony, alpejskie jeziora czy dzikie obszary podmokłe. Wszystkie te tereny są naturalnym schroniskiem dla roślin i zwierząt: licznych roślin leczniczych, skupisk motyli, kolonii żab, ptaków drapieżnych czy po prostu kozic i koziorożców alpejskich. Miejsca chronione są dostępne dla zwiedzających, zachowując oczywiście ostrożność i poruszając się po wyznaczonych szlakach turystycznych.

Proponuje Wam obejrzenie filmu o naturze w Dolinie Aosty, którego głównymi bohaterami są mieszkańcy górskich szczytów, parków i rezerwatów przyrody.

 

Na stronie projektu Viva Valle d’Aosta unica per natura możecie ściągnąć mapę Doliny Aosty z listą wszystkich obszarów chronionych, które poniżej dla Was przetłumaczyłam.

1. Narodowy Park Gran Paradiso, 2. Park Krajobrazowy Mont Avic, 3. Masyw Mont Avic i Mont Emilius, 4. Rezerwat przyrody Jezioro Lolair, 5. Środowiska wapienne na dużych wysokościach w Dolinie Rhemes, 6. Rezerwat przyrody Marais w Morgex i La Salle, 7. Rezerwat przyrody Cote de Gargantua, 8. Rezerwat przyrody Staw Loson, 9. Rezerwat przyrody Staw Holay, 10. Rezerwat przyrody Jezioro Villa, 11. Rezerwat przyrody Mont Mars, 12. Lodowiec Mont Blanc, 13. Dolina Ferret (Val Ferret), 14. Talweg w Dolinie Ferret (Val Ferret), 15. Lodowiec Mont Rose, 16. Środowisko wysokogórskie Combe Thuillet i Sozin, 17. Środowisko wysokogórskie Doliny Grisenche (Valgrisenche), 18. Środowisko wysokogórskie przełęczy Wielkiego Świętego Bernarda, 19. Zamek i kopalnia w miejscowości Aymavilles (zamek i kopalnię zamieszkują rzadkie odmiany nietoperzy), 20. Most z epoki rzymskiej Ael (Pont d’Ael), 21. Suche środowiska Mont Torretta – Bellon, 22. Mała Dolina Grauson (Vallone del Grauson jest boczną doliną Doliny Cogne), 23. Mała Dolina Urtier (Vallone dell’Urtier jest boczną doliną Doliny Cogne), 24. Rezerwat przyrody i obszary podmokłe Les Iles miejscowości Saint-Marcel, 25. Środowiska wapienne na dużych wysokościach wokół jeziora Tsan, 26. Staw Lo Ditor, 27. Suche środowiska Grand Brison-Cly, 28. Środowisko wysokogórskie Doliny Alleigne, 29. Skupisko paeonia officinalis (Piwonia lekarska), 30. Rezerwat przyrody Tsatelet.

Górskie szczyty w Dolinie Aosty

Górskie szczyty w Dolinie Aosty

Przyszły wpis o naturze w Dolinie Aosty będzie o historii i mieszkańcach Parku Narodowego  Gran Paradiso.

Agnieszka Stokowiecka