Polacy o Polsce w Ladispoli - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Nasze sprawy

W tym roku mija 40 lat odkąd Ladispoli ( k/Rzymu) została samodzielną gminą. Z tej okazji przez 10 dni: od 6 do 16 maja, odbywały się rόżne imprezy. Tańce, śpiewy, prezentacje, filmy i specjalne wyrόżnienia.  Na scenie nie zabrakło rόwnież emigrantόw, ktόrzy bardzo licznie zamieszkują miasteczko.

Dostaliśmy do dyspozycji scenę na placu głόwnym w Ladispoli, nagłośnienie i 30 minut do zagospodarowania. Nie namyślaliśmy się długo. Plan był prosty: zaprezentować Polskę najlepiej, jak będziemy umieli.
Ustaliliśmy projekt i każdy wziął się do pracy. Mieliśmy niewiele czasu, a dużo chcieliśmy wykonać.
I tak nadszedł w końcu 9 maja. Chmury, specjalnie na ten dzień przeniosły się w inne miejsce świata. Dla nas było czyste niebo i piękne słońce. Przydzielono nam miejsce, gdzie rozłożyliśmy stoły a na nich pamiątki z Polski, informatory oraz foldery. Obowiązkowo kosz biało-czerwonych kwiatόw. Krakowianka (Sylwia) i gόralka (Ania) w tradycyjnych strojach, przyciągały wzrok zaciekawionych przechodniόw. 
I nareszcie czas, aby wyjść na scenę. Chyba wszyscy mieliśmy trochę tremy. Jakby nie było plac zdążył się zapełnić. Hymn Polski. Na scenę wszedł Maciek z flagą. Za nim Lidka i Anka z ogromną mapą Polski, ktόrą wykonała nasza plastyczka, Jagoda. W kolejce na swόj występ czekali: Maria Skłodowska- Curie (Bożena), Fryderyk Chopin (Beata), Lech Wałęsa (Darek), Zbigniew Boniek (Bogdan) i Mikołaj Kopernik (Longina). Wszystkich prezentowała w swoim ojczystym języku krόlowa Bona (czyli ja).
Pomiędzy postaciami przeplatały się ważne i interesujące miejsca w Polsce: Warszawa, Krakόw i odegrany przez Wacława hejnał mariacki, Białowieża i żubry, Wieliczka i kopalnia soli, Oświęcim, Zakopane. Nie mogło też zabraknąć wspomnienia o wielkim Polaku Janie Pawle II.
Prezentację zakończył taniec dzieci i ich nauczycielki Krystyny, w strojach regionalnych.
Publiczność biła brawo, a my zadowoleni z dobrze wypełnionego obowiązku Polaka, schodziliśmy ze sceny.

Anna Skowyra